TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Pohádka nejen na dobrou noc
Pohádka nejen na dobrou noc Tisk Email
Neděle, 02 Únor 2020 20:08

foto 1

U13 vítěz David Sobek (uprostřed) a 3. Marek Mlčoch (vpravo) - foto Martin Sobek


Bylo, nebylo. I jednoho dne Karel Veliký s laskavostí sobě vlastní, jal se založiti královské město, které mělo reprezentovat jeho pověstnou říši široko daleko po celém světě. Na tento úkol si najal jistého Martina, jehož příjmení, pokud by se jemně uchopilo, tak z francouzského jazyka jej lze přeložit jako privilegium. Povolení ke stavbě netrvalo dlouho, přestože jinde byla jedna země až na 164. místě, protože přílišná byrokracie ji brzdila v tom, aby bylo lépe.

Martin se chopil svého úkolu a hledal odvážného šlechtice, který by celou vesnici mohl vést. Nakonec to nebylo tak těžké, jelikož z přilehlého Bavorska přišel na pomoc znamenitý žák Neuwirtschaft, ale protože byl vlastenec, tak se počeštil na Neuvirta. Všichni mu však pro jeho laskavost říkali Kubo. Aby celé město prosperovalo, tak bylo potřeba najít nejlepší řemeslníky a rádce, protože rodin se zájmem přibývalo a výstavba obydlí i získání trvalého pobytu, není žádný med a v sousedském Kocourkově dobře znali to, když pravá ruka neví, co dělá levá.


Náš šlechtic objevil těžiště nerostných surovin, kde zejména dominoval nikl. Obyvatelstvo však mělo i pražský přízvuk, díky kterému slova prodlužovalo, takže nakonec se z toho stal Nikel. A tak už nikdo nikdy jinak neřekl dětem řemeslníka, který se o důl staral. Jejich čiperný klučina Matouš, který se učil od svého tatínka řemeslu, aby po něm jednou převzal jeho živnost, sice chtěl původně vynalézt jakýsi nohomíč, což je v dnešní době předchůdce fotbalu. Nakonec však zůstal u niklu a zvolil moudře. Ze všech rodin nejvíce vyčnívali bratři Šotkovi, kteří soupeřili s bratranci Veverkovými. Ti sice vynalezli ruchadlo, ale tím to i končilo. Naši vynalézaví hoši objevili například tajnou recepturu od mága Panoramixe, či předběhli Alberta Einsteina s teorií relativity. I takový mistr v oboru jako Jára Cimrman smekl pověstný klobouk.

Čistý vzduch a mnoho zeleně. Ideální pro inspiraci na psaní knih nebo skladeb. Není tedy divu, že se ve městě usídlil známý hudební skladatel Hubert Hudeček, který vylepšil symfonickou báseň od Bedřicha Smetany, a to konkrétně Z českých luhů a hájů. Zajímal se i o studánky, kde ho však překvapila jedna z víl, kterou si i nakonec vzal. O všechny zahrady i parky se starala rodina Kozelských. Jejich synek Tonda to uměl nejen s rýčem a kopačkou. Lidi ho měli rádi a velice často používali repliku, že sice kozel nemůže být zahradníkem, ale toto město je výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Když se o tomto umu dozvěděla rodina Holáňů, která měla problémy s OKD i dýcháním, tak se rozhodli přestěhovat právě sem. Jejich syn Kryštof zde nabral nové ideje a se stylem sobě vlastním vytvořil básnickou sbírku, kterou se odkazoval na svého předka Vladimíra, který ale nepoužíval ještě háčky ani čárky nad jménem.

Kdo by uměl hezky psát nebo vozil informace odjinud? Nabídl se Eda, syn rodiny Formánků, která již po celá staletí vozila obilí, šindel a další suroviny od města k městu a poté se vracela domů s mnoha novinkami. Našim archivářem se stal Marek Mlčoch. Už jeho příjmení vypovídalo o něm to, že uměl udržet tajemství, takže kromě písařských povinností zastával i kázání v kostele, ba dokonce vedl i sbor. Jeho paměť byla fenomenální a během svého působení u nás prohloubil takové pomocné vědy historické jako třeba kampanologii (nauka o zvonech) nebo sfragistiku (nauka o pečetích).

I naše město mělo několikrát do roka různé slavnosti. Specifické byly hlavně v různých variacích oblečení a pokrývek hlav. Čeněk Jirsák od Karla Poláčka u nás nepochodil, kdežto rodina Klapuchovi se zde usídlila napořád. Jejich starší syn Dominik pomáhal tatínkovi s vedením jejich oděvnictví a obuvnictví. Jejich čepice, které obsahovaly jejich klapuchy na ochranu uší se ujaly po celém světě. Nejvíce se slavily Vánoce, které byly velkou událostí. Čekalo se na Ježíška, ale u nás jezdil David, kterého táhli sobíci. Proto všichni říkali Davidovi „Sobíku“, a to se uchytilo natolik, že se jejich rodina přejmenovala na Sobky.

Kromě všech možných odvětví, se toto město vždycky snažilo o vzdělanost obyvatel. Nejdále to dotáhl Denny, který se stal nejmladším profesorem na celém světě. Navázal na Henryho Forda i mistry z cechu stavebního inženýrství. Díky jeho vlastnostem a schopnostem, jsme nikdy nemuseli jen tak něco několikrát opravovat a stavba cest i dalších budov probíhala v termínu. Na digitalizaci města postupně pracujeme a k mání bude zakázka i na e-shop, tak snad se to neprodraží… Dennyho práce zaujala natolik, že po něm například Amazonky pojmenovaly čtvrť Hulváky.

Všechny tyto rodiny a jejich protagonisty spojovala láska k šachu, a tak se na začátku února rozhodli vyjet směr Bolatice a ukázat všem, že umíme důstojně reprezentovat. 12 dětí se ponořilo hluboko do svých mozkových závitů a v žádném ze svých zápasů nedalo nikomu nic zadarmo. Turnaj byl rozdělený do 3 kategorií a jeho hlavní hvězdou byl Goliáš v podobě Toma Kučery. Ten skutečně za celý turnaj nepoznal u šachovnice Davida, který by ho umně prakem sundal z vedení, a tak s přehledem a zcela zaslouženě vyhrál.

Naše děti působily jenom čirou radost. Zisk 6 medailí z možných 9 byl obrovský úspěch. O grandiózní podívanou se hlavně zasloužili Šimon Šotek s Davidem Sobkem, kteří vyhráli své kategorie (U10 a U13), a poté Tonda Kozelský, který zazářil více než Slunce na obloze a skončil celkově druhý v turnaji i v nejtěžší kategorii U18 se ziskem 5,5 bodů z možných 7.

Dalšími medailisty byli v U10 stříbrný Denny Hulva a bronzový Eda Formánek. Souboj na ostří nože trval od úsvitu až do času oběda. Samotné poslední kolo rozhodlo o rozložení sil i cenných kovů. Krásná bitva jako vždycky skončila smírem a spokojeně se klábosilo u oplatků, které byly vítaným zpestřením. To Marek Mlčoch mohl pomýšlet hodně vysoko, už soustředěný se v tomto turnaji rozhodl prokázat, že to v sobě stále má a nebýt posledního kola, kde přes výhodu nakonec musel sklonit krále, tak mohl být sám korunován jako vítěz své kategorie U13.

Z našich svěřenců se nikdo na turnaji neztratil, vynikající bramborové placky si mohli udělat Matěj Šotek a Kryštof Holáň. Ani Hubert Hudeček se s Matoušem Niklem nechtěli nechat zahanbit a zahráli svůj standard. Navíc Matouš uhrál 4 body, což je na jeho poměry vynikající číslo. Novic Jakub Neuvirt uhrál 2 body, přesto bylo vidět ve hře zlepšení, což je velmi pozitivní prvek, který budeme chtít i nadále prohlubovat. Zklamání za 4,5 bodů, jak pravil Dominik Klapuch? Já si to nemyslím, určitě výkon nebyl podle jeho představ, ale na druhou stranu z celého startovního pole hrál nejlépe proti celkovému vítězi turnaje, několikrát se dostal i v jiných partiích ze svízele. Pokud se necítil ideálně, tak šup s tím pryč a jako mávnutím kouzelného proutku přijet v dalším týdnu na krajský přebor průzračně čistý bez bázně a hany.

Po vyhlášení jsme rychle upalovali domů, vezli jsme 6 medailí, Slunce příjemně hřálo, i když byl pouze únor a těšili jsme se na oslavy v našem městě. Které, pokud se mu něco nestalo, tak stojí doteď. Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Dobrou noc a sněte dál, jelikož sny jsou od toho, aby si je lidé plnili.Průběh turnaje: http://chess-results.com/tnr512386.aspx?lan=5&art=1

Výsledky dle kategorií v příloze.


 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.