TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Šachový festival mládeže Liptov 2019
Šachový festival mládeže Liptov 2019 Tisk Email
Středa, 03 Červenec 2019 15:20

Jako každým rokem, tak i letos jsme obdrželi od svých slovenských přátel pozvání na letošní 13. ročník Dětského šachového festivalu Liptov 2019. Je to největší mezinárodní mládežnické střetnutí v šachu na Slovensku za účasti států V4 a dalších pozvaných.


Hlavní akcí je turnaj čtyřčlenných družstev (1x U16, 2xU18, 1xdívka U18). Protože my ani Dolní Benešov nemá dostatečně kvalitní družstvo, domluvil Karel Záleský kombinované družstvo z obou oddílů pod názvem Opavsko (Tomáš Kučera, Kristián Havel, Anna Vavřínková, Lukáš Palyza). Kromě toho ještě Julie Stříbná hostovala za Krnov. Vedoucí dolnobenešovké části byl Pavel Rakús, opavské části Martin Rell. Jenže Martin Měl v termínu konání zkoušku na vysoké školy a pedagogové neměli žádné pochopení pro její odklad, čímž vypadl ze hry. Černý Petr zůstal v ruce Karlovi, který jako jediný by byl schopen s dětmi jet a nebrat si dovolenou. Na KP juniorů se mi svěřil, že má práce nad hlavu, neví, co dříve a zda bych nejel s dětmi já. Kromě toho bych si tam zahrál i doprovodný turnaj FIDE OPEN. Dal jsem si čas na rozmyšlenou, zvážil, zda to ještě ve svém věku autem zvládnu, ale pak jsem kývnul na nabídku. Nejsem přece žádná padavka! A roky jsou jen čísla. Raději sice chodím po horách nebo po okolí Liptovského Mikuláše, ale tyto aktivity vyřadilo moje koleno, tak budu muset sedět v klidu za šachovnicí a trénovat mozkové buňky.


foto 03

Tahouni a hybatelé ...

Do Tatralandie, tradičního místa konání, jsme vyrazili v pondělí 24. 6. v 6:45. Prezentace byla do 12 hodin, měl jsem nějakou rezervu, tak jsme v klidu z Opavy vyjeli směr Liptovský Mikuláš. Na hranicích jsme byli za 1:40, což bylo vzhledem k určitým komplikacím v Ostravě dobrý čas. Ale ouvej, najednou jsme se ocitli v koloně a od hranic jsme jeli krokem až k semaforům do Čadce. Hodinu a čtvrt jsme jeli 5 km! Časová rezerva se rozplynula a moje nervové napětí zesílilo. Pod Strečnem jsme se zastavili na jídlo, protože na místě nás čekala až večeře. Odtamtud jsem už bil na poplach a volal Karolovi Pekárovi, že je zle, ale ať s námi počítá a zaregistruje nás. V 10:45 jsme vyjížděli od Strečna a fičeli, co to dalo. No, co to dalo, tam se už jede jen v koloně, pouze po dálnici se dalo jet rychleji. Přesto jsem to zvládnul za hodinu a čtvrt a přesně ve dvanáct otevíral dveře recepce.


Rychle jsme se ubytovali a už nás čekalo slavnostní zahájení a od 13:30 1. kolo, po večeři druhé kolo. Družstva hrála 7 kol s tempem 90 minut na partii plus 30 s za každý provedený tah, ostatní soutěže (U a D11, U a D15, FIDE OPEN) 8 kol s tempem 60 minut na partii plus bonus 30 s. Bylo to hodně našlapané, v pondělí 2 kola, v úterý 3 kola (družstva 2 kola), ve středu 2 kola a ve čtvrtek, kdy bylo ukončení, 1 kolo.


Družstva:

Při účasti 12 družstev jsme měli nasazení č. 7. Hned v 1. kole po náročné cestě jsme dostali nejvýše nasazené Komplet Modranka a podlehli 1:3 při dvou remízách opavských hráčů. Večer jsme hráli s polským Jastrzebie Zdroj a těsně prohráli 1,5:2,5. V úterý ráno jsme rozdrtili nejslabší tým soutěže Krnov 3,5:0,5 a věřil jsem, že se blýská na lepší časy. Ale jen se zablesklo . . .Ve 4. kole jsme pro změnu dostali šišku od KKSz Krakow 0,5:3,5. Ve středu zase těsná prohra se Světlou nad Sázavou 1,5:2,5 a odpoledne těsná výhra 2,5:1,5 nad Pražským výběrem. Poslední kolo ve čtvrtek mohlo ještě naše družstvo posunout o pár příček výš, ale opět těsná prohra 1,5:2,5 s TSC Martin nás srazila celkově na desátou příčku.

foto 01

První den


Výsledky hráčů na jednotlivých šachovnicích: Kučera 3 body, Havel 3 body, Vavřínková 4 body, Palyza 2 body. Družstvo mělo určitě na víc, než předvedlo. Chyběla i troška štěstí, kdy prohrálo 3 zápasy nejtěsnějším rozdílem. Ale o tom jsou šachy, kdy rozhoduje každý půlbod. Chyby ve strategii, ale i v koncovkách, kde nám ty půlbody protekly mezi prsty, způsobily tento náš výsledek. Je potřeba se z toho poučit a dále na sobě pracovat. Moje očekávání z tohoto družstva bylo určitě větší, ale život jde dál . . .

foto 02

Pár bodů je třeba tvrdě vysedět


foto 05

Ceny


Celkové výsledky: 1. LŠŠ, 2. Skt. Peterburg, 3. KKSz Krakow.


FIDE OPEN:

V tomto turnaji jsem byl se svým ELEm nasazen jako č. 5, i když toto ohodnocení vůbec neodpovídá moji současné výkonnosti, kdy odehraji 3-4 partie za sezónu. Na druhou stranu strašilo mé soupeře, kteří mi dávali remízy i v lepších pozicích. S heslem LEPŠÍ PŮLKA NEŽ NULKA jsem v pondělí zahájil svoji první partii. Po cestě jsem byl úplně hotový, vůbec jsem na ty šachy pořádně neviděl, tak jsem očividně slabšímu soupeři po 14 tazích nabídnul remízu, který s radostí po ní chňapnul. A já si šel na pokoj zdřímnout. Večer to ale nebylo lepší, únava se stále více dostavovala, ale s černými jsem vydržel 21 tahů a další remíza. To nejhorší jsem měl snad za sebou. V úterý jsem už byl odpočatý, tak jsem svého soupeře udolal ve 48. tahu ve věžové koncovce s pěšcem více. Ve 4. kole jsem narazil na děvče z Interchess F-M (skončila druhá), kterou očividně zaskočil můj budapešťský gambit, který sice přesně odehrála, ale ráda přijala ve 20. tahu remízu. Večerní utkání s liptovským Hoferkem bylo už pro mě dost náročné (soupeř na tom naštěstí byl stejně nejen věkově) a v celkem lepší pozici mi nabídnul remízu. Ve středu ráno, po opekání a slavení opožděných třicátin Pavla Rakúse, se mi ještě klepaly ruce, naštěstí druhý nasazený hráč měl ze mě bobky a nabídnul v 15. tahu remízu. Já ji s radostí přijal a šel na kafe. Odpolední utkání už zase bylo jiné kafe, na remíze jsme se shodli až po velkém boji. Ve čtvrtek proti mně nastoupil takový malý kluk z Banské Bystrice. Zatím jsem hrál se šachovými matadorami, nyní mládí a měl jsem z toho lufta. S černýma jsem pokazil zahájení a musel obětovat pěšce, abych odvrátil jeho silný útok. Po malé konsolidaci jsem drze v 18. tahu nabídnul remízu jako, že je poslední kolo a stejně on má bodů dost (stejně jako já, přitom sem jel jen pro zkušenost). Eště porozmýšlám, řekl mi a zahrál ne dobrý tah. Já zahrál ostře a on sám nabídnul remízu. Hurá, trápení je za mnou. Co říci k mému výkonu? Sebekriticky musím konstatovat, že jsem to hrál připosraně, ale účelně. Neprohrál jsem jedinou partii, získal 4,5 bodu, šesté místo z 22 účastníků a mezi seniory jsem bral cenu za třetí místo! Je to špatný výsledek pro dědka?


foto 04

Na bedně


Celkové výsledky: 1. Kůsa (Klatovy) 7,5 bodu (byl v Tatralandii na prázdninách a šel si tady jen zahrát šachy, byl jasným favoritem, protože měl o cca 300 ELO bodů více než další hráči), 2. Gřesová 6 bodů, 3. Hoferek 5,5 bodu.


Tento turnaj však není jen o šachách, i když na další aktivity letos bylo hodně málo času, přesto jsme si na ně našli vatu. V úterý jsme opékali a slavili narozky od Pavla Rakúse společně s borci z Krnova. A ve středu večer byl společenský večer pro vedoucí delegací. Zde byl na čepu guláš a plno pití. Pro mě však ne, protože ve čtvrtek nás už čekala cesta domů.

foto 06

Výběr Opavska


Po slavnostním vyhlášení, které trvalo více než hodinu, jsme kolem půl třetí vyrazili k domovu. Tentokrát jsem jel jako drak bez zastávek, protože jsme chvíli stáli před tunelem v Čadci, tam jsem trošku spočnul a mohl jet dál. Ještě jsem odpočíval hned za hranicemi, kde nás stavěla česká policie, když nám kontrolovala občanky a zjišťovala, zda jsme to opravdu MY. Byla to preventivní kontrola proti migrantům. Po deseti minutách a příjemné diskuzi s paní policajtkou jsme už bez zastávky jeli k domovu. Do Opavy jsme dorazili v půl sedmé bez jakýchkoliv problémů.

Co říci závěrem? Ostudu jsme určitě neudělali. Ani výkonem, ani chováním. Vše proběhlo v klidu a toleranci. Tímto bych chtěl poděkovat všem „účastníkům zájezdu“.


Antonín Vilášek


výsledky:http://chess-results.com/tnr437730.aspx?lan=1


Poslední úprava Středa, 03 Červenec 2019 15:22
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.