TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Mikroprojekt MP - aktuality
MP-aktuality Tisk Email
Sobota, 19 Červen 2010 20:29

 logo programu

 

  

projekt „Mluvíme jedním jazykem“, reg. číslo CZ/FMP.01/0029
 

TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ, Z PROSTŘEDKŮ

FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY

  

 

Poslední akce mikroprojektu – Trénujeme s velmistrem

Opava 29.-31.10.2010


  

Před poslední akcí mikroprojektu jsme si s Karlem řekli, že musíme zajistit tyto tři hlavní činnosti:
  1. Zajistit lektory a vhodné místo.

  2. Zajistit vhodné ubytování a stravování pro slovenské kolegy.

  3. Zajistit naši účast.


Nebylo toho málo, ale oproti minulým akcím toho zase nebylo moc. Pracovali jsme trochu v předstihu především s lektorama. Účast přislíbili GM Robert Cvek a IM Lukáš Klíma, kteří jsou oba z našeho kraje. Příslib platil jen do té chvíle, než nám Robert tři týdny před akcí řekl, že má v tomto termínu rakouskou ligu. A to jsme ho už „masírovali“ od června a poslední příslib byl na MKO v Dolním Benešově. Karel tedy musel zapnout všechny síly a po oslovení několika velmistrů rád do Opavy přijel sympatický slovenský GM Ján Markoš.

Vhodné místo k tréninku a simultánce byl jediný bezproblémový úkol, neboť Obecní dům a jeho zaměstnanci nám vyšli ve všem vstříc.

Ubytování a stravování jsem zajišťoval já a hned na první pokus se mi podařilo sehnat hostel Rolex Bar v centru města, kde mi slibovali všechno, že dovybaví ubytovací prostory, že zajistí dobré jídlo, pití atd. Deset dnů před akcí mi však sdělili, že nemají peníze na postele a skříně a já si tedy musel udělat rallye po možných opavských ubytovacích zařízeních, kteří by nám za naši cenu splnili také naše požadavky. Nakonec nám vyšla vstříc Raketa Bowling, kde jsem jim garantoval ubytování na dvě noci pro 15 lidí, plnou penzi a nějaké obědy a večeře navíc. Tím se mi podařilo snížit ceny noclehů na námi požadovanou výši.

Účast taky byl problém (i u našich kolegů ze Slovenska), komentoval bych to jednoduše: hroby, hroby, hroby. Byl čas svátků všech zemřelých, tak rodiny plnily své povinnosti. Nakonec se účast po několika urgencích a telefonátech podařila jakž takž zajistit a mohli jsme se začít těšit na začátek poslední akce Mluvíme jedním jazykem-Hovoríme jednou rečou.

Podle harmonogramu měli Slováci dojet v pátek 29. 10. mezi 17 – 17.30 h. Já s Karlem jsme už od 17 h stepovali v Raketě, pili kofolu a čekali. V 17.30 h přijela první vlaštovka, ti, co to mají nejdál, rodina Troppova z Kežmaroku. A pak zase dlouho nic. Kolem 18.15 h dojeli Mrázovci a až v 18.30 „vedoucí zájezdu“ Juraj Ivan. Byl poslední asi proto, že pro svoji orientaci používá GPS. Celá slovenská ekipa se rychle ubytovala, povečeřela a jelo se směr klubovna. Vzal jsem do svého auta pár hráčů a Karel si sedl do 3. auta, aby se nám po cestě přes celou Opavu neztratili. Nikdo z nich totiž ještě v naší klubovně nebyl.

V klubovně nás čekal bleskový turnaj, přípravu místnosti měl na starosti Robin Olšar, občerstvení zajišťovali oslavenci, kteří měli v říjnu narozeniny. Stoly s občerstvením se prohýbaly, např. Luďa Peťovský udělal česnekovou pomazánku na jednohubky z 32 rohlíků! Hráčů se taky dostavilo dost, tak jsme mohli začít. Tunaje na 2x5 minut a 15 kol se zúčastnilo 32 hráčů včetně hosta a lektora GM Jána Markoše, kterého jsme zde taky pozvali, a zástupci MSA Dolní Benešov. Ceny byly finanční (sponzor Karel Pavlík) a věcné (co skříně daly). Karel Záleský nakonec hrál, takže já společně s Martinem Pardym jsme se snažili tento turnaj pomocí notebooku řídit. Více Martin, já jsem spíše vyřvával jednotlivá kola, protože to tam s přibývajícím vypitým množství alkoholu někdy vypadalo jak v židovské škole. Já měl ještě jednu povinnost a velmi příjemnou. S Troppovcami přijela taky jejich maminka a ta o šachách mnoho neví, tak jsem jí během večera ve volných chvílích, aby se nenudila, dělal společnost. Mám raději ty živé dámy než na šachovnicích . . . Hned v 1. kole došlo k velkému překvapení, kdy Luboš Bělka z MSA porazil GM Markoše a byl na koni. . . Jenže ti, co pili, se propadali, ti, co nepili, stoupali vzhůru. Po 15 kolech byl výsledek jasný: 1. Markoš, 2. Nábělek, 3. Čempel. Po turnaji jsme se většinou odebrali domů, neboť nás v sobotu čekal náročný tréninkový den.


V nádherném prostředí Schösslerova salónku Obecního domu pokračoval druhý den mikroprojektu. Zde se k Jánu Markošovi připojil i Lukáš Klíma. Oba lektoři byli na přednášky dobře připraveni a prezentovali šachy jako opravdu jednoduchou, logickou a hlavně efektivní hru. Kdo prostě umí, ten umí. Některé partie, které jsem zhlédnul, byly ukázkové v tom, jak se při dobrém taktickém a strategickém myšlení dají vyhrát, i když se na první pohled zdály remízové. Kolik já takových partií dal za remízu! Jde jen o to najít ten správný plán, vědět, kde mají figurky největší účinnost, kde jsou slabiny soupeře a postupně tam vyvíjet tlak (a u toho se nepo . . . ). Zajímavé partie, zajímavé koncovky, partie z olympiády, zapojení posluchačů do partií apod., to byla sobota a trénink s velmistrem. Ke konci už toho měli většinou všichni celkem dost, ale na vyčištění hlavy byl připraven večerní program. Co? Bowling. Kde? Bowland, Solná ul. Kdo? Většina, kdo má chuť, čas, náladu poprat se s deseti kuželkami a jednou nezbednou koulí, která si lítá po dráze, jak chce. Pro všechny to nebylo, měli jsme zamluveny 3 dráhy na dvě hodiny. Ostatní se zase věnovali obvyklému sportu: vzpírání a šachy. Čtyři šachovnice, čtyři hodiny a velmistr, to bylo další lákadlo tohoto večera. Kdo zaváhal, tak si s velmistrem nezahrál. Hrálo se do pozdních večerních hodin, někteří vytrvalci pak ještě pokračovali do ranních hodin v jiných zábavních opavských střediscích.


Neděle však pro příznivce královské hry připravila další lahůdku. Simultánka v Sále purkmistrů Obecního domu s GM Markošem a IM Klímou byla třešničkou na dortu celého mikroprojektu. Po sobotní akci jsem měl trochu obavu o účast hráčů, ale nakonec se nám podařilo postavit 13 šachistů proti každému z našich lektorů. Markoš lítal kolem šachovnic, jen mu scházely kolečkové brusle. Klíma s klidem Angličana chodil od šachovnice k šachovnici a občas „vtipně“ komentoval tahy soupeřů. Za necelé dvě hodiny bylo po všem, partie skončily se slušným výsledkem zúčastněných hráčů. Ján Markoš 5 partií vyhrál, 6 remizoval a dvě prohrál (Rambousek-Opava, Jacko-LŠŠ), Lukáš Klíma 7 partií vyhrál, 4 remizoval a rovněž dvě prohrál (Petráš-LŠŠ, M. Pardy-Opava).

Vyhodnocení celého víkendu proběhlo při obědě v Raketě, kdy já a Juraj Ivan jsme prohodili pár neformálních slov a poděkovali oběma stranám za organizaci a účast na celém mikroprojektu.

Mikroprojekt skončil, děkujeme, odejděte . . . Asi tak by to řekli politici nebo jejich odpůrci. Mě a Karla však čeká ještě hodně práce, skončili jsme s organizováním, začínáme s papírováním. Musíme se pochválit, neboť za nás to nikdo neudělá, že se akce vůbec uskutečnily, zapojilo se do nich tolik lidí, získali jsme nové přátele na druhé straně hranice, poznali jsme nové možnosti královské hry (živý šach), viděli jsme Slovensko jinýma očima, prodělali jsme řadu zážitků a hlavně udělali této královské hře velkou propagaci na obou stranách hranice. Dík nepatří jenom nám, ale všem, kteří se na přípravě a realizaci projektu podíleli na české (členové Slezanu Opava, MSA D. Benešov, Orel Opava) i slovenské straně (Karol Pekár, Juraj Ivan, členové Liptovské šachové školy i jiných oddílů).

Sportu zdar a šachům především.


Antonín Vilášek

 

6. akce Mikroprojektu - Trénujeme s velmistrem

Opava 29.-31.10.2010

Poslední 6. akce mikroprojektu „Mluvíme jedním jazykem“ se uskuteční od pátku 29.10. do neděle 31.10.2010 v Opavě.

Pozvání do Opavy přijali:

GM Ján Markoš, slovenský reprezentant a profesionální šachista, aktuálně 3. hráč slovenského žebříčku, výborný šachový publicista a trenér, autor knihy Beat The KID

IM Lukáš Klíma, český šachový profesionál, bývalý trenér reprezentačního družstva žen, filozof, spoluautor knih Lázeňské rošády a Rošády pod Špilberkem

 

Na páteční večer je naplánován turnaj v bleskovém šachu v herně TJ SLEZAN.

Sobotní dopoledne a odpoledne bude patřit tématickým přednáškám GM Markoše a IM Klímy v Schösslerově salónku Obecního domu. Na sobotní večer je naplánován tradiční bowling v Bowlandu.

Nedělní dopoledne bude patřit simultánkám GM Markoše a IM Klímy v Sálu purkmistrů v Obecním domě. Po nedělním obědě budou slavnostně zakončeny všechny aktivity Mikroprojektu v ROLEX BARu.

  

Propozice a podrobný harmonogram akce ke stažení v sekci harmonogram.

 

3. soustředění Mikroprojektu v Liptovském Mikuláši - reportáž

  

V termínu mezi 29. září a 3. říjnem byla na programu další akce mikroprojektu „Mluvíme jedním jazykem“, který je spolufinancován Evropskou unií, z prostředků Fondu mikroprojektů, spravovaného Regionem Bílé Karpaty.

Odjezd byl naplánován na 12 hodin. Po několikahodinové cestě jsme dorazili do Liptovského Mikuláše. Přesněji do penzionu ABA HOUSE Stana Repčeka, kde byla ubytována většina naší výpravy. Zbytek byl rozset po sousedních penzionech. Po příjezdu a chutné večeři byl na programu turnaj v bleskové hře na 5 minut + 3 vteřin na tah. Toho se bohužel zúčastnil ze slovenské strany jenom Vlado Jacko, Stano Repček a Karol Pekár. Vítězem jsem se stal já s 8 body, když jsem jedinou prohru ve vyhrané pozici s věží míň prohrál na čas s Karlem Záleským. Druhé místo obsadil Vlado Jacko se 7 body a jako třetí byl Karel Záleský s 6,5 body. Výsledky turnaje zde. Po vyhlášení vítězů se všichni zúčastnění začali věnovat aktivitám dle libosti. Ti starší pomáhali Stanovi likvidovat tekuté zásoby jeho baru, já a mladší generace jsme k tomu ještě hráli poker, oblíbené to doplňkové hry mnohých šachistů.

Druhý den byl na programu celodenní výlet do Tatralandie. Po snídani, na které se překvapivě po dlouhé noci sešli všichni, i přestože se některým nevstávalo zrovna jednoduše, jsme vyrazili směr největší aquapark ve střední Evropě. Teda jestli se nepletu. Určitě největší na Slovensku. Tady dělal každý, co se mu líbilo. Někdo jezdil na tobogánech, jiný si užíval teplých lázní. Došlo i k zápasu ve vodním volejbale. Po návratu z Tatralandie a večeři byl na programu lehčí nácvik „živých šachů“ ve společenském sále v Ondrášové. Moc jsme se toho nenaučili, ale moc to nevadilo, aspoň byl větší prostor pro vlastní fantazii v soubojích. Po návratu ze sálu, kde se odehrával nácvik, se starší část výpravy opět věnovala nabídce baru, zejména výborné borovičce. Já pro mladistvé a ty, co neměli na borovičku chuť, uspořádal turnaj v Holanďanech. Týmy jsme si sami vybrali. S plným počtem bodů vyhrál tým ve složení Vavřínek ml., Nábělek. Následován dvojicí Rakús, Suchánek. Liptováci s naším fotografem Jirkou Sovadinou ještě před 20 hodinou vyrazili na vlakové nádraží přivítat 2 členy úspěšné Slovenské reprezentace na právě skončeném Mistrovství Evropy mládeže, které se hrálo v Gruzínském Batumi. Karolína Turková vybojovala na tomto turnaji 3 místo a Ondřej Mráz 8. místo. Nejlepší výsledek zaznamenal Viktor Gažík, který svou kategorii na ME suverénně vyhrál, ale protože nebydlí v Mikuláši, tak na svou chvíli slávy musel počkat až do soboty.

Třetí den ráno byl naplánován společný trénink ve středisku volného času v Liptovském Mikuláši. Skupiny se rozdělily podle ela na skupinu pod elo 1600 pod vedením Juraje Ivana a nad elo 1600, kterou vedl Petr Paleček. Výklad byl velmi kvalitní a určitě pomůže dalšímu rozvoji zúčastněných hráčů. Trénink skončil ve dvanáct hodin a my se přesunuli do nedaleké pizzerie Nay, kde jsme si vychutnali oběd v podobě pizzy a někteří v podobě guláše. S plnými břichy jsme vyrazili do Ružomberoku na hlavní část dne a to „Živé šachy“ na křižovatce jantarových cest, které tudy vedly ve středověku. Program začal šachovým soubojem Ružomberčanů proti Ružomberčankám. Počasí nebylo nejteplejší, ale naštěstí nepršelo. Po tuhém boji získaly vítězství na svou stranu ženy. Následovalo představení šermířů z Espady, kteří ukázali skvělé rytířské souboje a člověk se opravdu cítil jako ve středověku. Dále se představila divadelní skupina Miro Kasprzyka s představením Drevení rytieri a pak už přišel čas na nás a naše Slovenské partnery se Živými šachy. Moderování se ujali tentokrát poprvé společně dva výborní baviči Dušan Štric a Mikuláš Bocko. Při převlékání se některým nepovedlo dostat napoprvé do kostýmů, ale nakonec při použití větší síly se to povedlo všem. I mě. Jako vůdci živých šachů usedli za šachovnici za bílé Karolína Turková, bronzová z letošního mistrovství Evropy dívek do 16 let a za černé Monika Motyčáková, několikanásobná mistryně Slovenska v mládežnických kategoriích a rodilá Ružomberčanka. Moderátoři byli tak přesvědčiví, že když jeden z nich prohlásil, že „poteče krev“, tak se nejmenší představitel pěšáka rozplakal. Nakonec ho ale uklidnili, že je to jenom jako. Po tvrdém boji, kdy z šachovnice zmizely skoro všechny figurky se Karolína v prohrané pozici vzdala. Představení se velice líbilo a diváci nás odměnili obrovským potleskem. Po návratu do Liptovského Mikuláše měl být původně na programu bowling, ale nějak nám zrušili rezervaci, a tak byl náhradní večerní program ve znamení zábavy v centru města, kde se někteří členové týmu pokoušeli v doprovodu výborné kapely o tanec a někteří o navazování nových kontaktů se Slovenskými děvčaty. Někteří o obojí a někteří dokonce úspěšně. Návrat o půl čtvrté ráno byl tak akorát.

V sobotu jsme se rozdělili na 2 skupiny. Turisty, kteří vyrazili do hor, a šachisty, kteří se zúčastnili sobotního Grand Prix v centru volného času. Turisti se vydali zdolávat Tatranské vrcholy, šachisti zdolávat duševní mety. Hlavní turnaj byl pro děti do 14 let. Vyhlášeny byly jednotlivé kategorie podle věku samostatně. Vítězem celého turnaje a nejsilnější kategorie do 14 let se stal k naší velké radosti náš Honza Gurecký. Je vidět, že mu tyto akce značně prospívají v trvalém výkonnostním růstu. Neztratili se ale ani ostatní, i když medailových pozic nedosáhli. Výsledky turnaje zde. Souběžně se hrál turnaj starších a doprovodů. Tady jsem i přes značnou únavu zvítězil s jedinou půlbodovou ztrátou v posledním kole. Výsledky turnaje zde. Jako překvapení od organizátorů obou turnajů bylo, že ceny všem vítězům předával již výše zmíněný supertalent Liptovské šachové školy, čerstvý Mistr Evropy do 10 let, Viktor Gažík. Sám chtěl v turnaji hrát, ale otec mu to prý po tak náročném turnaji zakázal. I Mistr Evropy potřebuje odpočinek a regeneraci, aby si výkonnost udržel trvale. Večerní program byl ve znamení odloženého bowlingu, kde jsme se sešli zatím v nejhojnějším počtu ze všech akcí. Bylo nás tam 18, a tak jsme obsadili všechny 4 dráhy. Nejlepší hru sehrál tentokrát Michal Suchánek, který nahrál velmi dobrých 152 bodů následován Velkým dolnobenešovským bossem R. Vavřínkem se 148 body. Bowling skončil o půl noci. Většina šla hned po návratu spát, ale část výpravy ještě pokračovala několik hodin v likvidaci posledních domácích zásob.

V neděli jsme se už všichni na snídani nesešli. Někteří radši dospávali, co za pobyt zameškali. Po snídani byl na programu poslední turnaj a to v bleskové hře. Konečné pořadí 1. Marek Nábělek 8,5, 2. Marťo Mráz 7,5 a 3. Jirka Sovadina 6. Výsledky turnaje zde. Před obědem, už v plném počtu, došlo k vyhlášení vítězů a předání účastnických diplomů. Po obědě jsme se vydali zpět domů. Poprvé se i nad Liptovským Mikulášem objevila jasná obloha bez mráčků a všichni se shodli, že by při takovém počasí zůstali nejraději ještě pár dní. Smůlu měl při zpáteční cestě nejrychlejší řidič výpravy Jirka Schromm, který pár set metrů před hranicemi dostal pokutu za překročení povolené rychlosti. Byl už bez tvrdé měny, a tak si ji musel opatřit ve směnárně. Stačil jsem ještě rozeslat SMS zprávy o této kontrole, a tak ostatní už jeli v daném úseku předpisově. Ani tento problémek nám ale nepokazil zážitek ze skvělé akce na Slovensku, kterou jsme si opravdu užili.

Myslím, že se všichni zúčastnění těší na následující, bohužel již poslední akci mikroprojektu. Tato proběhne v Opavě od 29. do 31.10.2010 a touto akcí budou zakončeny všechny aktivity mikroprojektu „Mluvíme jedním jazykem – Hovoríme jednou rečou“.

Marek Nábělek  (se souhlasem autora doplnil a lehce upravil Karel Záleský)  

  

3. soustředění Mikroprojektu v Liptovském Mikuláši

29.9. - 3.10.2010  

V pořadí 5. akce Mikroprojektu Mluvíme jedním jazykem - Hovoríme jednou rečou se uskuteční v Liptovském Mikuláši a okolí. Podrobnosti k programu na stránkách Liptovské šachové školy. http://www.lss.chess.sk/aktuality a http://lss.chess.sk/clanok/614-3-sustredenie-mikroprojektu-hovorime-jednou-recou 

Vedoucím naší 20ti členné výpravy je Tonda Vilášek, tel.: 774152125, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Odjezd účastníků z Opavy z parkoviště před obchodním domem CENTRAL na Zámeckém okruhu ve středu 29.9.2010 ve 12:00 hodin. Sraz na místě v 11:45. Bližší informace obdrží naši účastníci e-mailem.

 

Prázdniny se šachy v Beskydech – reportáž

Na závěr srpna byla naplánovaná 4. akce mikroprojektu „Mluvíme jedním jazykem“, který je spolufinancován Evropskou unií, z prostředků Fondu mikroprojektů, spravovaného Regionem Bílé Karpaty. Od 24. do 29.8.2010 jsme se sešli v hojném počtu v srdci Beskyd v rekreačním středisku SKI MSA s našimi partnery z Liptovského regionu, abychom pokračovali v realizaci stanovených cílů našeho společného mikroprojektu.


 

Přepravu materiálu z Opavy jsem zajišťoval já, Radek Caletka a Jirka Sovadina. Původně jsem myslel, že to odvezeme s Radkem sami dva, Radkovo auto jsme naložili dopoledne, ale když jsem začal plnit svoje auto, tak jsem pochopil, že bych tam už nedal žádná zavazadla svých spolujezdců bratrů Krátkých, a tak jsem musel povolat Jiřího, aby mi odvezl aspoň bednu s trikama. S Radkem jsme vyjeli kolem 14 hodiny, abychom tam byli s předstihem a mohli v klidu vyložit materiál a projít si pokoje, kde budeme ubytovávat celou skupinu. Dorazili jsme v 16 hodin a po 17 hodině začali přijíždět ostatní účastníci akce. Po ubytování následovala chutná večeře a první tréninkové dávky. Provedli jsme s trenéry rozdělení účastníků do 3 trenérských skupin podle výkonnosti a schopností a soupis zájemců do jednotlivých turnajů. Všem účastníkům byl představen časový a obsahový harmonogram akce a možnosti, které areál rekreačního zařízení a okolí nabízí. Po skončení oficiální části začal společenský a seznamovací večer. Děti a mládež se zabavily u šachu a jiných společenských her, zejména karetních, které se staly i hlavní večerní a noční zábavou našich trenérů. Nás vedoucí naši hosté pozvali na menší oslavu narozenin spojenou s ochutnávkou Horského čaje :).


 

Středeční program zahrnoval 2 kola turnaje A, který se hrál na 45 minut se zápisem pro každého hráče. Dále se naplno rozjely tréninky. Nejsilnější skupinu si vzal pod svá křídla Radek Caletka, střední skupinu Martin Pardy a nejslabší skupinu Pavel Rakús. Odpoledne bylo věnováno sportovním hrám. Hrály se turnaje ve fotbale, ve volejbale a v přehazované. Po večeři přišel čas na bughouse neboli turnaj v holanďanech. Za účasti 13 dvojic se rozehrál turnaj na 12 kol každý s každým. Zvítězila dvojice trenérů Caletka a Rakús, která v turnaji porazila všechny soupeře a získala 12 bodů, na 2. místě se umístili František Tropp a Štefan Galovič 10 bodů před dvojicí Juraj Druska – Roman Hroš 10. Výsledky zde: http://chess-results.com/tnr37604.aspx?lan=5


 

Na čtvrtek byla naplánovaná turistika a sportovní hry. 1. skupina se pod mým vedením vydala po snídani na celodenní výšlap na Lysou horu. Počasí bylo na tůru skvělé, ani zima ani vedro, jen nahoře foukal nepříjemný vítr. Po 24 km cestě jsme se vrátili na chatu v 17:15. 2. skupina pod vedením Tondy Viláška se celé dopoledne věnovala sportovním hrám a po obědě vyrazila na kratší turistický výšlap na Grúň, Švarnou Hanku a Bílý kříž. 2. skupina se vrátila těsně před večeří. Po ní následovala velká soutěž v řešení šachových diagramů a studií.


 

Páteční program zahrnoval 3 kola turnaje A, další tréninky ve skupinách a na večer byl naplánován táborák. Počasí se ale začalo kazit a tak bylo s kuchyní dohodnuto, že nám s ohledem na četné dešťové přeháňky připraví špekáčky raději v konvektomatu. Taky byly výborné, řekl bych že lepší než z otevřeného ohně.


 

Sobota začala jako tradičně dvouhodinovým tréninkem. Následně byly odehrány závěrečná 2 kola turnaje A. Nevím jak se to stalo, ale podařilo se mi v turnaji celkem bez problémů zvítězit se ziskem 6 bodů. Soupeři mi nekladli tak velký odpor, jak bych potřeboval. Poslední kolo už jsem mohl na 1. místo i prohrát, ale vzhledem k tomu, že mi program nalosoval Tondu, tak jsme rychle půlili, abychom se konečně dostali taky ke stolnímu tenisu, který byl permanentně obsazen naší mládeží. Pro úplnost dodám, že 2. místo obsadil Oliver Tropp 5,5 a 3. skončil Štefan Galovič 5. Výsledky zde: http://chess-results.com/tnr37603.aspx?lan=5 V podvečer plánovaná vycházka na Grúň se kvůli dešti neuskutečnila, ale pár nadšenců, kterým lehký deštík nevadil, se vydalo do lesa na houby. Po večeři se promítaly fotografie z nedávné historie šachového klubu Slezan Opava a z předešlých akcí mikroprojektu, Jiří představil část své vlastní umělecké tvorby a došlo i na promítání pohádek pro děti. Karol s Jurajem nám představili svůj plán na 5. akci mikroprojektu a v pohodové atmosféře večer rychle uplynul.


 

V neděli po snídani proběhl hodinový trénink a pak následoval závěrečný turnaj v bleskovém šachu na 9 kol s netradičním tempem hry 4 min + 3 s. Za účasti 28 hráčů, kteří byli po dlouhé noci schopni tak brzo hrát, se z vítězství radoval hlavní favorit Radomír Caletka 7,5 před Františkem Troppem 6,5 a opět mnou 6,5. Výsledky zde: http://chess-results.com/tnr37605.aspx?lan=5 Po obědě jsme provedli závěrečné vyhodnocení všech turnajů s předáním pohárů, medailí a diplomů vítězům. Dále byly zhodnoceny výsledky tréninků a všech aktivit, které se podařilo během tohoto krásného týdne uskutečnit. Každý od nás dostal na památku účastnický diplom a tričko designované Zdeňkem Mrákotou. Sluníčko nám dovolilo udělat ještě společnou fotku a nastal čas se protentokrát rozloučit a vydat se na cestu domů.


 

Akce se povedla na výbornou. Ono, když se sejdou dobří lidé, je dostatek času, dobré místo odříznuté od internetu a se slabým signálem mobilních operátorů, čerstvý horský vzduch a výborná kuchyně, je možno odehrát během jednoho soustředění v pohodě 3 turnaje během 5 dnů a k tomu ještě natrénovat spoustu hodin, dobře si zasportovat, poznat kus krásné přírody a užít si ještě kopec legrace, která se nedá ani moc popsat, protože se musí prostě zažít. Zkrátka dokonalé odtržení od stereotypu běžných dní. Přeji si, abychom takovýchto akcí zažili ještě spousty. Další začíná už 29.9.2010 v Liptovském Mikuláši a potrvá do 3.10.2010.


 

Pár fotek z akce bude o víkendu umístěno do fotogalerie.


 

Karel Záleský

  

  

Prázdniny se šachy v Beskydech

 

Ve dnech 24.-29.8.2010 pořádáme další akci v rámci mikroprojektu "Mluvíme jedním jazykem" nazvanou "Prázdniny se šachy v Beskydech". V krásném prostředí renovovaného rekreačního a sportovního střediska SKI MSA ve Starých Hamrech čeká na všechny účastníky z Opavska a z Liptova bohatý sportovní, turistický, kulturní a společenský program.

Podrobný harmonogram akce přiložen v příloze

 

 

Reportáž z 3. akce mikroprojektu Liptovský Mikuláš - červen 2010

  

V pátek 18.6.2010 okolo 10. hodiny vyrážíme z Opavy auty směr Liptovský Mikuláš. V Hrabyni se k nám připojuje Rosťa s děckama z Dolního Benešova, domlouvají se zastávky na tradičních místech u Eiffelovky za hraničním přechodem a u Žiliny. Cesta probíhá plynule a v 15 hodin jsme na místě v RZ Demänovka. Po ubytování se jdou někteří projít do obchodu doplnit zásoby. Ve 20 hodin následuje setkání vedoucích spojené s prezentací aktivit mikroprojektu v následujících dnech a s drobným pohoštěním. Již 2 kola má za sebou uzavřený WIM turnaj, který začal už ve čtvrtek. Všichni už se těší na sobotu, kdy vypuknou hlavní turnaje.


V sobotu po snídani začínají turnaje slavnostním zahájením s úvodním slovem primátora Liptovského Mikuláše Ing. Jána Blcháča, PhD., ředitele turnaje Ing. Juraje Ivana a hlavního rozhodčího IA Karola Pekára. Do turnaje A mládežnických družstev nasazujeme 2 družstva, Slezan Opava A ve složení Jan Premus, Jakub Vaculík, Nikola Lužíková a Jan Gurecký, a Slezan Opava B ve složení Marek Malý, Monika Bělková, Jan Galdia, a Aneta Pistovčáková. Do turnaje B pro děti do 14 let nasazujeme Marka Janoše, Pavla Gemsu, Rosťu Wrlika, Matěje Krátkého a Davida Musila. Do turnaje C pro děti do 11 let nasazujeme Olega Niderleho a Lukáše Krátkého. Otevřený turnaj FIDE Open pak hrají Karel Záleský, Antonín Vilášek, Michaela Gilíková, Filip Kramář a Michal Greipel. 1. kolo začíná kolem 9:30. V turnaji C stíhají během dopoledne odehrát 2 kola, to ovšem uniklo oběma našim zástupcům a tak mají ve 2. kole oba dva ve výsledcích kontumační prohru. Prověřujeme u nich, jestli umějí číst rozpis jednotlivých kol, aby se podobná chyba neopakovala. Ujišťují nás, že ano. Po obědě se hraje 2. kolo a nejmladší opět 2 kola. Naše varování vyšlo vniveč. Lukáš opět promeškal 4. kolo a další kontumační prohra. Po večeři následuje v sousední tělocvičně nácvik živých šachů společně s našimi slovenskými partnery. Přece jen od posledního vystoupení uběhly 2 měsíce a je třeba oživit naučené techniky pro vystoupení, které nás čeká v neděli. Máme v sestavě i několik nováčků a ti se musí seznámit se svými rolemi.


V neděli dopoledne se hraje 3. kolo a nejmladší hrají 5. a 6. kolo. Po obědě se přesouváme na náměstí v Liptovském Mikuláši, kde naši hostitelé organizují kulturní a společenský program se šachovou tématikou určený pro obyvatele města. Trochu obavy mají domácí ze souběhu akce s fotbalovým utkáním Slovensko – Paraguay, které začíná ve 13:30. Ani počasí není nejlepší, předpověď slibuje déšť od 14 hodin. Snad vše klapne podle plánu. Úvod programu obstarávají naše královna Michaela a král Ľudovít, kteří s moderátorem akce Dušanem Štricem obcházejí kolemjdoucí dámy a pány, kteří se stávají součástí šachové partie mužů proti ženám. Po zajímavém průběhu vítězí muži. Pro zajímavost v Opavě byly v dubnu lepší ženy. V 15 hodin se na plac dostává výborné pouliční divadlo Miroslava Kasprzyka, který se svou hereckou skupinou sehrává představení Dřevění rytíři o tom, kdo z rytířů získá ruku sličné princezny, která je však ale tak trochu vypočítavá. Po představení následuje vrchol odpoledne, živý šach v podání Opaváků a Liptováků. Figury vedou naslepo hrající GM Robert Cvek a vycházející hvězda slovenského šachu 9ti letý Viktor Gažík. V zápase zvítězil velmistr efektní obětí figury za matový útok. Po skončení programu se přesouváme na ubytovnu na večeři. V 19. hodin se má uskutečnit první ze 3 zápasů v bowlingu mezi vedoucími z Liptovské šachové školy a Slezanu Opava. Domácí však zápas pro únavu z náročného programu ruší. Nám je to líto, a tak si jdeme na hodinku zahrát sami. V uvolněné atmosféře nám to tam padá a výkony na nás amatéry jsou nečekaně rekordní. Hodina tak rychle utekla, že přidáváme ještě jednu. Nejlepší výsledky mám já 183 a 180. Nad 180 jsem ještě nikdy nehodil. Výborně háže i Libor. Míša se učí správnou techniku odhazování koulí a hned jde výrazně nad 120.


V pondělí je na pořadu opět dvojkolo. Nejmladší dohrávají turnaj posledními 3 koly a následuje vyhlášení výsledků. Našim dvěma se nedařilo, Oleg skončil na posledním 60. místě se ziskem 1 bodu a Lukáš ho předběhl jen o pár míst. Skončil 54. a získal 3 body. V konkurenci elitních hráčů ze 6 států to měli těžké a musí oba zapracovat na své hře, aby to příště bylo lepší. V 19 hodin dochází konečně k ohlášenému zápasu v bowlingu mezi LŠŠ a Slezanem Opava. Domácí hrají ve složení Zuzka Gregorová, Karol Pekár, Laco Hajas a Dušan Štric My hrajeme ve složení Míša Gilíková, Karel Záleský, Tonda Vilášek a Libor Lužík. Hraje se na 4 hry na dvou drahách. I když nám to nejde tak dobře, jako v tréninku, tak s přehledem vítězíme.


V úterý dopoledne se hraje 6. kolo a pro nejmenší, co už svůj turnaj dohráli, je připravena řešitelská soutěž. Odpoledne je na programu poznávací výlet do Demänovské ledové jeskyně. Nejvíc dá výlet zabrat asi Rosťovi Wrlikovi staršímu, pro kterého je počet zdolaných schodů v jeskyni osobním rekordem. Po návratu z jeskyně je naplánován ještě jeden výlet do akvaparku Tatralandia. Počasí venku nic moc, ale v termální vodě je skvěle. Spousta atrakcí, které v Opavě nemáme, nás dokonale uspokojuje. Po návratu z Tatralandie následuje od 21 hodin odveta v bowlingu. Domácí jsou tentokrát oslabení a tak Karolu Pekárovi a Vladovi Jackovi ml. půjčujeme Tondu, aby se síly trochu vyrovnaly. Dnes exceluje Karol Pekár. Konečně našel ty správné koule a techniku a začíná házet výborné hody. Dnes je jasně nejlepší. Celkový výsledek dnes nikdo neřeší. Je nám fajn a zápas si užíváme.


Ve středu se hraje opět dvojkolo. Šachy od rána do večera. Pro nejmladší je připraven turnaj v rapid šachu. Před odpoledním kolem jsou vyhlášeny výsledky ženského IM turnaje, ve kterém vítězí WFM Tereza Olšarová, před svou sestrou WFM Karolínou Olšarovou obě 6,5 a WIM Zuzanou Borošovou 5,5. Ženy z uzavřeného turnaje se musí ještě dnes přesunout do Martina, ve kterém se hraje 2. ročník československé extraligy družstev žen. Po večeři je venku připraven pro děti táborák a klobásy k opékání. Pro vedoucí je připraven na 20. hodinu závěrečný raut, kde se domlouvají možné další okruhy spolupráce na šachovém poli v rámci střední a východní Evropy.


Ve čtvrtek je na programu dopoledne závěrečné kolo tří turnajů. Po obědě následuje slavnostní vyhlášení a předání cen. V A turnaji končí družstvo Slezanu Opava A na solidním 6. místě se ziskem 18 bodů. Nejlépe se v týmu dařilo Honzovi Gureckému, který získal 5,5 bodu. Družstvo Slezanu Opava B obsadilo v konkurenci 16ti družstev 13. místo se ziskem 13,5 bodu. Nejlépe v družstvu hrál Marek Malý 5 bodů. Turnaj družstev ovládlo družstvo Sankt Peterburg club Borise Spasského RUS se ziskem 29 bodů před BŠS Frýdek-Místek 28 CZE a ŠK Osuské A SVK 25. V turnaji B se z naší výpravy dařilo nejvíce Marku Janošovi, který v konkurenci 31 hráčů skončil 13. se ziskem 4,5 bodu. Další umístění našich: 18. Pavel Gemsa 4,5 23. David Musil 4, 30. Matěj Krátký 1. V turnaji zvítězil Andrey Minald BLR 7,5 před Davidem Mičulkou CZE 7 a Przemyslawem Kolodziejem POL 6. V otevřeném FIDE Open turnaji jsem z naší skupiny dopadl nejlépe já na 6. místě 5,5 bodu (60 EUR), 10. byl nečekaně Tonda Vilášek 5 (40 EUR – cena pro hráče s ELO pod 2000), 17. Filip Kramář 4, 23. Michaela Gilíková 3,5 (90 EUR – cena pro nejlepší ženu), 27. Michal Greipel 1. V turnaji zvítězil domácí zástupce Vladimír Jacko ml. 7,5 SVK před IM Virginiusem Dambrauskasem 7 LTU a Jurajem Druskou 7 SVK. Poháry, medaile a věcné ceny byly připraveny téměř pro všechny účastníky dětských turnajů.


Hlavní program další akce mikroprojektu je naplněn a my se s dobrým pocitem z výborně připravených akcí, v režii pánů Ivana, Pekára a jejich spolupracovníků, vracíme domů. Všem se zde moc líbilo a mnozí hodnotili připravené akce a celý pobyt v superlativech.


Výsledky turnajů zde a zde

Fotky z akce ve fotogalerii.

 


Mikroprojekt pokračuje za necelé 2 měsíce další akcí „Prázdniny se šachy v Beskydech“, tentokrát opět v naši režii, ve dnech 24.-29.8.2010. Program bude v nejbližších dnech zveřejněn v sekci Mikroprojekt.Karel Záleský

   


Poznej Opavsko se šachy - velká reportáž z proběhlých akcí

Od 22. 4. do 25. 4. 2010 jsme pořádali další z několika společných akcí s našimi přáteli z Liptovského Mikuláše v rámci mikroprojektu „Mluvíme jedním jazykem – Hovoríme jednou rečou“, který je spolufinancován Evropskou Unií, z prostředků Fondu mikroprojektů spravovaného Regionem Bílé Karpaty. Program byl velmi bohatý, takže pěkně postupně.


 

Početná skupina ze Slovenska přijela ve čtvrtek v odpoledních hodinách do Opavy. Poté, co se ubytovali v Penzionu U Kostela, měli před sebou jediný program a to připojit se k naší skupině a společně nacvičit souboje na páteční „živé šachy“. Trénink trval až do večerních hodin. Pro všechny zúčastněné to ale byla dobrá zábava. Ani o přestávce si nedali volno a v šermířských soubojích pokračovali. Po vyčerpávajícím nácviku bojových sestav následovala večeře a volný program. Trochu s obavou jsme sledovali vývoj počasí, který je pro úspěch podobné akce rozhodující. Ráno byla velká zima, ale obloha naštěstí bez mráčku a vývoj nadějný. Ještě větší obavy z počasí měli Liptováci. Přes noc ze středy na čtvrtek napadlo na Liptově několik centimetrů sněhu a Tatranské hory opět zabarvila bílá sněhová pokrývka.


 

Pátek se nesl v kulturním duchu. Po ranní vydatné snídani byla pro hosty naplánována prohlídka zámku v Hradci nad Moravicí, která se všem líbila. Bylo hezky a po prohlídce interiérů následovala prohlídka zámeckého parku. Perla opavského Slezska už vypadá po desítky let trvajících rekonstrukcích opravdu velmi reprezentativně. Po návratu se již vše začalo připravovat k odpolednímu vystoupení živých šachů na Horním náměstí v Opavě. Příprava začala naplno kolem 8. hodiny ráno stavbou tribuny pro diváky, kterou zajišťovaly Technické služby Opava. Před 14. hodinou jsme několika vozidly převezli na náměstí všechny potřebné rekvizity včetně obří šachovnice o rozměrech 10 x 10 metrů. O půl třetí již bylo vše připraveno a tak se naši herci začali převlékat do krásných kostýmů, které charakterizovaly jednotlivé šachové figury. Jednotlivých postav se ujali podle váhy figur děti, mládež a dospělí členové šachových klubů Slezan Opava, Orel Opava, MSA Dolní Benešov a Liptovské šachové školy. Od 15. hodin začal předprogram hraním partií s velkými zahradními šachy opavskou veřejností. Slovenský moderátor akce Mikuláš Bocko vtipnými replikami lákal kolemjdoucí opavskou veřejnost k zastavení se a nutno přiznat, že se mu to povedlo na výbornou. V 16 hodin už bylo náměstí slušně zaplněné a hlavní program začal naplno divadelním představením slovenských šermířů ze skupiny Espada. Následovala partie na zahradních šachách, kterou hráli samotní diváci na náměstí. Souboj žen proti mužům byl hodně netradiční, protože každý tah provedl někdo jiný. Do hry vstoupily i první dvě figury živých šachů královna Michaela a král Ľudovít. Po dohrání této nevšední partie už přišel vrchol programu a to šachy v podání živých figur. Po nástupu na velikou šachovnici představil moderátor 2 hráčky, které figurkám dávaly pokyny. Byl to souboj dvou sličných šachistek z České a Slovenské republiky. Za bílé figury zasedla česká reprezentantka Tereza Olšarová a za černé reprezentantka Slovenské republiky Monika Motyčáková. Po úvodních teoretických tazích španělské hry se rozhořel lítý boj, ve kterém se Tereza lépe orientovala a získala figuru. Po dalších tazích, kdy obecenstvo bavily souboje živých figur, doplňované replikami jednotlivých soubojů v podání skupiny Espada, začala bílá černého krále postupně matit. Ten se sice snažil utíkat, ale nebylo mu to nic platné a musel se sklonit před bílým králem, kterému předal svou korunu a tím partie skončila. Toto velmi vydařené představení, které na náměstí přilákalo odhadem okolo 1500 Opaváků, bylo možné uskutečnit jen díky vzájemné spolupráci mezi partnery projektu TJ SLEZAN Opava a Liptovskou šachovou školou. Výborná byla i spolupráce s Petrem Rotreklem z Magistrátu města Opavy, který přispěl k uskutečnění akce rovněž velkým dílem.


 

V sobotu ráno byl na programu turnaj v rapid šachu Opava Open 2010, což byl po dlouhé době první námi takto pořádaný velký turnaj. Příprava tohoto turnaje byla náročná, ale cíl byl vytýčen jasně. Udělat výjimečný turnaj s příznivými podmínkami pro všechny hráče, na který budou dlouho vzpomínat. Po technické stránce se nám podařilo díky přispění Fondu mikroprojektů zajistit pro klub novou moderní výpočetní techniku, dataprojektor, tiskárnu (se kterou jsme se trochu během turnaje trápili), nové šachové soupravy a nové digitální šachové hodiny, které byly poprvé využity v tomto turnaji. Šachový klub MSA Dolní Benešov nám zapůjčil chybějící hrací materiál a slovenští kolegové přivezli 4 digitální šachovnice, které umožnily vysílat přímý přenos partií z prvních 4 šachovnic on-line do celého světa. Bohatý cenový fond, který byl kompletně pokryt z darů mnoha sponzorů akce, přilákal na start registrované šachisty i neregistrované zájemce převážně z Opavska, ale i z dalších koutů České republiky, Slovenska a Polska. Celkem se jich v Suchých Lazcích objevilo 120. Mezi největší favority patřil úřadující Mistr České republiky v klasickém šachu IM Pavel Šimáček nebo zkušený GM Petr Velička a bylo zde i plno dalších hráčů, co si na sedmitisícovou první cenu dělali zálusk. Nakonec všem vytřel zrak IM Serguei Vesselovsky z Jäkl Karviná, který vyhrál prvních 6 kol a zbylá už takticky odremizoval. Mezi největší překvapení patří určitě druhé místo Jirky Adámka hájícího barvy Slavoje Poruba, který získal také 7.5 bodů a jen slabší pomocné hodnocení ho připravilo o místo nejvyšší. O půl bodu méně nasbírala pětice hráčů. Nejvyšší pomocné hodnocení měl jeden s favoritů GM Petr Velička, který tak obsadil 3. místo. Mistr ČR IM Pavel Šimáček skončil 4. před IM Štěpánem Žilkou. Se 7 body obsadil 6. místo nejlepší opavský hráč Jaroslav Čempel ze Slezanu Opava a jen o místo níže a také se 7 body se umístila nejlepší šachistka Tereza Olšarová, hvězda pátečního představení na náměstí v Opavě. Následně byly vyhlášeny další z mnoha cen. Finanční odměny si odnesli nejlepší hráči s ELO do 2200, 2000, 1800 a 1600 a nejlepší ženy. Samostatně byly vyhodnoceny poháry, medailemi a věcnými cenami kategorie dětí do 15, do 12 a do 8 let. Aby to nebylo málo, přidali jsme ještě asi 30 věcných cen, které si odnesli náhodně vylosovaní účastníci turnaje. Po 18. hodině se turnaj slavnostně ukončil. Příznivé ohlasy a děkovačky účastníků turnaje nás velmi potěšily.


 

Výsledky turnaje zde: výsledky


 

dílčí kategorie:


 

ELO do 2200

1. Tereza Olšarová 7

2. Kristýna Novosadová 6,5

3. Pavel Strašil 6


 

ELO do 2000

1. Michal Hrabal 5,5

2. Richard Kudla 5,5

3. Roman Hroš 5,5


 

ELO do 1800

1. Roman Hroš 5,5

2. Michal Tomčík 5,5

3. Leo Glinz 5

ELO do 1600

1. Leo Glinz 5

2. Tomáš Adamčiak 4,5

3. Jan Gurecký 4,5


 

nejlepší ženy

1. Tereza Olšarová 7

2. Kristýna Novosadová 6,5

3. Renata Gažík 5,5


 

U 15

1. Hroš Roman 5,5

2. Tomčík Michal 5,5

3. Vaculík Jakub 4,5

4. Mázová Monika 4,5

5. Adamčiak Tomáš 4,5


 

U12

1. Mráz Ondrej 4,5

2.Gažík Viktor 4,5

3. Gažíková Veronika 4,5

4. Gemsa Pavel 3

5. Krátký Lukáš 2


 

U8

1. Drastichová Anežka 3,5

2. Ďurica Adam 3

3. Gažík Jakub 3

4. Křefký Jakub 2

5. Gemsová Tereza 2

 

partie z on-line šachovnic si můžete přehrát zde:

 

 

  

Po vyklizení sálu Restaurace U Baly přišel na řadu na všech posledních společných akcích již tradiční večerní bowling. Byl to minisouboj Opava - Liptovský Mikuláš. Karol Pekár vzal do kotelny v Kylešovicích s sebou tři mladé jinochy s tím, že odčiní svoji porážku z Liptovského Mikuláše. Opak však byl pravdou. Celé utkání se proměnilo v exhibici opavských, kteří ve složení Karel Záleský, Jiří Sovadina a Antonín Vilášek přiváděli slovenské kolegy k šílenství a nakonec místo očekávaného souboje Opava - Liptov se odehrál oddílový přebor opavských šachistů v bowlingu. Po pěti kolech díky vyrovnanějším výkonům vyhrál Karel Záleský s celkovým "nástřelem" 674 bodů (průměr 135 na kolo), který zaznamenal i nejvyšší dosažené skóre 155 kuželek. Druhý skončil Tonda Vilášek s 661 body (průměrně 132), třetí Jirka Sovadina 592 (průměr 118). Bojovalo se do posledního kola i dechu po celém vyčerpávajícím dnu a nakonec se rozhodovalo v posledních několika hodech. Na opavské straně o to, kdo uhraje víc a na slovenské, komu se podaří stovka za kolo. Nakonec se ukázala největší zkušenost Karola Pekára, jehož výkonnost měla stoupající tendenci a své o hodně mladší kolegy porazil s průměrem 100 bodů na kolo. Bowling byl příjemným zpestřením a odreagováním se po dvou náročných dnech.


 

Posledním bodem společného setkání byl nedělní turnaj v bleskové hře v nově otevřeném Obecním domě v reprezentativním sálu purkmistrů. Tento turnaj byl jen za účasti opavských a liptovských. Jelikož já (MN) jsem přišel o hodinu později a začal jsem s 3 nulami, tak vítězství spadlo do klína domácímu Radkovi Caletkovi, který získal v desetikolovém turnaji pěkných 9 bodů. (Protože se mnou nehrál, to by měl těch bodů míň .) Druhé místo obsadil mladý Ondrej Mráz z LŠŠ se 7.5 body. Lepší pomocné hodnocení ze sedmibodových měl Karol Pekár z LŠŠ a tak si odnesl poslední pohár a medaili. Byli ještě vyhlášeni další 3 nejlépe umístění. Jen o pomocné hodnocení se 7 body skončila čtvrtá Monika Motyčáková LŠS. Páté místo se 6.5 body a nejlepším pomocným hodnocením obsadil Viktor Gažík LŠŠ. Poslední hodnocené místo, tedy šesté, se stalo kořistí Karolíny Turkové LŠS, ale jenom, protože jsem jí dal v posledním kole remízu ve vyhrané pozici. To byla moje jediná ztráta v turnaji.

výsledky turnaje zde: blesk Opava - obecní dům


 

Myslíme, že se tyto 4 dny povedly na výbornou. Počasí nám nakonec bylo nakloněno, i když předpovědi byly všelijaké. Podařilo se nám splnit vše, co jsme si od těchto akcí slibovali. Zpropagovat šachovou hru mezi opavskou veřejností a zároveň oživit dění v centru Opavy, uspořádat superturnaj pro šachovou veřejnost a kolegům ze Slovenska ukázat něco i ze zajímavostí opavského regionu. Všichni jsme se rozloučili po nedělním obědě a již se můžeme těšit na další společnou akci, která se uskuteční od 18. do 25.6.2010 v Liptovském Mikuláši.


 

Marek Nábělek


 

a

Karel Záleský

členové organizačního výboru

  

  

  

Mikroprojekt zahájen na Slovensku

 

Ve dnech 24.-28.3.2010 proběhlo v Liptovském Mikuláši a okolí první velké tréninkové soustředění v rámci mikroprojektu "Mluvíme jedním jazykem - Hovoríme jednou rečou". Výpravu tvořenou členy oddílů Slezan Opava, MSA Dolní Benešov, Orel Opava a SK Kravaře, přivítali ve středu představitelé a hráči Liptovské šachové školy v penzionu ABA HOUSE, vedeném usměvavým pohodářem Stanem Repčekem. Na úvod proběhl menší turnaj v bleskovém šachu na 7 partií v modifikovaném švýcarském systému, kde nejsilnějším hráčům jsou přiděleny do úvodu 3 pomocné body. (Více viz systém použitý na OPEN TATRY 2009) To zaručilo, že silnější hráli spolu a mezi slabšími se ukázala hráčská síla pro stanovení výkonnostní úrovně pro zařazení do tréninkových skupin. Turnaj vyhrál Honza Premus (Slezan Opava).

 

Ve čtvrtek a v pátek byly pro mládež naplánovány ve Středisku volného času intenzivní dvoufázové tréninky pod vedením GM Roberta Cveka, WIM Zuzany Borošové a státního trenéra Patera Palečka. Vždy 3 hodiny dopoledne a 3 hodiny odpoledne. Po skončení tréninků probíhaly nácviky bojových sestav pro představení živých šachů pod vedením šermířů ze skupiny historického šermu Espada. Jirka Schromm se rozhodl podniknout tůru do hor, ale podmínky nebyly úplně příznivé a měl co dělat, aby se vrátil zpátky v pořádku.

 

V sobotu odjela jedna skupina mladších účastníků na celodenní turnaj Grand Prix do Martina, kde se mezi 85 účastníky prosadili na pěkná místa. Nejlépe zahrála Aneta Pistovčáková (Slezan Opava), která zvítězila v kategorii D14 a celkově se umístila na vynikajícím 5. místě. Pěkně zahrál i Rosťa Wrlik (MSA Dolní Benešov) v kategorii H14, kde obsadil 4. místo (16. celkově). V kategorii H11 obsadil David Musil (Slezan Opava) 6. místo (19. celkově). (výsledky v příloze)

Skupina starších absolvovala v sobotu další dopolední tréninkovou dávku a odpoledne jsme se všichni vydali na výlet do skanzenu v Pribyline. Pak jsem ještě navštívili hotel Permon, kde část výpravy skončila v bazénu.

Večer jsme se opět sešli na společné večeři a po ní odjela část vedoucích prověřit místní bowlingovou dráhu. (výsledky v příloze)

 

V neděli dopoledne se sehrál mezistátní zápas na 8 šachovnicích, kde podle ELO byli favoritem domácí, ale nakonec díky naší bojovnosti a dobrým výkonům skončilo utkání remízou. (zápis v příloze) Ostatní sehráli rapid turnaj, ve kterém zvítězil Dominik Petřík (MSA Dolní Benešov). Po obědě jsme se rozloučili se všemi bezva lidmi, kteří se nám po celou dobu maximálně věnovali a těšíme se na další setkání při druhé společné akci tentokrát v Opavě ve dnech 22.-25.4.2010.

 

Fotografie v sekci Fotogalerie.

Poslední úprava Úterý, 29 Březen 2011 16:03
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.