TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy KRAJSKÝ PŘEBOR (ŠENOV „B“ - SLEZAN OPAVA)
KRAJSKÝ PŘEBOR (ŠENOV „B“ - SLEZAN OPAVA) Tisk Email
Pondělí, 15 Červen 2020 01:16

A je tu poslední kolo krajského přeboru. Hrajeme venku s Šenovem „B“. Ráno se scházíme jako vždy v plné síle na parkovišti a všichni vypadají po včerejší výhře spokojeně. V sestavě je jen malá změna, hraje Karel Chwistek, který si sebou vzal velký kufr (mysleli jsme si, že tam má šachovou literaturu, ale Karel se chystal hned po zápase na malý výlet:). Další posilou je Havel Kristián, jako jistota zadních řad. Šenovu „B“ jde o všechno, výhrou by se ještě zachránili v soutěži, remíza nebo prohra, jim zajišťuje sestup. Nechtěli jsme soutěž ovlivnit, a proto se bojovalo až do úplného konce a byla to vážně „řežba“.

Malá odbočka k hrací místnosti v Šenově. Musím na rovinu přiznat, že pro mě jako „knihomola“ to byl učiněný ráj. Hráli jsme v budově knihovny, která byla dle záznamů dříve školou (doufám, že jsem to dle místních popisů nespletl). V přízemí velká police s knihami, kde bylo možné si tyto vyřazené knihy za malý poplatek do kasičky koupit. No, nevydržel jsem to a tři knihy po naplnění kasičky skončily v kufru auta. Času jsem měl tentokráte fůru, podařilo se mi partii ukončit zhruba za 60 minut. A teď k partiím.

1. Šachovnice, Martin Mužík. Martin byl dnes v horší situaci, hrál se soupeřem, který chtěl za každou cenu bodovat, vzhledem k výsledkům Šenova. Bohužel to Martinovi nevyšlo podle jeho představ a prohrál. Byl i se soupeřem v brutální časovce skoro deset tahů, a to je vždy zlé, navíc když musíte pozici bránit. Takže dnes bohužel 0:1.

2. Šachovnice, Karel Chwistek. Karel si po delší době zase přišel zabojovat a ukázat, co v něm je. Byla to hodně divoká přestřelka, ve které měl podle mého odhadu Karel asi výhru v kapse, ale nebyl jsem schopný to spočítat, variant tam bylo hodně. Nakonec po šíleném průběhu skončila partie remízou 0,5:0,5.

3. Šachovnice, Karel Záleský. Tak tady to měl taky Karel těžké. Za soupeře měl místní talent, hráče s tahem na bránu. Karlovi se podařilo odrazit hrozby a získat malou výhodu, ale taky se dostal do časové tísně a pak to neudržel. Celou partii až do konce jsem neviděl, ale škoda těch časovek, dnes jich bylo na naší straně docela moc. 0:1.

4. Šachovnice, Martin Vícha. Po včerejším debaklu, jsem si dal za cíl nerozdávat figury a přemýšlet co nejvíce i na soupeřův čas. A samozřejmě sedět na zadku pouze u své partie. Vše vyšlo, soupeř se nechal chytit do malé léčky a pak partii vzdal (shodli jsme se, že bychom tu partii hráli dál, trochu předčasné vzdání se, ale bod se počítá). Partie měla 23 tahů a po jejím skončení byl čas na hodinách 1:27 – 0:44 v můj prospěch. 1:0.

5. Šachovnice, Robin Olšar. Robin jako vždy nezklamal. Hrál si přesně takovou hru, jakou potřeboval, získal pěšáka a toho v klidu realizoval k výhře. Vždy vyměnil nějaké figury a vylepšil pozici. Soupeř to vše nestíhal a dostal se navíc do časové tísně, kde už ale neměl moc šancí. Jak už jsem psal dříve, bylo to krásné uplatnění výhody, pomalým rdoušením soupeře. Super dva zápasy a dva body. Přál bych Robinovi, aby se mu podařilo uhrát třeba KM (nechci to moc zakřiknout). 1:0.

6. Šachovnice, Miroslav Janeček. Mirek byl na soupeře připravený, docela ho i překvapil v zahájení. Bohužel mu ale nevyšel propočet a přišel o jednoho pěšáka. Pořád to vypadalo na remízu, soupeři se podařila finta s vynucenou výměnou posledního páru věží a vzniklá koncovka se už nedala hrát. 0:1.

7. Šachovnice, Kristián Havel. Kristián bez bázně a hany soupeře na šachovnici docela trápil, ale nepodařilo se mu získat rozhodující výhodu. Po vzájemném šermování na šachovnici se nakonec shodli na remíze. 0,5:0,5.

8. Šachovnice, Martin Rell. Martin zase pěkně zabojoval. Soupeře hezky zatlačil a získal pěšáka. Vzniklou koncovku už hrál s přehledem a dával si pozor, aby něco nepřehlédl. Pěkná realizace výhody. Stejně jako Robin získává za poslední dvě partie a dvě výhry zlatého bludišťáka. 1:0.

Konečný výsledek 4:4 byl po boji a bohužel pro Šenov „B“ stejně jako včera pro Hrabyni bude pravděpodobně znamenat sestup. Slezan Opava „A“ se umístil letos na sedmém místě, což je asi výsledek, který jsme si i přáli uhrát.


Martin VíchaPoslední úprava Pondělí, 15 Červen 2020 01:16
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.