TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Sympatická Krnovská záloha byla poraženo možná až moc krutě
Sympatická Krnovská záloha byla poraženo možná až moc krutě Tisk Email
Čtvrtek, 13 Únor 2020 15:35

d1


Jak už to v poslední době bývá zvykem na našich domácích utkáních, tak se v klubovně objevili hosté daleko dříve než někteří domácí hráči. To však vůbec nevadí, neboť se nakonec všichni dostavili a mohlo se začít hrát… Krnovský tým je mi velmi sympatický v tom, že dává ve větším měřítku prostor mladým hráčům, kteří mají v mnoha případech možnost okusit takovouto soutěž poprvé v životě. Zprvu to vypadalo, že budou otloukánky soutěže, poté se jim však i díky nabytým zkušenostem podařilo získat alespoň nějaký bodík a v minulém kole dokonce první cennou výhru proti Pogo Budišov. To jim dává ještě docela reálné naděje na konečnou záchranu. My jsme byli samozřejmě v tomto utkání horkými favoriti, ale sami víte jak to někdy je. Souboj prvního s posledním má kolikráte překvapivý průběh i výsledek. My jsme naštěstí tentokráte žádné klopýtnutí nepřipustili a naopak nadělovali… Přitom se nám podařilo zopakovat i naši rekordní výhru proti našemu céčku ze druhého kola. Sluší se však ještě dodat, že tento výsledek je pro sympatického soupeře po bojovném průběhu asi až moc krutý. Určitě to vůbec nevypadalo, že budeme na závěr takto výsledkově dominovat. Ale dost už řečí a pojďme se raději podívat, jak to vypadalo na jednotlivých deskách. Vše se pokusím jako obvykle stručně okomentovat:

Mužík Martin-Daříček Vítězslav

Poté, co soupeř odehrál zahájení hodně pasivně se mi otevřela možnost získat pěšce.

d2

Nějak jsem si nebyl úplně jistý, zda do toho budu chtít jít, protože soupeřovy figurky se mohou poté hezky rozehrát a docela zlobit. Ale nakonec jsem to zhodnotil, že nic lepšího stejně nemám a musím jít svému štěstí naproti. Zahrál jsem tedy 12. Db3 Dc8 13. Sf3 a čekal hodně tuhý odpor. K mému překvapení mi však soupeř šel celou dobu na ruku. Třeba i jen v této zásadní věci - když máte pěšce méně, tak většinou nechcete měnit figurky a jít do jasně prohrané koncovky, kde už to bude mít protistrana úplně jednoduché. Tady však černý nic proti zjednodušujícím výměnám neměl a dokonce mi je někdy sám nabízel. Takže z toho byla nakonec asi moje letošní „nejjednodušší“ výhra, kdy jsem ani jednou nebyl nucen řešit nějaké zásadní problémy... Soupeři to tedy dnes vůbec nesedlo. Ale to se někdy stává a jsem přesvědčen, že šachy hrát umí, chce to však asi mít hned ze začátku jiný typ pozic…

Richter Ivan-Chwistek Karel

Ivan před partií i po ní hodně vzpomínal jak na bývalé opavské hráče, tak i na svou éru v našem klubu. Jó ten čas opravdu letí…Nyní říkal, že ho ty šachy už na „staré kolena“ až tak moc nebaví, ale kvůli těm mladým to ještě pořád hraje…

Když se budeme věnovat samotné partii, tak to je něco podobného jako se stalo na první šachovnici. Bílý ještě nějak rozehrál variantu Rosolimo v sicilské, ale pak se v ní čím dál více ztrácel a vůbec nevěděl, jak by měl pozici správně uchopit. Naproti tomu Karel chápal, že má dva střelce a chce je rozehrát. Bílému se to tah od tahu čím dál tím více ke Karlově radosti hroutilo. Nakonec bílý bez odporu směřoval do jednoduše prohrané koncovky, kterou taky s přehledem prohrál. Opět stejný případ – Ivan šachy umí, ale toto nebyla jeho pozice. Asi by mu více seděl jiný typ rozehrání proti sicilce…

Olšar Robin-Bystroň Ladislav

Robin si opět rozehrál to svoje oblíbené Jf3, c4 a brzy získal krásnou dvojici střelců a s ní i prostorovou převahu. Zdálo se, že bude stačit pomaličku utahovat šrouby a soupeř se sám v nedostatku prostoru se svými figurkami zadusí. Při realizaci převahy se mu tam však přece jenom objevily jisté potíže a v diagramu níže mohl černý snad dokonce po velmi neopatrném 30. Vb2 získat velmi dobrou hru:

d3

30. Vb2 převádí sice věž na volný sloupec, ale má to však jeden háček. Objevíte ho? No tak samozřejmě – problém je v tom, že věž by se neměla nacházet pod dalekonosným dohledem „zapomenutého“ střelce na g7… Toho mohl černý využít skokem jezdce na e4 30. – Je4! A bílý má najednou problém, že bude muset odevzdat nějak šikovně kvalitu (nyní má napadenu věž na d6 a střelce na c3. Pokud věží uhne, tak přijde výměna na c3 a oživení střelce na g7 tahem e4..). Samozřejmě nechci tvrdit, že je to vyhrané za černé, protože pozice bílého není ještě úplně špatná, ale na výhru by to zřejmě hrál černý…V partii to černý naštěstí neobjevil a díky tomu už pak nebyl schopen ohroženou pozici ubránit. Máme tady tedy sedmé Robinovo vítězství v řadě! Opravdu vynikající série!

Anděl Vít-Pavelek Karel

Souboj zkušeností s dravým mládím. Ačkoliv zde byl značný rozdíl taky v ELO bodech, tak to hodně dlouhou vůbec nevypadalo na to, že by Karel svého soupeře nějak razantně smetl ze šachovnice. Naopak Karel se velmi trápil a jen horko těžko hledal cestičky, kudy by se dostal k nějaké výhodě. Kde nic tu nic. Čím to bylo způsobeno, si Karel odpověděl po partii sám: „asi jsem neměl hrát ten Karo-kan, nějak mi to dnes nesedlo a hrál jsem ho navíc ještě hodně pasívně. Vždyť když nepočítám výměny, tak jsem na začátku prakticky nepřekročil ani jednou svou figurkou ani pěšcem svou poloviny šachovnice. Takový výkon to je ostuda“. No a jak to vypadalo, když Karel poprvé umístil svou figurku na druhou půlku soupeřovy šachovnice se podíváme na diagramu:

d4

Přišlo 28. – Jc4! vykřičník ne proto, že by to byl nějaký extra tah, ale proto, že v 28 tahu si Karel konečně dodal kuráže a překračuje půlku šachovnice, aniž by přitom měnil nějakou figurku. No a jak na tento odvážný počin zareagoval soupeř? Okamžitě dělá hrubku, díky které pak velmi dobře rozehranou partii nakonec ztratil: 29. Jc5? Lépe bylo zahrát první f4 a teprve poté skákat jezdcem na c5. Proč? Protože nyní je pěšec na d4 přetížen a nemůže plnit dvě úlohy najednou. Přišlo 29. – J6xe5 30. dxe5 Dxc5 a jeden pěšec je fuč. Tuto materiální převahu pak už Karel, díky svým nepřeberným zkušenostem, neměl problém dotáhnout do vítězného konce…

Sovadina Jiří-Bušos Daniel

Opět souboj mládí se zkušeností a opět partie svým průběhem velmi připomínala předchozí měření sil na čtvrté desce. Tady se s tím však Jirka vůbec nemazal a rázně udeřil už v 27. tahu - tedy o jeden celý tah dříve než Karel:

d5

Pozice je celkem vyrovnaná. Bílý však má dvojici střelců a to může být v otevřené pozici někdy dosti nepříjemné. Proto černý může dělat téměř cokoliv, ale jedno by připustit neměl – výměnu dam! Jakmile se dámy vymění, tak obrovsky vzroste síla dvojice střelců a to protože máme pěšcové převahy na obou křídlech. Na dámském má bílý 4 na 3 a na královském křídle má černý 3 na 2. V koncovce je tedy jasné, že se bude hrát o to kdo bude rychlejší a pozice bude otevřená. Kdo si myslíte, že je v takové pozici lepší? Dlouhonohý střelec nebo krátkonohý jezdec? No je to samozřejmě střelec. V koncovce bez dam bude mít tedy bílý značné plus. Přítomnost dam tuto výhodu aspoň trochu neutralizuje. Proto se nemělo stát: 25. – De3? 26. Dxe3! Sxe3 27. d5! Jirka se s tím nepáře a hned překračuje půlku šachovnice! c5 lépe asi bylo vyměnit cxd5, neboť teď po 28. Sh3 má černý problém uchránit své pěšce na dámském křídle a taky hrozí rychlý postup pěšce d do dámy… 28. - Jb8 29. Sc8 f6 pěšce nešlo krýt 29. – b6, protože by přišlo 30. Se5 a je ztracen dokonce jezdec na b8. S převahou pěšce, dvojicí střelců už pak Jirka také dokázal triumfovat.

Tak samozřejmě komentář je napsán lehkou rukou, ale pozor! Určitě to byla důležitá partie už jen z toho pohledu, že se jedná o první Jirkovu výhru v soutěži. Snad se tím chytil a nabyl potřebné sebedůvěry a uvidíme ho teď, tak jak ho známe z minulosti jako nezdolného bojovníka a dobrého šachistu! Po nedobrém podzimu ho teď snad čeká nádherné šachové jaro!

Šlachta Jan-Hromada Jan

Hrála se Honzova Skandinávská, kde se bílý moc nesnažil pouštět do nějakých větších akcí. Trochu se manévrovalo, pak se měnily figurky, až se rozměnily úplně všechny a hráči se dostali do této závěrečné pozice, kde se oba dohodli na remíze:

d6

Koncovka je zajímavá a věřím, že by ji nejeden vůdce bílých figurek ještě zkoušel hrát na výhru. Objektivně to bude asi opravdu remíza na každý pád, ale přece jenom pěšci bílého už jsou daleko a láká to zkusit hrát dál. Nejlepší metodou obrany pro černého je asi, co nejrychleji zaktivizovat svého krále. Ale jak to udělat nejlépe? Jít na d7 se může zdát trochu pasívní. Jde to udělat i jinak? Já myslím, že jo. Hodně důležité je dostat se, co nejdříve na pole g6. To by se dalo udělat hezkým tahem 25. – h5 s ideou Kh7-g6. No každopádně za nás je remíza naprosto v pořádku – toto se opravdu na výhru hrát černými nedá…

Černý Pavel-Raptis Janis

Zprvu vše vypadalo jako obvykle – Pavel rozehraje svůj Londýnský systém a nějak zase někdo svého soupeře ošidí a vyhraje. Tentokráte se však vše nějak, někde zadrhlo a Pavel jelikož se už vůbec necítil komfortně, tak raději nabídl remízu, která byla přijata. Po partii říkal, že byl za to rád, že už stál jako …. a že mu to dnes vůbec nešlo podle jeho představ…Když se podíváme na závěrečnou pozici, tak mu musíme dát za pravdu:

d7

Tady měl černý určitě pokračovat dále a může na to jít asi rovnou i radikálně a hned obětovat kvalitu: 32. – Vxd4! 33. cxd4 Dxd4+ 34. Kg3 Dxb2 a když si jenom prostě sečteme, že za kvalitu má černý dva pěšce a to už na polích a4 a c4, tak nemusíme nic dalšího moc počítat a víme, že toto rozhodnutí obětovat musí být dobrý obchod a šance na výhru jsou obrovské…

Kubelová Soňa-Šotek Šimon

Šimonova premiéra za družstva dospělých a hned také první výhra. Naprosto skvělý vstup mezi dospělé už v devíti letech! A to vše po velmi dobrém výkonu!

Paní Kubelové se moc nevydařilo už hned zahájení, kdy se sama dostala do problémů, když černému dovolila zahrát velmi silné 4. – Jxe4!. Ztráta centra a nesouhra figur to vždy nevěstí moc dobré časy pro bílého. Šimon to hrál moc dobře. Jen ten tah 12. – d4 se mi ze strategického hlediska moc nelíbil. Vůbec nebyl důvod oslabit si tak pěšcové centrum (pěšci e5 a d5 jsou velmi silní, neboť spolupracují a ubírají bílému hned čtyři pole pro figurky c4,d4,e4,f4. Když potáhnu pěšce na d4, tak pokud se mi pak nepodaří nějak prosadit i tah e4, tak bílému vzniká na tomto poli zbytečně opěrné pole pro své figurky). No nicméně rozhodlo se až někde tady:

d8

Bílá chce zřejmě posílit své těžké figurky na g sloupci a zahrála 19. V1g2 to ještě není tak úplně špatné, ale už si pomalu připravuje půdu pro následující chybu. Jen tak mimo zápis, vyloženě jen pro milovníky počítačové analýzy ještě dodám, že tady počítač doporučuje velmi překvapivé a silné 19. Sxh6! Idea je v tom, že si černý nemůže dovolit vzít drzého střelce pěšcem 19. – gxh6? 20. Jg5! hxg5 21. Dh5+ Kg7 nebo Kg8 22. Vxg5 a bílý získá dámu i s prudkým útokem. Když černý dobere 19. – Kh6 tak přijde zase 20. Jg5 a dále to nebudeme rozebírat a budeme věřit počítači, že to má dobře spočítané. Člověku ani nic jiného nezbývá, neboť ta pozice pro člověka není vůbec jednoduchá…Ale to bylo opravdu jen na okraj. Vraťme se k samotné partii. Přišlo správné 19. – e4 a tady se stala naprosto nečekaná věc, kdy jakoby bílá chystá léčku 20. a3?? Nachytá se na to mladík, přehlédne vazbu a vezme koně? 20. – exf3 ježíši marjá, tak ono to přece jen vyšlo! Bílá bere s gustem na e8 21. Dxe8 jenže po 21. – fxg2 se za hlavu nechytá černý, ale úplně někdo jiný…I takové paradoxy a chyby se stávají, jsme přece jenom lidé…

Já osobně jsem velmi rád, že Šimonova premiéra byla hned vítězná. Nejen já, ale i spousta lidí má předtuchu, že nám v něm roste velký talent. Pokud u šachu zůstane, tak bude mít velkou budoucnost. Svědčí o tom nejen jeho šachová síla v pouhých devíti letech (to já snad ještě neuměl ani hrát šachy), ale i naprosté zaujetí hrou. Jak jsem v sobotu telefonicky hovořil s jeho mámou a ptal se jí, zda by za nás nemohl nastoupit, tak jsem i přes sluchátko cítil, jak je natěšený na to přijít si zahrát šachy. A to není všechno. Velmi se mi líbilo i to, že po skončení své partie rychle nezmizel domů, ale naopak velmi prožíval partie ostatních hráčů a s mužstvem úplně dokonale žil a fandil… Takových nadšenců bychom potřebovali více a o budoucnost klubu bych pak neměl vůbec obavy.

Závěrečných pár slov:

Ještě jsem zapomněl poděkovat hostům, že se někteří z nich sami nabídli a pomohli nám nejen před zápasem nachystat šachy, ale dokonce i po utkání je také uklidit. Takové přátelské gesto se málokdy vidí a děkuji za něj… Samozřejmě jim budu také držet palce, aby se jim tuto soutěž podařilo nakonec zachránit. Šance tady pořád je, tak proč ji nepopadnout za pačesy?


Poslední úprava Čtvrtek, 13 Únor 2020 15:36
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.