TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Šachovým vlakem po městech střední Evropy
Šachovým vlakem po městech střední Evropy Tisk Email
Neděle, 18 Říjen 2015 21:07

ve vlaku


Ve dnech 9. – 13. října jsem se s Karlem Záleským a Davidem Jiráskem (a jeho slečnou), zúčastnil velmi unikátní a světově jedinečné akce, šachového vlaku, který jezdí do měst střední Evropy.

Co to je šachový vlak? Šachový vlak je mimořádný vlak, který je vypravován v souvislosti s pořádáním šachového turnaje. Tento vlak poprvé vypravily České dráhy z iniciativy Pražské šachové společnosti a s podporou Era Poštovní spořitelny v roce 2011 a akce byla znovu opakována v roce 2012. Vlak projíždí středoevropskými městy, přičemž během jízdy se hrají jednotlivá kola turnaje, zatímco v jednotlivých městech, kde účastníci nocují, si mají možnost během odpoledne prohlédnout památky (citace z Wikipedie). Znamená to, že vlak přemisťuje šachisty a jejich doprovod během několika dnů k vybraným evropským městům a během jízdy zde probíhá šachový turnaj. Jakmile účastníci dorazí do cílového města, po vlastní ose se dopraví do předem určených hotelů a mají již svůj vlastní program. Druhý den se musí ve stanoveném čase dostavit na nádraží a vlak potom pokračuje k dalšímu městu.

Letošní 5. ročník byl rekordní, muselo se oproti předchozím létům rozšiřovat o jeden hrací vůz a účast byla rovněž rekordní. Vyprodáno bylo už v květnu! Velký zájem byl především ze zahraničí, neboť českých šachistů byla jen třetina.


 

A nyní základní informace.

 

Trasa cesty: Praha-Drážďany- Vratislav-Bratislava-Vídeň-Praha.

 

Vlak: Měl 11 vagónů, které byly pojmenovány po bývalých mistrech světa - 6 hracích vozů (Lasker, Capablanca, Aljechin, Euwe, Smyslov, Tal), 2 jídelní vozy (Petrosjan, Spasskij), vůz organizátorů a rozhodčích (Botvinnik), zavazadlový vůz (Steinitz), vůz pro doprovod hráčů (Fischer). Lokomotiva i jednotlivé vozy byly vyzdobeny šachovou tématikou. Vlak byl tak dlouhý, že ve stanici Bratislava Nové Město jeho poslední vagón (zavazadlový) již byl mimo nástupiště, takže jsme museli čekat, až všichni vystoupí a posune se o několik desítek metrů.

 

Šachový turnaj: Hrál se 11 kolový otevřený turnaj v rapid šachu švýcarským systémem, tempo hry 2x20 minut s přídavkem 10 s za každý provedený tah. Zapisování do partiáře nebylo povinné, ale doporučené pro případ pádu figurek vzhledem k jízdě vlaku.

 

Účastníci: 120 hráčů z 19 zemí, což byla rekordní účast. Šachový vlak má již velké jméno nejenom v Evropě. Jen pro zajímavost uvádím, že zde byli zástupci států jako jsou Filipíny, Jordánsko, USA, Izrael, Vietnam, Anglie, početná skupina byla ze Švédska, Nizozemska, Německa. Někteří hráči zde byli se svými partnery nebo s celou rodinou. Celková účast činila kolem 200 lidí. Ze známých osobností bych jmenoval Jana Klause, syna bývalého prezidenta.

 

Stravování: Při registraci bylo možno zakoupit na jednotlivé dny stravenky za 200,-Kč/den, které zahrnovaly oběd+teplý nápoj+studený nápoj. Jídelní a nápojový lístek byl v jídelních vozech. Při podávání obědů se hrací vůz Tal proměnil v jídelní vůz z důvodu kapacity a rychlosti podávání obědů. Snídaně byly na hotelech, večeře si už každý zajišťoval ve své režii.

 

Ubytování: Organizátor ve spolupráci s renomovaným hotelovým řetězcem EuroAgentur Hotels and Travel vybral v každém z měst hotely (3*, 4*, 5* kategorií) a rezervoval v nich odpovídající kapacitu. Každý den po zakončení jízdy šachového vlaku následoval přesun do vybraných hotelů k ubytování. Za cestu z nádraží a zpět byl zodpovědný každý účastník sám. Znamenalo to najít si správný spoj (tramvaj, metro), zakoupit jízdenku a dorazit na hotel.

 

Jízdní řád: Každý den byl upřesněn odjez vlaků z nádraží. Účastníci byli povinni dorazit v určený čas, odevzdat zavazadlo do zavazadlového vozu a připravit se k odjezdu vlaku. Zajímavostí byla cesta do Vratislavi. Polské dráhy měly problémy s opravou železnice v úseku Drážďany-Wroclav, takže organizátoři vyřešili dopravu následovně. Z Drážďan jsme se vrátili do Prahy a pokračovali směr Ústí n. O.-Letohrad-Lichkov, kde na nás čekalo 5 autobusů, které nás odvezly do hotelů. Cesta však trvala přes tři hodiny a zbyl tedy jen čas na prohlídku měst (Wroclav, Bratislava) při večerním osvětlení. Také zpátky do Lichkova jsme jeli samozřejmě autobusy.

 

Sponzoři: Žádná takováto „světová“ akce se neobejde bez sponzorů. Hlavní sponzoři byly České dráhy jako generální partner, EA Hotels, CzechTourism, JLV (jídelní a lůžkové vozy), Výzkumný ústav železniční aj. I šachovnice měly logo ČD.

 

Média: Velký zájem o tuto akci byl v médiích. Řada deníků vydala o šachovém vlaku zprávy, v ČT byl šot z příjezdu vlaku. Přímo ve vlaku se pohybovaly dva filmové štáby, které pořizovaly z celé akce dokument.

 

Zahájení: Registrace a zahájení byla v Praze 9. října na 1. nástupišti Hlavního nádraží před a ve Vládním salonku. V secesních prostorech byl bohatý raut a slavnostní zahájení, kterého se zúčastnil i GŘ Českých drah. Ukončení celé akce bylo rovněž v těchto prostorech.

 

Počasí: Moc se nevyvedlo, vyjížděli jsme relativně za příznivého teplého počasí, ale o víkendu se hodně ochladilo, takže jsme ve Vratislavi a hlavně Bratislavě, kde na hradě pěkně foukalo, vytahovali teplé oblečení, pokud jsme si nějaké zabalili . . .

 

Navštívená města a jejich pamětihodnosti: Při dojezdu do cílového města měli všichni účastníci volný program. Naší snahou bylo vytipovat a navštívit co nejvíce zajímavých míst. V Drážďanech to bylo historické centrum, kostel Frauenkirche, podzemní pevnost s audioprůvodcem v češtině, Zwinger, ve Vratislavi historické centrum a arcibiskupská čtvrť, v Bratislavě hrad a staré město, ve Vídni chrám sv. Štěpána, Prátr, Kapucínská krypta (Císařská hrobka), večerní radnice, Hofburg.

 

Nejsilnější zážitek: Výstup na vyhlídku chrámu Frauenkirche v Drážďanech. Nemám rád výšky, ale vím, že nejkrásnější pohled na svět je vždy z nějakého vrcholu. Tyto dva pocity se vždy ve mně perou a pak musím překonávat strach, kdy je pro mě odměnou nádherný výhled, i když to ve mně vře (a někdy i řve!). David s Karlem a Veronikou měli ze mě na vyhlídce srandu, ale přežil jsem!

 

Imigranti: Na nádražích jsme se s nimi setkali v Drážďanech, ale hlavně ve Vídni. Viděli jsme však všude policii, která je hned legitimovala a zařizovala vše potřebné.

 

Zajímavost šachového turnaje: Hned v 1.kole jsem se utkal na 1.stole s nejsilnějším hráčem turnaje, Catalino Julio Sadorra z Filipín (ELO 2501). První problém začal tím, že nám nešly šachové hodiny. Po 5 minutách jsme dostali nové. Já jsem měl bílé figury a zahrál pěšcem na pole b4. Můj orangutan velmistra dosti zaskočil, minutu uvažoval, jak má odpovědět. Samozřejmě mě pak přehrál ve 40 tazích, ale vysloužil jsem si od něj poklonu, že jsem hodně bojoval. Thank you you very much!

 

Jazyky: Hrálo se 11 kol a los člověkovi přisoudil hráče různé národnosti. Jak se s nimi domluvit? Než bylo vždycky zahájeno šachové kolo, bylo potřeba prohodit pár zdvořilostních frází. Ale jak se domluvit třeba s Holanďanem nebo Francouzem či dokonce Filipíncem? Znám pár frází a slovíček anglicky nebo německy, ale na velké diskuze to není. Nakonec jsem to všechno oprášil a „pokecal“ v angličtině či němčině. Když jsem hrál s holandským soupeřem, tak mě překvapila jeho čistá angličtina. Pak přišel jeho známý a holandský přízvuk (chrochtání) byl na světě!

 

Výsledky šachového turnaje: Velmistři jezdí na takové turnaje s cílem: Není důležité zúčastnit se, ale vyhrát. My, obyčejní smrtelníci a amatéři máme svoje olympijské rčení: Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Poslední kolo turnaje rozhodovalo o konečném umístění v řádu desítek míst. A to se stalo i mně. Pokud bych poslední partii vyhrál, skončil bych kolem padesátého místa, což by byl mimořádný úspěch. Ale prohra s mladým polským šachistou mě odsunula až na 85. místo se ziskem 4,5 bodu. Karel se s Davidem utkal v posledním kole a jejich domluvená remíza znamenala pro Karla 65. Místo, pro Davida 78.místo, oba 5 bodů. Stupně vítězů byly v režii velmistrů, vyhrál Švéd Karlsson (10 bodů), druhý byl Filipínec Sadorra (9,5 bodu), třetí skončil Němec Tischbierek (9 bodů).

O celé této unikátní akci i o předešlých ročnících se můžete dočíst na:

http://praguechess.cz/poradane-akce-detail.php?id_akce=58&langue=cs


Pár fotek z akce je vloženo do naší fotogalerie. 

 

Antonín Vilášek

Přílohy:
Sachovy turnej v zugu.pdf[ ]48 Kb
Poslední úprava Středa, 28 Říjen 2015 11:33
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.