TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy 1. liga – smolná prohra s Ostravou
1. liga – smolná prohra s Ostravou Tisk Email
Čtvrtek, 03 Březen 2016 15:52

hráno dne 28.2.2016


 

KVS EKODIVIZE Opava

 

TJ Ostrava "A"

Caletka Radomír (H,Z)

2336F

½

-

½

2327F

Klíma Lukáš (H,Z)

Adámek Jiří (H,Z)

2353F

0

-

1

2319F

Walek Milan (H,Z)

Černín Radim (Z)

2290F

½

-

½

2309F

Malík Jan (H,Z)

Nábělek Marek (Z)

2253F

½

-

½

2185F

Hladík Oto (Z)

Židek Václav (Z)

2202F

½

-

½

2211F

Mrva Marek (Z)

Rakús Pavel (H,Z)

2157F

½

-

½

2176F

Šplíchal Stanislav (Z)

Muratidis Nikos (Z)

2174F

1

-

0

2111F

Veselý Martin (Z)

Čempel Jaroslav (Z)

2160F

0

-

1

2318F

Břečka Ivan

 

:

 

 

Smůla pokračuje. Po zahození výhry ve Zlíně následovala dneska další zahozená výhra s Ostravou. Soupeř přijel ve skoro kompletní sestavě. Začalo to rychlými remízami na 1. 3. a 5. šachovnici. Všude jsme sice měli bílé, ale já jsem byl zaskočen v zahájení a o 40 minut horší čas, Vašek byl nemocný a Radim? U toho nevím, proč nehrál dál, asi se mu nechce. Poté následovaly další remízky na 4. a 6. šachovnici. Bohužel smůla byla na druhé desce, kde Jirka stál blízko výhře a přehlídnul figurku. Jarda se od zahájení dostal pod tlak, který neustál. Jedinou radost mi nakonec udělal Nikos, který soupeře s přehledem přehrál. Bohužel to ale nestačilo a prohráli jsme těsně 4.5 : 3.5. Popis jednotlivých partií si přečtěte níže.


 


1. šachovnice: Radomír Caletka (2336) – Lukáš Klíma (2327)

Na partii jsem byl docela připravený a hrálo se zahájení, které jsem čekal. Nicméně mě soupeř zaskočil 10. tahem a4. Nereagoval jsem přesně a černý získal pohodlnou pozici, viz diagram.

 diagram 1

Zde mi černý po 18…Ve8 nabídnul remízu. Já měl na hodinách 39 minut a soupeř 1h 24min. Pozice se mi nelíbila, jelikož má černý dva nepříjemné plány a to prosadit c4 nebo Dc8 a Da6 s tlakem na d3. Bílý nemá žádný rozumný plán (nebo alespoň já ho v partii nenašel). Zbývalo mi ještě udělat 22 tahů a nepřijmout remízu by bylo bláznovství. Měl jsem horší čas a nevěděl co v pozici hrát. Proto jsem nabídku přijal.

 

 

2. šachovnice: Milan Walek (2319) – Jiří Adámek (2353)

 

Moc často partie jiných hráčů nekomentuji, ale zde udělám výjimku. Tato partie totiž zcela otočila průběh zápasu. Jirka hrál výborně a soupeře černými zcela přehrál, viz diagram.

 diagram 2

Černý má pěšce více a výborný útok. Zde vyhrává více tahů, ale nejpřesnější je 20…Dc7 -+. Jirka zahrál 20…Df6? viz. diagram 2.

 diagram 3

Zde mohl bílý remizovat po 21.Vf4! Dxc3 a nyní 22. Je7+ Kh8 viz diagram 3, který tah remizuje?

diagram 4 

Ano je to 23. Jg6+!!, jezdce nejde brát pro Vxf8+ s dalším hxg6 nebo Dxg6 mat. Nicméně nic z toho se v partii nestalo. Bílý hrál 21. Je4? a Jirka v partii získal dobrou koncovku, viz diagram 4.

diagram 5 

Aby toho nebylo málo, tak černý zahrál 24…Sb7?? a po 25.Ja5 +- bylo po figurce. Kdyby to Jirka viděl, určitě by zahrál 24…Sc5 -/+ s velkou výhodou černého, má pěšce a dvojici střelců. Bohužel tato partie asi rozhodla o celkovém výsledku zápasu.

 

 

3. šachovnice: Radim Černín (2290) – Jan Malík (2309)

diagram 6 

K partii jsem přistoupil se dvěma cíli, a to soustředit se na hru a za žádnou cenu neprohrát, jako v minulém kole. Ve 14. tahu soupeř nabídl remízu, kterou jsem přijal. Počítač dává v závěrečné pozici bílému mikroskopickou výhodu a takový Karpov nebo Capablanca by si rochnili, já jsem s výsledkem partie vzhledem k předvedené hře spokojený.

 

 

5. šachovnice: Václav Židek (2202) – Marek Mrva (2211)

 

Asi to nejdůležitější z mé partie se odehrálo už v sobotu. Probudil jsem se s teplotou a šílenou bolestí hlavy. Celý den jsem proležel v posteli a doufal, že to přejde, nicméně v neděli ráno to bylo ještě horší. Dokodrcal jsem se na zápas a doufal, že mi Petr Růžička (který všech předešlých 8 kol hrál na 5. desce) vleze do nějaké varianty, kterou jsem si na něho připravil. Ale ouha, můj očekávaný soupeř se sluní na Kubě a já vyfasoval úplně někoho jiného. I tak jsem chtěl normálně hrát, nicméně takhle katastrofálně jsem zahájení bílými nepostavil už dost dlouho.

diagram 7 

V pozici na diagramu stačilo poslechnout šipku pana Houdiniho a sebrat na b2. Po 13...Dxb2 14. Vb1, Dxa2 15. Vxb7, Sd6 a teď podle PC je hlavní linie 16. Sf4, Sxf4 17. Jxf4, 0-0-0-!! (to je boží tah, velkou výhodu drží ale i cokoliv jiného); mám prostě pěšce méně a i když se počítač tváří, že nějaké šance na udržení mám, moc tomu nevěřím. Přitom v partii mi to přišlo v pohodě. Říkal jsem si, že budu mít aktivní věž, černý krále v centru...bla bla bla. To jsou přesně ty důvody, proč prohrávám plno partií. V hlavě mám hromadu všeobecných plků místo abych něco konkrétně počítal. V této partii se můžu vymluvit aspoň na to, že mi bylo extrémně blbě, ale trochu se bojím, že bych to takhle postavil i zdravotně neindisponován. Nicméně soupeř mě omilostnil a zahrál 13...Sd6? Jenže pěšce na h2 nejde stejně ničím vzít a po 14. Db3, Dxb3 jsme se dohodli na remíze. Pozice je objektivně rovná, jenže ve stavu, v jakém jsem se nacházel jsem měl posléze problém dojít domů, natož 5 hodin hrát rovnou koncovku.

 

 

6. šachovnice: Stanislav Šlíchal (2176) – Pavel Rakús (2157)

 

Na zápas proti Ostravě jsem se chtěl připravit, protože moje zahájení černými bývá docela tragédie. Prostor jsem neměl skoro žádný, opět celý víkend šachy, půlhodinku jsem si ale našel. Zjistil jsem, že téměř jistě budu hrát s Markem Mrvou, který hrál všech předchozích 8 kol na 6. šachovnici. Takže jsem si pěkně nastudoval sicilku s c3 a šel spokojeně spát. Ráno na zápase jsem hned po příchodu zjistil, že Ostravákům chybí jeden hráč ze základní sestavy a proto hraju se Standou Šplíchalem - celá moje příprava šla do kytek. Hrálo se samozřejmě něco jiného, dostal jsem se do problémů už v zahájení a bylo jenom dílem velké náhody a drobných nepřesností soupeře, že se mi podařilo přejít do koncovky, která byla sice horší, ale dala se pohodlně udržet. Bohužel jsem stál pořád hůř a bez známek nějaké šance na výhru jsem se rozhodl nabídnout remízu, která asi byla maximem mých snah v tomto zápase. Soupeř nabídku přijal.

 

 

7. šachovnice: Nikos Muratidis (2174) – Martin Veselý (2111)

 

Hrál jsem bílými proti soupeři, který měl nejnižší elo z družstva Ostravy. S ohledem na důležitost utkání to pro mne tedy znamenalo hrát klidně, s dobrým časem a pokud možno přehrát soupeře bez zbytečného rizika. Jak se brzy ukázalo, soupeř si s pozicí, která vznikla po deseti tazích, vůbec nevěděl rady a po 23. tahu jsem měl k dispozici lepší strukturu pěšců, dvojici střelců, mohutnou věž na a7, prostorovou převahu a k tomu soupeře bez protihry, viz diagram.

diagram 8 

Hned následující tah soupeře 24… g5? byl jen pokusem o aktivitu a získání alespoň trochu prostoru, ale tím jen více oslabil svou pozici a citlivý bod f7. Nejdříve jsem zvažoval  standardní oběť střelce na b5 za dva pěšce, proto ten přesun krále na dámské křídlo, ale s ohledem na vývoji partií u ostatních šachovnic jsem si pro tuto chvíli oběť rozmyslel a upaloval jsem králem na původně plánované g4. Následný průlom tahem f5 pak během několika tahů rozhodl partii v můj prospěch.

 

 

Tak nakonec těsná prohra, ale opět jsme si to pokazili sami. Nicméně teď jsme ve velmi těžké situaci a máme dvě utkání na záchranu. Snad už jsme si tu smůlu vybrali dopředu a teď se bude jenom dařit.

 

Kapitán Radomír Caletka

 

Poslední úprava Čtvrtek, 03 Březen 2016 15:55
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.