TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Speciální turnaj
Speciální turnaj Tisk Email
Úterý, 05 Říjen 2021 08:54

Ó Ano. Frýdek-Místek, město, do kterého se vždy rád vracím, i když toho má k nabídnutí asi tolik, co láhev od piva prvního ledna. Dá se s tím dělat jen jedna věc, láhev vyhodit a ve Frýdku hrát šachy.

Naše výprava tady hrála krajský přebor v praktickém šachu už hodněkrát, přesto byl pro mě tento ročník speciální, protože jsem poprvé vyjížděl jako hlavní trenér, a určitě ne jen pro mě.


Cesta tam

Člověk by si myslel, že na tom nejde nic pokazit. Pátek, 24.9., 7.20 sraz ve vestibulu nádraží. Tady to šlo ještě hladce. Zatím vždy, když jsme na krajský přebor cestovali v minulých letech, museli jsme všichni vstávat brzy, na nádraží dorazit ještě před východem Slunce, a na cestě jednou přestupovat, letos jsme se scházeli až za jasného světla a svést nás měl přímý vlak do F-M, no nevím jak Vy, ale můžu Vám povědět, že při nejmenším ten, co tu cestu vymyslel, si připadal jako naprostý machr.

To je ale tak vše, co se povedlo.

Nikdy jsem se s tím nesetkal, buď se mi tomu tak dlouho dařilo nevědomky vyhýbat a jde o úplně normální věc nebo je to opravdu taková troubovina, za kterou to celá naše výprava měla. Nasedli jsme do vlaku, a až tam jsme se dozvěděli, že se půlka vagónů od naší cesty odpojuje v Ostravě a můžete hádat, do které části vlaku jsme nastoupili.

Takže přestup na Svinově. Tak nějak napůl nebo tak, přesedli jsme do jiného vagónu a jeli dál. Zdárně k našemu cíli. Teda až na ten moment, kdy jsme měli zastavovat v Ostravě-Vítkovicích, ale místo toho jsme dojeli do Ostravy-Střed, ale do Frýdku jsme dojeli, takže dobrý.


Teď je načase podívat se na jednotlivé členy naší výpravy.


Antonín Kozelský

Koukat na Tondovy šachy je neskutečná emocionální horská dráha. Po prvním dni, kdy se hrály dvě kola, měl 1,5 bodu, ačkoliv měl mít dva. V druhé partii přijal remízu ve vyhrané pozici, za což ho trenér patřičně zpražil. Trestem mu byla následujícího rána bolest krku, aby bylo jasno, jeho trenér neměl s touto bolestí nic společného, nejspíše si jen ve spánku zablokoval nerv.

To, co se jevilo jen jako jedna otravná maličkost však předznamenalo obrat k horšímu, Tondovi se na turnaji už nedařilo a ze zbývajících pěti kol získal už jen jeden bod.

2,5/7 se možná nezdá jako velký počin, ale v prvních dvou partiích bylo vidět příslib, příslib, který se ještě nepodařilo splnit, ale třeba za rok. Za rok Ti dáme vodní postel.


1David Sobek

Zpráva pro Davida Sobka: Nejez na večer arašídy v čokoládě! Není to pak s tebou k vydržení. David doplatil na to, že byl z nás všech s odstupem nejmladší a chyběl mu takový ten parťák ve zločinu, takže se sem tam nudil. U šachovnice však dokázal sedět dlouhé hodiny a ještě po dvou dnech živil šance na medailový úspěch. 3/5 vypadaly slibně a všichni šli spát s vědomím, že v U14 to může cinknout.

V šesté partii se však projevila únava z předchozích dlouhých bitev a David rozhodující partii prohrál, co však předváděl během celého turnaje mělo dobrou úroveň a zaslouží si pochvalu.

David je talentovaný šachista a ví to. Taky že se při rozboru svých partií neustále hádal se svým trenérem, než ale vyhraje poprvé takovouto výměnu názorů, má před sebou ještě práci, ale může se z něho stát výborný hráč.


2


Marek Chwistek

Klobouk dolů, největší frajer turnaje. Marek sice neměl nejlepší turnaj, jeho partie spíše připomínaly romantické komedie se Sandrou Bullock, než promyšlený příběh, moc se Vám na to nechce koukat, ale aspoň to má sem tam šťastný konec, to možná ano, ale musíme taky dodat, že na turnaj dojel i přes to, že byl zjevně nemocný. Večer usínal suveréně jako první, jedno kolik světla bylo v pokoji nebo kolik hluku bylo kolem. Člověk by si mohl do našeho pokoje přivést cimbálovou kapelu a Marka by neprobudil, tak ho partie vysilovaly, a ještě k tomu všemu, kvůli tomu, že kašlal, smrkal, musel hrát neustále v roušce, přesto byl ochotný u každé partie sedět minimálně tři hodiny v kuse.

Nehledě na bodový zisk, musím Markovi poděkovat za to, že na turnaj jel, a za předvedený výkon, když bylo proti němu jeho vlastní tělo.

Děkuji a, ještě jednou, klobouk dolů.

3 


Dominik Klapuch

Dámy a pánové, tohle je zlatý hřeb mého článku (nebo spíše stříbrný). Dominikův výkon na tomto turnaji byl velice soustředěný, klidný a kalkulovaný. Krásnou, a velmi namáhavou, dlouhou partii mohlo nabídnout čtvrté kolo, ve kterém Dominik usedl za černé figury proti Markovi Fizerovi. Taktika všude kolem, spousta možností, směrů kudy se hra mohla ubírat, Propočtů na třicet školních tabulí… Není divu, že oba hráči spotřebovali takřka všechen čas na hodinách, který měli. Dominik nakonec tento tvrdý boj vyhrál, což se nakonec stalo rozhodujícím v konečném pořadí, jelikož se umístil právě před Fizerem jen o vzájemný zápas.

V dalším kole Dominik nabídl takticky remízu, jelikož si po čtvrté partii nemohl ani odpočinout, ihned musel začít tu pátou.

Měl jsem za to, že v posledním kole může zabojovat o první místo, taky jsme mu to před partií řekl, ale Dominik se rozhodl neriskovat, svého soupeře v pohodě opět odremizoval, zajistil si druhé místo, a tím i start na republikovém polofinále juniorů.

Celkově k jeho výkonu není co víc dodat. Turnaj bez porážky, druhé místo, polofinále, paráda.

4


Teď je na čase podívat se na trenérský doprovod.


Kristián Havel

Někdo mi, prosím, řekněte, co tam tenhle chlap vlastně dělal. Vždyť má v hlavě jen své vlastní svaly, na jeho nesmyslné přesvědčení, že je, cituji: „naprosto boží”, nehledě. A který dvacetiletý člověk chodí spát v deset hodin, prý aby, opět: „rostli jeho svaly”, co je to za blbost? Hlavně, že furt mele o tady tomhle, a pak ho v restauraci najdete, jak se cpe hamburgerem, pokaždé se stejnou výmluvou: „Já už mám po závodech.” O jakých závodech to sakra mluví?! Krom toho, žádný z jeho vtipů není vtipný. Ale víte co, to je fuk, aspoň, že ty šachy trochu umí hrát. Ech… pojďme dál.


Cesta zpět

Jo, ta proběhla v pohodě. Všichni šťastní, všichni zdraví, nebo aspoň stejně zdraví, jako ldyž odjeli, bez ztráty na životě, takže, řekl bych, úspěšný turnaj.


Děkuji našim šachistům za jejich výkony, a že po celé tři dny byli poslušní a řídili se mými pokyny, budu se těšit příště.


Poslední úprava Úterý, 05 Říjen 2021 08:55
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.