TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy 2. liga - Zhodnocení celé sezóny
2. liga - Zhodnocení celé sezóny Tisk Email
Středa, 10 Duben 2019 14:41

Je naprosto jasné, že poslední místo a sestup nelze považovat za žádný úspěch. Ba naopak. Dle mého názoru je to velká škoda, protože považuji důležité nejen pro Slezan, ale prakticky i pro celý opavský okres, aby v Opavě druhá liga byla. Už jen proto, že pak mají místní hráči možnost konfrontace a srovnání s nejlepšími družstvy a hráči z okolí a tím i dosahovat na stálý výkonnostní růst…


Navíc si myslím, že sestup byl naprosto zbytečný. Jednoznačnou příčinou bylo to, že mnoho opor, na které jsme před sezónou hodně spoléhali, hrálo velice málo. Soupiska totiž nebyla vůbec špatná, špatná byla akorát tak docházka. Nebyli lidi… Dokladem napsaných slov může být i naše jediná výhra. Byla hned ve druhém kole, kdy jsme se jakž takž ještě slušně sešli a celkem hladce porazili družstvo SK Slavia Orlová B, které nakonec skončilo na výborném druhém místě.


Hledět do minulosti už však asi nemá cenu. Zakopnout a spadnout může každý. Opravdová síla spočívá v tom, najít v sobě vždy dostatečnou sílu a opět se zvednout a postavit na nohy… Nezbývá tedy nic jiného než se poučit a v budoucnu se pokusit o pokud možno, co nejrychlejší návrat zpět.


Co se týká hodnocení jednotlivých hráčů, tak budu hodnotit jen hráče, kteří odehráli více než dvě partie:Mužík Martin (2,5 bodu z 10 partií, 25%)

Většinu sezóny jsem odehrál na první desce. Je evidentní, že hráč takové výkonnosti jakou mám já, zde nemá, co pohledávat. Přesto si myslím, že výsledek není zase úplně tak špatný. Předvedená hra také nebyla úplně k zahození a ve většině případů jsem donutil své soupeře hrát úplně naplno, což je pro mne asi maximem, kterého jsem mohl se svou současnou šachovou silou dosáhnout. Velikou slabinou jsou časté časové tísně, kde jsem pokazil mnoho velmi dobře rozehraných partií.


Přesto moc děkuji mým spoluhráčům, že mi svým laxním přístupem dovolili odehrát tolik partií s takto kvalitními soupeři. Bylo to úrovní jako sehrát uzavřený turnaj o mezinárodního mistra. Kde bych se já mohl na takový turnaj nominovat a kde bych na něj taky vzal čas ho odehrát? Díky! Velmi si považuji i to, že jsem dokázal aspoň jednu partii vyhrát a nebyl tedy za úplného otloukánka.


Muratidis Nikos (3,5/9 partií, 39%)

Objev sezóny a velká radost. Nikos se zase konečně vrátil k šachu! A to tak, že úplně a začal zase jezdit i na venkovní zápasy. Mám takový dojem, že v sobě opět objevil lásku k šachu.


Léta nečinnosti na něm po šachové síle nebyla až tolik znát. Co však bylo trošku znát, tak byla nerozehranost, horší počítání variant no a taky takové ty trochu úsměvné mimošachové věci – jako, že nevěděl kolik času na rozmyšlenou mu zbývá (jestli je to dvacet minut nebo dvacet sekund), které hodiny má vlastně zmáčknout, jak a kdy se nabízí remíza apod. Přesto dosáhl na velmi pěkný výsledek, který mohl být ještě i daleko lepší. Všechny prohry totiž byly „zbytečné“ a na desce tam byla většinou nějaká cesta k remíze (i když někdy složitá, nalezená počítačem). Jedna výhra a pět remíz se silnými soupeři je supr výsledek! Těším se na to, co Nikos předvede příští sezónu, kdy už bude daleko více rozehraný…


Pavelek Karel (1,5/6 partií, 25%)

Karel odehrál vše, co mu jeho pracovní povinnosti dovolily. Výsledek i hra nebyla špatná. Hodně to však nakonec shodily hrubé chyby. Karel sám pak říkal, že už se na ty šachy necítí, že prostě nevidí jednoduché věci a že je na to už starý. Já si to nemyslím, protože třeba partie proti panu Šrámkovi nebo i Kuchařovi odehrál s „mladickým“ elánem. Když se podaří eliminovat hrubky, tak to bude výsledkově zase dobré!


Rambousek Jan (1,5/10 partií, 15%)

Na Honzu bylo vždy spolehnutí a kdykoliv jsem potřeboval, tak nastoupil. S výsledkem na šachovnici však asi spokojen být nemůže. Určitě nelze upřít obrovskou snahu a bojovnost.

Limitujícím faktorem však byla jednoznačně hra černými figurami. Tam to prostě letos vůbec nešlo – šest partií, šest proher. Čím to je, to nevím. Nechám to raději na Honzovi, aby si to sám rozebral. Bílými figurami to naopak nebylo vůbec špatné – jeden a půl bodu… Takže je třeba popracovat na hře černými figurami a ono to pak prostě zase půjde.


Pardy Martin (3,5/10 partií, 35 %)

Martin taky nebyl se svými výsledky moc spokojen. Já však velmi oceňuji, to že odehrál spoustu partií a některé z nich nebyly vůbec špatné – porazit třeba pana Podlesného nebo Kufu není jen tak samo sebou. To už člověk musí ty šachy trochu umět. Pokud Martin naváže na tyto dobré stránky a na ty horší zapomene, tak bude opět pro všechny velmi nebezpečným šachistou.


Záleský Karel (7/11 partií, 64%)

Obrovská opora týmu, bez které si nedovedu vůbec fungování A družstva představit. Zástupce kapitána, který odvedl spoustu neviditelné administrativní práce. Jediný hráč, který odehrál všech 11 zápasů. Hráč, který měl nejvyšší procentuální úspěšnost. Zkrátka a dobře jeho přínos vůbec nelze slovy ani dobře popsat. Snad jen „bez Karla bychom to tady mohli opravdu předčasně zavřít…“


Chwistek Karel (5/8 partií, 63%)

Střídal naprosto skvělé okamžiky s těmi horšími. Naštěstí těch lepších bylo o dost více. Přesto si myslím, že je tady trochu toho nenaplněného potenciálu. Karel je totiž nadprůměrně inteligentní kluk s obrovským okruhem různých zájmů. Kdyby se v něm podařilo více probudit lásku ke hře a tím i k tréninku, tak by mohl být velice rychle nejlepším hráčem Slezanu. A určitě by nezůstalo jenom u toho. Ale to už je možná úděl velkých talentů, že pak ve věnování se více šachu až tolik smyslu pro život nevidí… Ale třeba se v něm mýlím a všechny nás v budoucnu ještě překvapí…


Vícha Martin (1/4 partií, 25 %)

Martin říkal, že musí být kamarád s bohyní šachu Caissou, protože i když to nehraje kolikrát nic moc, tak že má za sebou obrovskou sérií partií bez prohry (bohužel jsem zapomněl jaké číslo mi říkal, snad 14 partií?). Zprvu to opravdu vypadalo, že je neporazitelný. Pak však kouzlo nějak zmizelo a přišly dvě prohry. Martin se tedy asi bude muset opět s bohyní nějak dohodnout a začít psát novou ještě lepší a impozantnější sérii…


Janeček Miroslav (2,5/7 partií, 36%)

Další objev sezóny a příslib do budoucna. Mirek udělal obrovský pokrok. Pamatuji si, jak vyjukaný nastoupil ke svému prvnímu zápasu za A družstvo a jak v pohodě třeba odehrál poslední dvě kola. Obrovský rozdíl! Chce to jenom neusnout na vavřínech a dále na sobě pracovat!


Byma Pavel (2/2 partií 100%)

Psal jsem, že budu hodnotit jen hráče, co odehráli více než dvě partie. U Pavla však udělám čestnou výjimku, protože si to opravdu zaslouží. Odehrál za nás sice jen pouhé dvě partie, ale ty stály opravdu za to. Ukázal v nich obrovskou herní sílu. Pak ho však v životě potkalo něco, co by nechtěl opravdu vůbec nikdo zažít… Automobilová nehoda… Myslím, že nejen za sebe mu mohu popřát, aby vše překonal bez větších následků a mohl se co nejrychleji vrátit nejen ke své milované hře! Pavle, držíme Ti palce!


Závěr:

I když to tedy nedopadlo úplně nejlépe, tak chci všem poděkovat za předvedenou hru a také za bojovnost! Dělal jsem vám kapitána rád! Děkuji!


Martin Mužík


Poslední úprava Středa, 10 Duben 2019 14:42
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.