TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Komentář k utkání 9. kola 2. ligy-F Sokol Postoupky - KVS EKODIVIZE Opava
Komentář k utkání 9. kola 2. ligy-F Sokol Postoupky - KVS EKODIVIZE Opava Tisk Email
Neděle, 17 Únor 2013 23:24

Hráno dne 17.2.2013Sokol Postoupky

 

 

KVS EKODIVIZE Opava

 

Dvořák Martin

2186

0,5 - 0,5

Černín Radim, FM

2277

Sháněl Jaroslav

2178

1 - 0

Čempel Jaroslav, FM

2208

Bačák Martin

2103

0 - 1

Nábělek Marek

2200

Brázdil Roman

2108

1 - 0

Záleský Karel

2137

Navrátilík Pavel

2106

1 - 0

Premus Jan

2058

Dungl Martin

2016

0,5 - 0,5

Pardy Martin

2033

Večeřa Petr

2028

1 - 0

Sovadina Jiří

1953

Machalík Marek

1935

1 - 0

Stania Petr

1771

 

 

6 – 2

 

 

 

Dnes nás čekala daleká cesta k devátému kolu 2. Ligy F do Postoupek, kde nás přivítal místní Sokol. Už při sestavování nominace na toto utkání se situace nevyvíjela ideálně, ale nakonec jsme alespoň vyrazili, sice v dosti oslabené sestavě, v osmi hráčích. Přálo nám alespoň počasí a tak jsme celkem bez problému dorazili akorát, abychom mohli zahájit utkání. Od začátku se zápas nevyvíjel dobře. Brzy jsme prohrávali, když Jirkovi Sovadinovi chytil soupeř jezdce a nebylo moc, co hrát. Ostatní pozice byly dost nejasné. Jako další skončila partie na první šachovnici, když se po drobných zápletkách vyměnila většina figur a ve vyrovnané pozici se Radim Černín dohodl se soupeřem na remíze. Pak dobře rozehranou partii zkazil Honza Premus, když nepokryl správně soupeřovu hrozbu a ve vzniklé pozici měl kvalitu a několik pěšců méně a tak se musel vzdát. Další prohra přišla na osmé šachovnici, kde Petr Stania hrál od začátku na remízu, ale z důvodu neaktivní hry ho nakonec soupeř přehrál a tak se vzdal. Další dobře rozehranou partii jsme ztratili na druhé šachovnici, když opět nepřesná obrana znamenala rychlou prohru. Jedinou výhru jsem v tomto zápase zajistil já, když jsem po pěti hodinách dokázal zrealizovat drobnou výhodu v koncovce. Poté podepsali smír na šesté šachovnici, když se Martinovi Pardymu nepovedlo využít mírnou výhodu k zisku celému bodu. Jako poslední skončila partie na čtvrté šachovnici, když už Karlovi Záleskému nezbylo vzdát z důvodu rozhodující materiální převahy. Takže z toho to byla možná až nespravedlivá prohra 2:6. A nyní popis jednotlivých aktérů:

 

1. šachovnice Dvořák Martin 2186 – Černín Radim 2277

diagram 1 

V průběhu zahájení jsem mohl hned dvakrát získat výhodu, ale hrál jsem opatrně (= ne dost dobře) a v 19. tahu jsem již ve zcela vyrovnané pozici přijal soupeřovu nabídku remízy.

 

3. šachovnice Bačák Martin 2103 – Nábělek Marek 2200

Zahájení jsem dnes rozehrál celkem v pohodě a dá se říci, že jsem vyrovnal. Soupeř mi nabídl remízu, ale po dlouhé cestě jsem si chtěl zahrát a tak se v partii pokračovalo. V dalším průběhu jsem získal poziční výhodu, kterou jsem přeměnil v zisk pěšce. Nakonec jsem ho využil ve věžové koncovce k zisku celého bodu.

  

4. šachovnice Záleský Karel 2137 - Brázdil Roman 2108

K partii mohu dnes říct jen to, že soupeř mě překvapil velmi přesnou a aktivní hrou, ve které neudělal jedinou chybu a zaslouženě zvítězil.

 

 

Dnes zápas začal špatně, ale vypadalo to, že bychom mohli bodovat, pak se ale otočilo několik partií a bylo po nadějích. Dnešní prohra nás připravila o postupové naděje a tak si zbylá dvě kola můžeme v klidu dohrát pro zábavu. O jediné postupové místo si to tak rozdají TJ Ostrava a TŽ Třinec. Za dva týdny doma přivítáme tým z Města Albrechtic, který ještě potřebuje bodovat, aby neskončil na sestupových příčkách a tak bude zápas jistě zajímavý.

 

Marek Nábělek

kapitán KVS Ekodivize Opava

 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.