TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy KP mládeže v rapid šachu – Havířov
KP mládeže v rapid šachu – Havířov Tisk Email
Sobota, 08 Únor 2020 19:47

V sobotu 8. února proběhl 4. turnaj GRAND-PRIX krajského přeboru mládeže v rapid šachu. Po dohodě s Karlem Záleským jsem se této akce jako vedoucí zúčastnil já. Dělal jsem tuto akci po dlouhé době, tak jsem se s tím chvilku trápil, ale nakonec díky Karlově pomoci jsem to zorganizoval, vymeiloval, vytelefonoval tak, abychom na tomto turnaji nechyběli. Oproti předpokladům se nemohli zúčastnit bratři Šotkové z důvodu jarních prázdnin a dovolené v zahraničí a taky Standa Mlýnek, který měl už svůj program. Nakonec nás odjelo pět hráčů čtyřmi auty(!) a vedoucí! Měl jsem trošku bobky z toho, abychom se všichni našli na místě určení, protože každý jel po vlastní ose, ale všechno dopadlo dobře a v Havířově jsme byli včas.

foto 6

Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, tempem 2 x 15 minut + 5 s za tah dle pravidel FIDE. Na startu se sešlo celkem slušný počet hráček a hráčů, 174, ale rekord z Ostravy nebyl překonán. Bylo to především díky chřipkové epidemii, která nyní u nás řádí. I tak měli pořadatelé těžkou hlavu s tak velkým počtem dětí. Hrací místnosti byly v několika poschodích, čímž se dost odrovnalo moje koleno i záda. V přízemí hráli HD 18, ve druhém poschodí HD 10, 14 a ve čtvrtém poschodí HD 12. Dost jsem se zpočátku nalítal, ale pak jsem to vzdal, protože mi už nesloužilo zdraví.
A jak dopadli naši borci? Určitě se v silné konkurenci neztratili a zaznamenali několik pěkných výsledků.


H10 – 67 účastníků

Zde jsme měli dvě želízka v ohni a obě velmi příjemně překvapila. Nejvíce ze všech určitě Denny Hulva, který byl 42. nasazený, ale s 5 body obsadil krásné 8. místo. Řekl bych SKOKAN TURNAJE.

foto 3

I Eda Formánek zahrál solidní turnaj, když jako 35. nasazený skončil na 20. místě se 4 body.

foto 4

výsledky HD10


H12 – 52 účastníků

David Sobek určitě mohl více zabojovat i zabodovat. Chtělo to více soustředění na svoji partii a trochu i více rozmýšlet, opět rychle hrál. Nakonec to bylo 25. místo (16. nasazený) s 3,5 body.

foto 5

výsledky HD 12


H14 – 28 účastníků

Antonín Kozelský se sice snažil, ale na lepší než 22. místo to nestačilo (14. nasazený), když vybojoval 3 body. Začátek měl tragický, body pak doháněl ke konci turnaje.

foto 1

výsledky HD14


H 18 – 27 účastníků

Dominik Klapuch si odehrál svůj standard, byl 15. nasazený a skončil na 13. místě se 4 body.

foto 2

výsledky HD18


Pár postřehů, které jsem stačil při pendlování mezi poschodími zjistit:

  • u mladších bývá problém včas udělat rošádu,

  • při proměně pěšce si dávají raději věž než dámu. Důvod? Mají obavu z patu, tak raději matují věží (ale to přímo hraničilo se zesměšněním soupeře), na trénincích doporučuji neustále procvičovat matování dámou, tím se i urychlí průběh partie,

  • stará bolest – je dost času, ale hrají rychle.


Co říci závěrem? Tož malem sem se tam vybulil. Jak sem tam furt chodžil mezi tymy etežami, tak mi asi začaly blbnuč krčni plotně a kolem čtvrteho kola se mi začala motač glova. Mušel sem se sednuč, bo sem byl jak na kolotoču. Po chvilce sem učekal dolu i ven, abych si dal par štamprli čerstveho lufta. Potem sem už moc něotravoval ty mlade, bo sem se mušel šetřič. Ten Haviřov sem měl asi za trest!


Antonín Vilášek

vedoucí zájezdu


Poslední úprava Sobota, 08 Únor 2020 19:48
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.