TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Slezan Opava „B“ – TJ Ostrava „C“ 4,5 – 3,5
Slezan Opava „B“ – TJ Ostrava „C“ 4,5 – 3,5 Tisk Email
Pondělí, 25 Březen 2019 09:28

hráno dne 24. 3. 2019


Slezan Opava B


TJ Ostrava C

Mužík Martin V Z

2147

1

-

0

2067

Valenčík Jozef H Z

Záleský Karel Z

2051

½

-

½

2083

Kopec Ladislav Z

Olšar Robin Z

2055

½

-

½

1966

Kopcová Ludmila Z

Černý Pavel Z

1884

0

-

1

1897

Neumann Filip H Z

Vícha Martin Z

1986

½

-

½

1809

Balogh Milan Z

Janeček Miroslav

1702

1

-

0

1819

Repák Jan Z

Rell Martin

1543

1

-

0

1909

Grepl Lukáš H

Witassek Tomáš

1498

0

-

1

1742

Kopec Ladislav Z


4 ½

-

3 ½Tuto neděli jsme se sešli s klidem jako již jistý nesestupující. Proto byli nasazeni naši mladí náhradníci, kteří nakonec zachraňovali zápas a jistili výhru. Malým zádrhelem bylo, že na zápas zapomněl Tomáš, který už naštěstí vše vysvětlil, ale měli jsme i obavu, jestli se nestalo něco vážného. S malou nadsázkou se dá říci, že když hrajeme v sedmi, tak nic jiného, než výhru týmu neznáme, z toho mi plyne, že máme dost rezervy. Ale ne aby se z toho stalo pravidlo, šachová bohyně nám nemusí pořád sedět za zadkem !!! Tak a už k zápasu a partiím.

Jako první skončila dnes partie kapitána Martina Víchy na páté desce. Z obou dvou stran byla partie pojata spíše rapidově a hrálo se rychle. V zahájení, jsem si trochu popletl tahy a vyměnil černopolného střelce, což mohlo v koncovce dost mrzet. První nabídku remízy od soupeře jsem ignoroval, ale druhá už vzhledem k defenzívně postaveným figurám nešla odmítnout. Soupeř se naštěstí nesnažil tlačit na pilu a remíza se Ostravě hodila. Po necelé hodině hry a třiceti tazích tedy remis.


Na osmé desce nepřišel Tomáš Witassek a po uplynutí hodinky skončila partie po brutálním zahajovacím tahu e4 nulou. Tomáš se již omluvil, tak ho nesežerte, stane se. Vzpomněl jsem si tímto na kdysi dávno hraný zápas za Lokomotivu Brno, kdy při změně času nepřišel hráč soupeřů na první desce o hodinu dříve, ale o dvě hodiny později s úsměvem na tváři. Bohužel to tehdy skončilo 8:0 ve prospěch Lokomotivy.


Na čtvrté desce se snažil uhájit svou tvrz Pavel Černý. Dnes mu soupeř opravdu nesedl a byl roznesen. Ztratil docela brzy kvalitu a pak i partii. Soupeř byl na výši a Pavlovi to tentokrát fakt nevyšlo. Byla z toho devatenáctitahová miniaturka. Malé pozitivum určitě bylo, že stihl včas nedělní oběd. Příště to bude určitě lepší.


Na druhé desce Karel Záleský soupeře v pohodě držel na uzdě. Po zahájení neměl žádný problém. Ve střední hře mu soupeř takticky nabídl remis a Karel v mírně lepší pozici po konzultaci s kapitánem neměl to srdce odmítnout.


Takže po polovině zápasu stav 1:3 a šance na výhru týmu dost mizivé i vzhledem k dalším probíhajícím partiím.


Na třetí desce Robin Olšar v hodně divoké partii hájil naše barvy, co to jen šlo. Jako jediný měl proti sobě mladou soupeřku, tak se to snažil co nejdéle zdržovat. Ve střední hře odmítl nabídku na remis a bojoval, ale nakonec byl nucen remízu nabídnout sám. Ta byla přijata a musím smeknout, že Robin přesně odhadl, kdy je vhodné toto provést. V této chvíli jsme už asi všichni počítali s tím, že je po zápase.


První desku dnes uhájil Martin Mužík, a i když stál chvílemi divně (nedovoluji si soudit), tak v přechodu ze střední hry do koncovky udělal soupeř hrubku a Martin již s přehledem vyhrál. Dovolím si malou vsuvku. Soupeř Martina měl povolený u partie mobilní telefon, protože očekával narození potomka, tak přeji ať vše dobře dopadne a potomek (nebylo nám prozrazeno pohlaví) roste a dělá jen radost. Možná i toto nám trošku pomohlo.


Na šesté desce příkladně zabojoval Mirek Janeček. Jsem hodně rád, že jsme se takto rozhodli a na tento zápas nasadili mladé síly. Po zásluze jsme byli odměněni hezkou partií a opravdu dobrým propočtem v koncovce. Mirkovi to vyšlo a koncovku sehrál s přehledem. Nedal v ní soupeři moc prostoru k nějaké smysluplné obraně. Gratuluji k výkonu a bodíku.


Sedmá deska a bojovný výkon Martina Rella. Martinovi jsem taky slíbil, že ho v komentáři pochválím a je to tady. Pěkně sehrané zahájení a soustředěný výkon. Líbilo se mi, že Martin si dnes výhru opravdu vyseděl a soustředil se pouze na svůj výkon, což je pro hráče to nejlepší, co se dá dělat. V koncovce jsem se chvíli bál, že to nedotáhne do zasloužené výhry, ale Martin ze sebe dostal maximum a soupeře už nenechal partii zkomplikovat. Takže pěkná výhra.


Samozřejmě, že chválím zase týmového ducha a pokud to jen jde hlavně Mirka na šesté a Martina na sedmé desce. Nebývá zvykem, že se o výhru týmu zaslouží dva nejmladší hráči, a to ještě tak, že skončí své partie jako poslední ve věžových koncovkách. Pěkný výkon.


Po tomto zápase jsme dokonce na pátém místě v soutěži, což se mi ani v nejdivočejších snech před sezónou nezdálo a je dost pravděpodobné, že také pátí skončíme (nejhůře šestí). Budu se těšit za dva týdny venku proti Orlové, které už taky o nic nejde. Takže se tam můžeme naprosto odvázat.


fotogalerie: https://www.slezanopava.cz/sachy/fotogalerie/category/34-kp-opava-ostrava-2019-03-24.html


Martin VíchaPřílohy:
Magická sedmička.pdf[ ]114 Kb
Poslední úprava Středa, 27 Březen 2019 08:45
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.