TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Komentář k utkání 5. kola 1. ligy KVS EKODIVIZE Opava – Moravská Slávia Brno
Komentář k utkání 5. kola 1. ligy KVS EKODIVIZE Opava – Moravská Slávia Brno Tisk Email
Neděle, 20 Prosinec 2015 15:38

hráno dne 13.12.2015


KVS EKODIVIZE Opava


Moravská Slavia Brno "A"

Caletka Radomír (H,Z)

2347F

0

-

1

2519F

Polák Tomáš (H,Z)

Adámek Jiří (H,Z)

2341F

0

-

1

2330F

Vyskočil Neklan (H,Z)

Černín Radim (Z)

2280F

½

-

½

2409F

Blahynka Martin (H,Z)

Nábělek Marek (Z)

2254F

0

-

1

2280F

Holemář David (Z)

Židek Václav (Z)

2183F

½

-

½

2184F

Tikovský Alexandr (Z)

Muratidis Nikos (Z)

2175F

½

-

½

2149F

Věchet Stanislav (Z)

Čempel Jaroslav (Z)

2137F

½

-

½

2161F

Skácelík Petr (Z)

Pavelek Karel

2156F

½

-

½

2198F

Bureš Vít


:Bohužel i poslední zápas v roce 2015 jsme prohráli, nicméně i zde bylo opět malé zlepšení ve skóre oproti zápasu minulému :). Nikomu z našeho týmu se nepodařilo vyhrát, a jelikož jsme v přední části neudrželi 3 partie, proto následovala zasloužená prohra. Hold musíme zabrat. Tentokráte jsem neměl moc času partie sledovat, ale jediný, kdo se snažil vyhrát a měl na to i pozici byl Vašek. Naopak Nikos musel partii zachraňovat, což se mu podařilo až úplně na konci. Zbytek dával remízy jako na běžícím páse, což není úplně ideální stav. Níže komentář k jednotlivým partiím.
1. šachovniceRadomír Caletka (2347) vs Tomáš Polák (2519)

Výjimečně jsem bílými rozehrál Colle-Zukertortuv systém a zřejmě jsem soupeře zaskočil. Získal jsem velmi slibnou pozici, ale pak jsem se dostal do režimu off a začal jsem partii postupně předávat soupeři. První pochybení přišlo ve 20. tahu, kdy jsem místo silného 20.Je5!+/- , zahrál (20.De2?!). A finální předání došlo ve 23. tahu, viz diagram.

diagram 1Zde jsem dlouho dopředu plánoval Sd2 s ideou vyměnit černopolného střelce a proto jsem rychle zahrál 23.Sd2 ?? (kdyby šlo dát více otazníků, tak už tam jsou), ne jenom, že tento tah prohrává, ale i plánovaná idea není úplně v pořádku. Mělo se stát 23.Va2 s ideou zdvojit věže na a sloupci s tlakem na pěšce a4. Po jednoduchém 23…Sxd2 24.Dxd2 Sxd3 25. Dxd3 Vxb4 jsem bez pěšce i partie.2. šachovnice – Neklan Vyskočil (2330) vs Jiří Adámek (2341)


diagram 2

V partii s Neklanem Vyskočilem se vykrystalizovala pozice po kombinační přestřelce,  kdy jako černý na tahu tah 1. ... Vd6 získávám jednoho střelce zpět ( bílý král je velmi slabý a nelze nikde pořádně ustoupit střelcem z h6. Po 2. Sg5 je jednoduché 2.... h6.)  Bohužel jsem tento triviální motiv v oboustranné časové tísni nenašel, bílý se stihl zkonsolidovat a bez problémů zužitkoval dvojici střelců k výhře.

 

 

3. šachovniceRadim Černín (2280) – Martin Blahynka (2409)


diagram 3

Nejzajímavější moment partie na diagramu nastal těsně před koncem. Bílý má malou výhodu. Místo správného 25. Ke3! jsem zahrál 25. Je4? a po 25... a3! mohl mít malou výhodu černý, protože na b3 i b4 přijde Jb3!! Místo toho zahrál černý 25... Je4? 26. Ke4 g6 27. Vd6 s remízou na můj návrh. Bílý má v závěrečné pozici opět malou výhodu, ale co znamená taková výhoda na naší úrovni, je patrné z předchozí ukázky. Navíc jsou všechny věžovky stejně remis, tak proč si kazit neděli.

 

 4. šachovnice – David Holemář (2280) vs Marek Nábělek (2254)

V partii 5. kola jsem nastoupil proti Davidu Holemářovi, který letos hraje za Moravskou Slávii Brno. Po nepovedených partiích ve drakovi jsem partii zahájil tahy 1. e4 c5, 2. Jf3 Jf6. Mnou zvolená koncepce však nebyla opět nejlepší. Charakter pozice byl sice zavřený, ale neměl jsem příliš aktivních možností. S blížící se časovou kontrolou se povedlo soupeři partii rozhodnout pěknou kombinací s přechodnou obětí věže v 15. tahu. Viz diagram


diagram 45. šachovniceVáclav Židek (2183) vs Alexandr Tikovský (2184)

Po partiích jako je tato, lituju, že jsem šachově nezažil předpočítačovou éru. V popartiové analýze každý mohl vyjádřit svůj názor a když to nebyla vyloženě volovina, dalo se s tím souhlasit. Určitě to mělo své kouzlo.

Tuto neděli mi po partii každý zúčastněný vehementně ukazoval, kde jsem byl vyhraný a jak to měl hrát. A jak mi doma řekl pan Houdini, pravdě se blížil pouze pan Věchet, ostatní byli vedle jak ta jedle.

Ale popořadě…

První šok jsem zažil už v 10. tahu.

diagram 5

V pozici na diagramu jsem si myslel, že mám značnou výhodu. Napadám dámu a hrozím nepříjemným Jf6+. Soupeř mě ale vyléčil. 10…Sh6!!. Úžasný hák po kterém výhoda bílého okamžitě vyšuměla.

Z rovné pozice jsem soupeře postupně přehrával, až jsem v koncovce získal pěšce.


diagram 7

Zde jsem bez přemýšlení zahrál 48. Jxg4?!. Celou svou předešlou koncepci jsem založil na obléhání slabého pěšce g4 a nic jiného jsem ani nepočítal. Přitom po 48. Jc2! má černý před sebou těžko řešitelné problémy. Seberu na d4 a bez jakékoliv protihry uplatňuju pěšce navíc. Pěšec g4 je přitom pořád hodně slabý. Tohle bych měl bez problémů vyhrát. V partii to bylo o dost těžší a pozici jsem převedl do remízové jezdcovky.

diagram 8

Zde jsem hrál hlavně ze setrvačnosti a vůbec mě nenapadlo, že by černý mohl v tak remízové pozici chybovat. Ovšem 78...Kf4-e5?? ho mohlo stát remízu. Stačilo místo 79. Jc5? najít dvoutahové 79. Jc7!, Jd6 80. Kd3 a je okamžitě konec. Černý je v zugzwangu a postupně přijde o svého posledního pěšce. Pozice je tak absurdní, že si zaslouží diagram. Oba jezdci společnými silami blokují přístup černému králi.Partie skončila po pár zbytečných tazích remízou v 99. tahu.

 

 

6. šachovnice – Stanislav Věchet (2149) vs Nikos Muratidis (2175)

Myslím, že jsem poměrně brzy vyrovnal hru a výměnami jsem se dostal do koncovky, kterou jsem hodnotil jako mírně lepší pro mne. Pokud bych usiloval o remízu, tak bych ji s velkou pravděpodobností uhrál, nicméně celkově nepříznivý stav utkání mě nutil hledat případnou cestu k výhře a to stálo čas. Když k tomu připočítám únavu, tak se mi chyby jeví jako logické vyústění nepovedeného závěru partie. Na pokraji prohry mne však soupeř omilostnil nepochopitelným tahem a partie tak skončila remízou.Připojuji také závěrečné pořadí, které ukazuje, že zatím jsme na sestupovém místě. Nicméně příští rok nás čekají o něco lehčí soupeři, takže věřím v dostatek bodů a záchranu :).

 

tabulkaKapitán Radomír Caletka

 

 

hráno dne 13.12.2015


KVS EKODIVIZE Opava


Moravská Slavia Brno "A"

Caletka Radomír (H,Z)

2347F

0

-

1

2519F

Polák Tomáš (H,Z)

Adámek Jiří (H,Z)

2341F

0

-

1

2330F

Vyskočil Neklan (H,Z)

Černín Radim (Z)

2280F

½

-

½

2409F

Blahynka Martin (H,Z)

Nábělek Marek (Z)

2254F

0

-

1

2280F

Holemář David (Z)

Židek Václav (Z)

2183F

½

-

½

2184F

Tikovský Alexandr (Z)

Muratidis Nikos (Z)

2175F

½

-

½

2149F

Věchet Stanislav (Z)

Čempel Jaroslav (Z)

2137F

½

-

½

2161F

Skácelík Petr (Z)

Pavelek Karel

2156F

½

-

½

2198F

Bureš Vít


:Bohužel i poslední zápas v roce 2015 jsme prohráli, nicméně i zde bylo opět malé zlepšení ve skóre oproti zápasu minulému :). Nikomu z našeho týmu se nepodařilo vyhrát, a jelikož jsme v přední části neudrželi 3 partie, proto následovala zasloužená prohra. Hold musíme zabrat. Tentokráte jsem neměl moc času partie sledovat, ale jediný, kdo se snažil vyhrát a měl na to i pozici byl Vašek. Naopak Nikos musel partii zachraňovat, což se mu podařilo až úplně na konci. Zbytek dával remízy jako na běžícím páse, což není úplně ideální stav. Níže komentář k jednotlivým partiím.


1. šachovniceRadomír Caletka (2347) vs Tomáš Polák (2519)

Výjimečně jsem bílými rozehrál Colle-Zukertortuv systém a zřejmě jsem soupeře zaskočil. Získal jsem velmi slibnou pozici, ale pak jsem se dostal do režimu off a začal jsem partii postupně předávat soupeři. První pochybení přišlo ve 20. tahu, kdy jsem místo silného 20.Je5!+/- , zahrál (20.De2?!). A finální předání došlo ve 23. tahu, viz diagram.


Zde jsem dlouho dopředu plánoval Sd2 s ideou vyměnit černopolného střelce a proto jsem rychle zahrál 23.Sd2 ?? (kdyby šlo dát více otazníků, tak už tam jsou), ne jenom, že tento tah prohrává, ale i plánovaná idea není úplně v pořádku. Mělo se stát 23.Va2 s ideou zdvojit věže na a sloupci s tlakem na pěšce a4. Po jednoduchém 23…Sxd2 24.Dxd2 Sxd3 25. Dxd3 Vxb4 jsem bez pěšce i partie.2. šachovnice – Neklan Vyskočil (2330) vs Jiří Adámek (2341)


V partii s Neklanem Vyskočilem se vykristalizovala pozice po kombinační přestřelce,  kdy jako černý na tahu tah 1. ... Vd6 získávám jednoho střelce zpět ( bílý král je velmi slabý a nelze nikde pořádně ustoupit střelcem z h6. Po 2. Sg5 je jednoduché 2.... h6.)  Bohužel jsem tento triviální motiv v oboustranné časové tísni nenašel, bílý se stihl zkonsolidovat a bez problémů zužitkoval dvojici střelců k výhře.

3. šachovniceRadim Černín (2280) – Martin Blahynka (2409)


Nejzajímavější moment partie na diagramu nastal těsně před koncem. Bílý má malou výhodu. Místo správného 25. Ke3! jsem zahrál 25. Je4? a po 25... a3! mohl mít malou výhodu černý, protože na b3 i b4 přijde Jb3!! Místo toho zahrál černý 25... Je4? 26. Ke4 g6 27. Vd6 s remízou na můj návrh. Bílý má v závěrečné pozici opět malou výhodu, ale co znamená taková výhoda na naší úrovni, je patrné z předchozí ukázky. Navíc jsou všechny věžovky stejně remis, tak proč si kazit neděli.4. šachovnice – David Holemář (2280) vs Marek Nábělek (2254)

V partii 5. kola jsem nastoupil proti Davidu Holemářovi, který letos hraje za Moravskou Slávii Brno. Po nepovedených partiích ve drakovi jsem partii zahájil tahy 1. e4 c5, 2. Jf3 Jf6. Mnou zvolená koncepce však nebyla opět nejlepší. Charakter pozice byl sice zavřený, ale neměl jsem příliš aktivních možností. S blížící se časovou kontrolou se povedlo soupeři partii rozhodnout pěknou kombinací s přechodnou obětí věže v 15. tahu. Viz diagram5. šachovniceVáclav Židek (2183) vs Alexandr Tikovský (2184)

Po partiích jako je tato, lituju, že jsem šachově nezažil předpočítačovou éru. V popartiové analýze každý mohl vyjádřit svůj názor a když to nebyla vyloženě volovina, dalo se s tím souhlasit. Určitě to mělo své kouzlo.

Tuto neděli mi po partii každý zúčastněný vehementně ukazoval, kde jsem byl vyhraný a jak to měl hrát. A jak mi doma řekl pan Houdini, pravdě se blížil pouze pan Věchet, ostatní byli vedle jak ta jedle.

Ale popořadě…

První šok jsem zažil už v 10. tahu.V pozici na diagramu jsem si myslel, že mám značnou výhodu. Napadám dámu a hrozím nepříjemným Jf6+. Soupeř mě ale vyléčil. 10…Sh6!!. Úžasný hák po kterém výhoda bílého okamžitě vyšuměla.

Z rovné pozice jsem soupeře postupně přehrával, až jsem v koncovce získal pěšce.Zde jsem bez přemýšlení zahrál 48. Jxg4?!. Celou svou předešlou koncepci jsem založil na obléhání slabého pěšce g4 a nic jiného jsem ani nepočítal. Přitom po 48. Jc2! má černý před sebou těžko řešitelné problémy. Seberu na d4 a bez jakékoliv protihry uplatňuju pěšce navíc. Pěšec g4 je přitom pořád hodně slabý. Tohle bych měl bez problémů vyhrát. V partii to bylo o dost těžší a pozici jsem převedl do remízové jezdcovky.Zde jsem hrál hlavně ze setrvačnosti a vůbec mě nenapadlo, že by černý mohl v tak remízové pozici chybovat. Ovšem 78...Kf4-e5?? ho mohlo stát remízu. Stačilo místo 79. Jc5? najít dvoutahové 79. Jc7!, Jd6 80. Kd3 a je okamžitě konec. Černý je v zugzwangu a postupně přijde o svého posledního pěšce. Pozice je tak absurdní, že si zaslouží diagram. Oba jezdci společnými silami blokují přístup černému králi.Partie skončila po pár zbytečných tazích remízou v 99. tahu.


6. šachovnice – Stanislav Věchet (2149) vs Nikos Muratidis (2175)

Myslím, že jsem poměrně brzy vyrovnal hru a výměnami jsem se dostal do koncovky, kterou jsem hodnotil jako mírně lepší pro mne. Pokud bych usiloval o remízu, tak bych ji s velkou pravděpodobností uhrál, nicméně celkově nepříznivý stav utkání mě nutil hledat případnou cestu k výhře a to stálo čas. Když k tomu připočítám únavu, tak se mi chyby jeví jako logické vyústění nepovedeného závěru partie. Na pokraji prohry mne však soupeř omilostnil nepochopitelným tahem a partie tak skončila remízou.Připojuji také závěrečné pořadí, které ukazuje, že zatím jsme na sestupovém místě. Nicméně příští rok nás čekají o něco lehčí soupeři, takže věřím v dostatek bodů a záchranu :).
Kapitán Radomír Caletka


Poslední úprava Neděle, 20 Prosinec 2015 15:40
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.