TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Domácí prohra nás stála bronzové místo!
Domácí prohra nás stála bronzové místo! Tisk Email
Pondělí, 29 Červen 2020 16:32

Před sezonou by se každý podivil nad tím, kdyby právě naše družstvo přebíralo pomyslné medaile za třetí místo v krajské soutěži. Před posledním kolem i v jeho průběhu se však tato možnost více než reálně vyskytla. Samozřejmě, že by nám pomohla i řada okolností, ale kdo chce něčeho dosáhnout, tak by měl jít i tomu štěstí naproti.

Nám se do sestavy vrátila jistota v podobě Radka Caletky na první šachovnici, a to je ta nejlepší motivace, aby i všichni ostatní zabrali a pokusili se urvat jakýkoliv bod. Proti nám nastoupil tým z Ludgeřovic, potřebovali bodovat a nejlépe vyhrát, aby měli jistotu záchrany. My chtěli taky vyhrát, takže neproběhlo žádné taktizování a navzájem jsme se do toho pustili s vervou.



1. šachovnice: FM Radomír Caletka (2302) vs. Vladimír Škrle (1860)

Na poslední zápas sezóny jsem se těšil. Našim soupeřem byl tým Ludgeřovic, který hrál o udržení, a nám už o nic nešlo. Dalo se tedy předpokládat, že nastoupí v co nejsilnější sestavě. Mým soupeř byl Vladimír Škrle. Měl jsem bílé a rozehrála se Grünfeldova indická obrana. Soupeř hrál dost pasivně a dostal se ze zahájení do hodně špatné koncovky. Bohužel jsem nehrál přesně a v pozici na diagramu mohl černý vyrovnat

d1

Černý zahrál 26…Vd8? (mělo přijít silné 26…f5!, kde ale černý musí vidět 27.fxe5 fxe4+ 28.Kd4 Sxd5! (to soupeř neviděl) 29.Sxd5 Vd8 30.Ke3 Vdxd5 31.Vf1 s rovnou hrou) a přišlo 27.fxe5 fxe5 28.Vf1 a černý ztrácí pěšce (b6 nebo h7) a tím i partii. 1:0

Radek odehrál v podstatě celou partii s naprostým klidem i přehledem. Svým výkonem nám dost pomohl a jeho přístup budiž nám ostatním inspirací do dalších zápasů.



2. Petr Pudich (1742) vs. Mirek Janeček (1753)

Nejdelší partie zápasu se odehrála právě na této šachovnici. Mirek byl po sobotě smutný, jelikož nedokázal soupeře obrat o půl bod, dnes si zase pro změnu mohl trhat vlasy, že nedokázal soupeře dorazit a vyhrát. Za sebe říkám, že by si to zasloužil, ale na zásluhy se v šachu nehraje.



V zahájení bílý nezvolil příliš ambiciózní přístup, takže černý poměrně v klidu vyrovnal hru. Důležitým faktorem se stal čas, jelikož s ním se bílý potýkal ve střední hře více, než se samotným Mirkem, který mu kladl vynikající odpor. Tento deficit se promítl při přechodu do koncovky, kdy černý za svou velkou snahu získal jednoho pěšce, kterého chtěl prosadit do dámy, čímž by získal partii na svou stranu.

Zlomový moment partie se neudál na této šachovnici, ale mimo ní, kdyby Ludgeřovice nevedly v zápase 4:3, ale bylo tomu jinak, tak si myslím, že Mirek by partii vyhrál, jelikož by byl soupeř pod obrovským tlakem, který by spíše neustál, takto se mohl spíše mírně usmívat, jelikož i remíza v zápase stačila na záchranu.

Diagram číslo 1

d2

Najít správné řešení za černého je nesmírně těžké, dokážete jej najít?

Mirek v této pozici zahrál rozumný tah, který však vedl následně pouze do remízy. Pro něj to bylo velké zklamání, jelikož bojoval zase přes pět hodin, udělal 62 tahů a nedostal se k tomu, co by si přál. Na tento víkend si vybral až příliš hodně smůly, tak doufám, že jej brzy opustí. ½ : ½



3. šachovnice: Kristián Havel (1729) vs. Jaroslav Melecký (1923)

Ohromné galapředstavení rozehrál Kristián na třetí šachovnici. Zcela určitě a po právu by se tato partie mohla honosit partií kola i celé soutěže.

Díky čitelnému zápisu oponenta z Ludgeřovic se můžeme na celou parádu podívat tah po tahu: 1. d4 d5 2. Sf4 Jf6 3. e3 e6 4. Jf3 Se7 5. c3 0-0 6. Jbd2 b6 7. Je5 Sb7 8. Sd3 Jbd7
9. Df3 c5 10. Dh3 Ve8 11. Jdf3 Jf8 12. Jg5 Sd6 13. Jexf7 Dd7 14. Sxd6 h6 15. Sxf8 hxg5 16. Dh8+


d1


Vynikající práce našeho hráče, odehrál celkově tento týden parádní dvoukolo a byl jednou z největších opor našeho týmu! 1:0



4. šachovnice: Roman Navrat (1661) vs. Martin Rell (1667)

K dnešní partii jsem přistoupil zodpovědně, ale neměl jsem příliš pozitivní náladu, fakt se mi vůbec nechtělo. Rozhodl jsem se, že si zahrajeme Sicilskou hru, ale partie se nevedla podle mých představ a výkon nebyl z kategorie nejlepších. Můj soupeř však taky netahal zrovna dvakrát silně, takže ze znuděné mátohy se konečně probral pravý kapitán, který má jít příkladem, ne že se mu nechce a nabídne remízu, neexistuje!

Ze zahájení nikdo nic nevytěžil, maximálně se vyměnilo pár figurek, a to mi obvykle vyhovuje, ale paradoxně tento víkend ukázal, že souhra figurek a mít jich větší počet, je prospěšné. Kolem dvacátého tahu jsem se už nemohl na sebe dívat, a tak jsem zapnul na větší obrátky, když se soupeř neměl k tomu, aby mě za můj předešlý nepříliš povedený výkon porazil.

Od té chvíle jsem to byl zase já, bojovně naladěný a převzal jsem iniciativu i celou partii. Zahrál jsem nejsilnější možnou kombinace, ale úplně ji nedotáhl, místo toho jsem připravil jinou léčku a soupeř si do ní dobrovolně nalezl, takže spadla klec a vyhrál jsem.

Diagram číslo 1

d1

Černý je na tahu a mě napadlo zahrát 28…Vxf3. Pravidelné řešení diagramů i větší vnímání pozice přineslo potřebné ovoce, dávám soupeři věž zcela zdarma, není to ovšem léčka?

Samozřejmě, že jsem to měl spočítané, v tomto momentu se díval na partii jak Tonda Vilášek, tak i Marek Nábělek a doufám, že jsem jeho šachové srdce ryzího taktika rozehřál. Soupeř mi dal 29. Je7+ Kf7 30. Jxc8 Dh3+ 31. Kg1 Vg3+ a můžu si vybrat, kde dám svému soupeři mat. Nakonec velká spokojenost, týmu jsem pomohl, což by mělo být mé základní poslání! 0:1



5. šachovnice: Michaela Caletková (1719) vs. Jaroslav Orság (1826)

V následujících řádcích bych měl být opatrný, pokud bych pak delší dobu nenapsal článek, tak si mě našel Radek :).

Míša chtěla hrát a já jsem byl potěšen tím, že jí máme v nedělní sestavě, doufal jsem, že postaví takovou pozici, kde soupeř nenajde jediné místo, aby prorazil hlavní val a vnikl do tábora bílého, čímž by celou partii vyhrál.

Ze zahájení mi přišlo, že Míša stojí dobře a rozestavěla figury přesně podle těch představ, které vedou do remízy, těžko můžeme po Míše chtít, aby porážela soupeře, když její nynější role a povinnosti jsou zcela mimo šachy. Soupeř usoudil, že pokud mají Ludgeřovice někde sbírat body, tak to musí být zadní šachovnice, jeho úsudek byl bystrý a bohužel následně i pravdivý.

f1

Míše se pozice časem zhoršila, ale nebylo to nic tragického, jenže oponent začal tlačit na pilu a vydobyl si krásný taktický obrat na poli f2, kde celou partii zakončil. Musím uznat, že provedení bylo exkluzivní! 0:1



6. šachovnice: Tereza Gemsová (1498) vs. Tomáš Witassek (1580)

Na šesté desce se odehrála španělská hra a měl jsem jako kapitán pocit, že na nás doopravdy nastoupila inkvizice, jakoby na naše zadní desky zaútočil temný živel, přinesl s sebou španělskou botu, palečnici atd.

Ze zahájení by se dalo vyvodit, že bílý si vybudoval menší převahu, kterou by však nebylo možné prosadit do koncovky jako vítězné tažení. Jenže ve střední hře se ukázalo, že Tomovi chybí už docela herní praxe. Pozice se stala obtížnější a lépe hratelnou pro Terku, navíc i faktor času nemilosrdně drtil naše naděje, i když oponentka na tom nebylo o moc lépe.

f2

Nakonec se důležitým aspektem stala dvojice střelců a působnost figur u bílého. Terka získala pěšce, na b sloupci začala postupovat do dámy a s přehledem si došla pro zaslouženou výhru a zajistila svým bodem Ludgeřovicím setrvání v krajské soutěži. Velká gratulace a jen tak dál, pro naše barvy to znamenalo, že maximálně uhrajeme remízu, jelikož v té chvíli hrál už pouze Mirek. 1:0



7. šachovnice: Dominik Klapuch (1102) vs. Radim Kočur (1633)

Dominik se na partii těšil, chtěl si i spravit chuť po sobotní prohře. Tentokráte měl bílé figury a rozehrál se Caro-Kann. Už od začátku se potýkal náš hráč s tím, že hrál spíše defenzivní šachy, černý se moc nenadřel, aby minimálně vyrovnal hru.

Střední hra a taktické motivy posunuly partii směrem k našemu soupeři. Je velká škoda, že mladší hráči ještě pořád nevyužívají svůj čas tak, jak by měli. Chápu, že hrát třeba 25 tahů a být poté v časovce na 15 minutách taky není ideální, ale není na škodu se ještě více zamyslet. Tady to stálo Domču v součtu dva pěšce, takže do koncovky nejde přejít, protože by 99% z nás prohrálo. Soupeř všechno dobře věděl, takže hrál tak, aby se do ní dostal a povedlo se mu to.

f3

Domča je vlevo a za ním se schovává Tonda.

V koncovce přišla další taktická chyba, která zhatila plány Dominika, aby v partii bodoval, přitom strategicky si počínal dobře, dokázal stavět figury tam, kde bylo potřeba. Každopádně i dnešní soupeř byl pro něj těžkou váhou. Dominik šachy doma dělá, takže je jen otázkou času, kdy se to promítne i do jeho herního projevu. Do té doby je potřeba nasbírat další zkušenosti někde, kde si zahraje s obdobnými hráči nebo i s mírně lepšími. 0:1



8. šachovnice: Petr Lipka (1608) vs. Antonín Kozelský (1131)

Tonda pojal dnešní partii trochu více s pokorou a opravdu se snažil. Jenže soupeř byl lepší a dokázal potrestat jakoukoliv možnost, která se mu naskytla. Tonda se držel statečně, ale ještě více než Dominik potřebuje nejprve více přemýšlet a spotřebovat více času a dále hrát takovou soutěž, která by mu více seděla, protože by se tam potkal s obdobně silnými hráči.

Fotka Tondy tady není, pokud ho chcete vidět, tak se schovává za Dominikem na předešlé fotce. Dnes hrál skoro nejdéle z těch šesti utkání, která absolvoval. Doufám, že si z krajské soutěže odnesl cenné poznatky, které zúročí při tréninku i dalších zápasech. Myslím si, že má na to, aby překročil nynější hranici výkonnosti a zlepšil se, držme mu stejně jako Dominikovi palce! 0:1

Zápas jsme prohráli 3,5:4,5. Těžko cokoliv dalšího na to říci. Ani na pátý pokus se nám nepodařilo doma vyhrát a tristní bilance 2 bodů z možných 15 jasně ukazuje, proč jsme nakonec taky nedosáhli vytouženého bronzu. Všem hráčům moc děkuji a Vám taky vážení čtenáři, že jste si přečetli další z našich slezanských článků. S pozdravem a přáním krásných dní, Váš Martin.


 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.