TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Jó Kouty, tradiční místo setkání českých šachistů ….
Jó Kouty, tradiční místo setkání českých šachistů …. Tisk Email
Pondělí, 08 Duben 2019 12:09

Jó Kouty, tradiční místo setkání českých šachistů ze všech krajů republiky i odjinud.

Vsadil jsem na klidnou atmosférou jesenických hor, do tašky jsem sbalil několik učebnic v domnění, že zde najdu studijní prostředí. Ó, jak jsem se zmýlil!

Mé ušlechtilé záměry brzy vystřídala prokrastinace, čtení románů a hraní snookeru po internetu. A co se studijního prostředí týče, zůstalo jen mým zbožným přáním.

Pokud někomu jeho plány, ale beze zbytku vyšly, tak Mirkovi Janečkovi, který se netajil tím, že s námi plánuje oslavit své dvacáté narozeniny. Plány také vyšly Pavlovi Gemsovi, rovněž oslavenci. Teda myslím… Vypadalo to, že jeho největším cílem je opít Mirka.


Ale teď už to hlavní, pěkně den po dni:


Slovy klasiků: žádný plán neprobíhá, jak bychom čekali, a to se potvrdilo i na naší cestě do Koutů, když jsme, uhánějí z Opavy, zjistili, že ani jeden z nás nevzal šachy. To znamenalo návrat a zpoždění. Autem jsem jel já (Kristián), Pavel, Eliška - Pavlova přítelkyně - a Vendy, její kamarádka, a společně vražedně výborné kuchařky. Mirek se Standou Mlýnkem jeli vlakem, a když už se zdálo, že nikdo z nás nestihne prezentaci a do hor jedeme jen na týdenní dovolenou, zachránila nás Terka Gemsová, která přijela na místo dřív s výpravou Dolního Benešova a všechny nás zaprezentovala.


Po úvodním kole LOK a FIDE OPENu jsme se všichni přesunuli do našeho nového domova. Dřevěná chata. Zvenku očividně pamatující Země koruny české ještě za vlády Lucemburků, zevnitř velice útulně zařízená a opravdu zajímavě vyzdobená, na stěnách visela sekyra, staré kukačky, dva pavouci v koupelně a lžička na boty. (Za lžičku na boty to považoval pouze Mirek, ve skutečnosti se jednalo o husitský bojový cep - pozn. autora)

Výsledky: LOK: Mirek ½, Kris 1, Standa 1, Terka 1 FIDE: Pavel ½


Přišlo nové ráno, začínající něžným probuzením alla Pavel, pokračuje tichou snídaní a usazením k šachovnici konče. Poté zasloužený oběd a klidné odpoledne.

A nastala noc.

Bylo veselo a špunty létaly. Každý dostal svůj díl, přímo úměrný věku. Všichni společně sedli k filmu nebo se hrály hry. Pravda, já jakožto zapřísáhlý abstinent jsem z takového Člověče opij se moc neměl, ale jak luna postupovala na své cestě nebesy, nálada se uvolňovala a uvolňovala až se dostala do bodu, kdy se smáli opravdu všichni. I my střízliví. Hlavně těm opilým.

Výsledky: Mirek 0 (½), Kris 1 (2), Standa 1 (2), Terka 1 (2), Pavel 1 (1 ½)


Třetí den, den dvojkola, noční můra mnoha šachistů a ranní nálada podle toho vypadala. Snídaně ještě tišší než včera, šouravý nástup do auta a odjezd. Autu jakoby se nechtělo. Jen já se těšil, já a možná i Pavel, jelikož třetí kolo hrál s Ladislavem Lagnerem, mezinárodním mistrem.

Věděl jsem, že to zvládnu, věděl jsem, že dnes je můj den. Mám dvojkola rád.

Vracím se z partie. Hrál jsem čtyři hodiny. Remis. Slovák. Bylo mu deset. Mám hlááád. Usedám k obědu. Remis. Sousto první. Remis. Druhé. Pokládám příbor. Nemám hlad. Pavel: “Tak jedem na druhé kolo.” Já: ”Brrrrr! Ono je dneska ještě druhé kolo?!”

Vrátili jsme se. Tiché odpoledne se nekoná. Jde se rovnou slavit.

Výsledky po 4. kole: Mirek 1 ½ (2), Kris 1 ½ (3 ½), Standa 1 (3), Terka 1 (3), Pavel 0 (1½)Den čtvrtý se nesl ve pohybů a změn. Někdy kolem poledne k nám Pavel přivezl dva zbloudilé poustevníky. Byli to Vendini rodiče. Dva zmiňovaní pavouci se přesunuli do kuchyně a k večeru na naše vrátka zaklepal hladový pocestný, aby nás poprosil o jidlo a nocleh. Jmenoval se Karel Chwistek.

Tu noc jsem si připil slivovicí. Jen jeden panák. Byla to ta nejlepší noc ze všech.

Výsledky: Mirek 1 (3), Kris: ½ (4), Standa ½ (3½), Terka ½ (3½), Pavel ½ (2)


Je tu den a vše začalo normálně. Něžné probuzení, skvělá snídaně, pak jsme trošku prošoupli figurky… Pohodička.

Karel odešel. Mirka jeho opuštění natolik zasáhl, že o něm napsal báseň:


Karel

Karel dostal vidličku

na věž a dámičku.

To je malér!

Soupeř však netušil,

že jde o udičku.

Je to génius, ten Karel.


Proč to soupeř hraje stále?

Proč již nepokládá krále?

Vždyť již brzy bude mat

A Karel se již začíná smát.


Ó Karel!

Jak skvělý hráč!

Jak blízký přítel!

Soupeře uvádí v pláč.

A všechny holky chtějí,

aby byl jejich ctitel.

Jen se na to chvějí…


Ó, komu patří srdce tvé,

C, H, dvojité W?


Následoval oběd a pak…

Kaufland. Pokračují citací Pavla Gemsi:

To byste nevěřili co ten osel (Mirek) zase vyved. Stáli jsme už u pokladny a slečna prodavačka chtěla vzít naše mandarinky, říká -Vy to, ale nemáte zvážené- Tak Mirek řekl, že tam zajde a já jsem tam se slečnou počkal. Čekali jsme pár minut a já si říkal -Kde ten Mirek je- víte jak to má s orientací. Už už jsem přemýšlel, že pro něj zajdu, když jsem ho uviděl, říkám si -Díky Bohu, nezabloudil.- A ta hlava skopová mířila přímo k nám, já jsem si myslel, že nás musí vidět, i prodavačka ho viděla! A on zabočil. Do uličky s aviváži” (...)

Na obranu Mirka, v tomhle ho opravdu chápu. Betonová džungle může být zrádná.

Výsledky: Mirek ½ (3½), Kris 1 (5), Standa 1 (4½), Terka 1 (4½), Pavel ½ (2½)


Šestý den. Vstal jsem v mimořádně bojovné náladě.

Partie se mi vůbec nepovedla.

Šel jsem se projít. Do lesa. Sám. Sněhu bylo hodně. Byl měkký.

Došel jsem k rozcestí. Asi 2 kilometry daleko. Neměl jsem sebou brýle, tak jsem se nahnul, abych si přečetl na rozcestníku kam vlastně jdu. A země se rozestoupila.

Země se pode mnou rozestoupila a já padal. Padal jsem a před očima mi proběhl celý můj dosavadní život.

Pád se zastavil. Byl jsem po pás ve sněhu.

Výsledky: Mirek: 1 (4½), Kris 0 (5), Standa 0 (4½), Terka 0 (4½), Pavel 1 (3½)


Opět jsme vstali, opět se nasnídali, opět odešli hrát a vrátili se. Dnes se karta obrátila. Šli se projít všichni kromě mě. Já neměl náladu.

Z vyprávění vím, že mauzoleum rodiny Kleinů je místo plné lží přetvářky. Navzdory všudypřítomným upozorněním na kamerový systém střežící objekt, nenachází se v mauzoleu ani jedna.

Když jsem se rozepsal o dobrodružství z Kauflandu, jednu důležitou věc jsem zatajil. Hoši koupili absinth. Sice slabý, jen šedesátiprocentní, ale i tak. A kdo jiný by měl pít, než oslavenci. Mirek a Pavel. Hlavně Mirek. Ten se po pátém panáku pořádně rozjel. S Pavlem na střídačku pouštěli hudbu a Míra začal tančit. Nejprve sám pak s Terkou a nakonec s Karlem. Bylo to pěkné. Jen když se ho Kája pokusil naučit čaču, vypadalo to, že se Míra brzy sesype jako dům z karet.

Věděl jsem, že absinth může mít ve velkém množství halucinogenní účinky. Byl jsem však přesvědčen, že tenhle je příliš slabý. Mýlil jsem se. Mirek jich dosáhl.

Výsledky: Mirek: 1 (5½), Kris 0 (5), Standa ½ (5), Terka 0 (4½), Pavel 1 (4½)


Naposled. Nasedli jsme do auta a jeli na kolo. Tentokrát ne, že by auto nechtělo, ono prostě nemohlo. K cíli jsme dojeli na první rychlostní stupeň a šli hrát.

Výsledky: Mirek ½ (6), Kris 1 (6), Standa ½ (5½), Terka 0 (4½), Pavel 0 (4½)


Vyřazení Pavlova auta, ale znamenalo dopravní komplikace. Ty se, ale vyřešily a všichni se ve zdraví dostali domů. A Pájova limuzína je taky v pořádku. Ráno před dopsáním tohoto článku jsem ji viděl uhánět po Otické.


Pokud jste se mnou vydrželi až do konce, děkuji Vám.

A pokud jste se všemi těmi eskapádami a shonem co jsme zažili stíhali sledovat i šachovou stránku věci, mohli jste si všimnout především Mirkova heroického vzestupu v druhé polovině turnaje, mou solidní první půlku, Standovi, a Terčiny konzistentní výkony a Pavlovo parádní počínání v silně obsazeném turnaji FIDE.

Těžko říct jak své výsledky hodnotí ostatní. Já ten svůj jako průměrný. Nedá se svítit.

Po stránce druhé jsem si pobyt opravdu užil a na vlastní kůži zažil blahodárné účinky českých hor.

Nebo to byl ten panák slivovice?


Na obzoru jsou nyní další turnaje. Nejblíže nyní Ostravský koník. Tak šachu zdar a uvidíme se tam.


Kristián Havel


Poslední úprava Pondělí, 08 Duben 2019 12:11
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.