TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Urputnost a nasazení na medaile nestačily
Urputnost a nasazení na medaile nestačily Tisk Email
Úterý, 22 Červen 2021 12:24

Výsledek krajského přeboru družstev mladších žáků nabudil celý klub Slezanu Opava, že by se mohlo blýskat na lepší zítřky. S vědomím možného úspěchu se vydala naše výprava směr Praha, kde jsme poměřili síly s nejlepšími z celé ČR v rozmezí 11. až 13. června v hotelu Don Giovanni, kde nemohl být nikdo jiný čestným hostem, než samotný hudební virtuos Wolfgang Amadeus Mozart. Ten přivítal naši sestavu: Šimon Šotek, David Sobek, Eduard Formánek, Matěj Šotek, Oskar Gřešek a Klára Václavková (Beskydská šachová škola);

Cesta probíhala bez komplikací a někteří z nás poprvé okusili legendární pražské metro, které vřele doporučuji všem, kteří někdy zavítají do Prahy. Výborný oběd a úžasné ubytování nás nabudilo do prvního kola, kde jsme měli změřit síly s Regionem Pandou. Naštěstí na nás nevyběhli s bambusovými tyčemi a došlo k velkému překvapení, když jsme soupeři uštědřili nečekanou porážku. Trenéři se shodli, že se jednalo o daň z nerozehrání, kterou měly Pandy. Druhé kolo nabídlo bratrský duel, který proběhl proti Lokomotivě Krnov. Výsledek z krajského kola jsme nenapodobili, ba naopak se soupeř rozehrál k lepším výsledkům a zaslouženě zvítězil.

Se ziskem jednoho vítězství jsme se odebrali na večeři a poté se kluci rozhodli vyzkoušet své umění ve stolním fotbálku i hokeji. Nutno podotknout, že jim to hodně šlo, ale ani trenéři se nenechali zahanbit a v doplňkových soutěžích taktéž dominovali.

1

Buffalo Sabres a Detroit Red Wings nám dělali večerní společnost i následující večer.


Sobotní den začal velmi příjemně, honosná snídaně navnadila naše hráče, kteří zarputile bojovali na šachovnicích a zaskočili Českou Lípu. Vydřené vítězství bylo ovšem poslední příjemným okamžikem z dopoledního programu, jelikož se následně projevilo hned několik aspektů.

Těsná prohra s Klatovy velmi mrzela, favorit nehrál úplně dobře, ale naše barvy slibné pozice na šachovnicích vypustily i prokázaly ještě nezkušenost s určitým typem pozic. Nejtěžším momentem se stalo derby s Třincem, kdy nás železárny rozebraly do posledního šroubku, čímž nás potrestali za velmi laxní přístup.

Oběd našim hráčům moc nešel a nálada nebyla dobrá, dvě prohry lehly na náš tým jako deka. Přemýšleli jsme, co uděláme a nakonec zvolili kratší procházku, kde se děti i trochu vyběhaly. Procházka přinesla své ovoce a odpoledne odehrálo naše mužstvo naopak nejlepší výkon, když zaznamenalo dvě výhry. Nejprve se musely před námi sklonit Teplice a následně Tábor, kde dosáhl náš tým úplného vrcholu, protože dodržel všechny pokyny a soustředěně nedal oponentovi šanci.

S mnohem lepší náladou jsme strávili večer opět ve společnosti NHL, s Coca Colou ve sklenicích a úsměvem na rtech. Kluci se sice v hokeji zlepšili, ale i tak jsem odolal všem náporům o mou kapitulaci. Zvláště dobře hrál Šimon, který si i z hokejových klání mnohé odnášel na šachovnici.

Poslední den vždycky znamená boj o medaile i příjemná umístění, taktéž ovšem někdo musí být v poli poražených i nudném středu. Nás čekala Náměšť nad Oslavou, která byla rozhodně hratelná, jenže nám znovu udělila obrovskou lekci z produktivity. Výsledkově je zápas krutý, ale na druhou stranu ukazuje, o kolik se ještě musíme zlepšit a případně využít vlastní šance, abychom mohli pomýšlet na lepší umístění.

2

Naše družstvo (vpravo) se snaží zachytit začátek utkání proti Náměšti.

Prohra podlomila našemu týmu kolena a odrazila se i v posledním zápase, kde jsme měli možnost porovnat se s JOLY Lysá nad Labem. Konečná prohra 2:4 po vyrovnaném průběhu opět utvrdila trenérské myšlenky, že jsme stále na začátku kopce, který budeme chtít společně s hráči vylézt. Jedinou radost z posledního utkání jsem si odnášel já, protože jsem opět potkal mladého šikulu Vladyslava Stefaniva, kterého na dálku zdravím a přeji hodně úspěchů nejen v šachu.

Suma sumárum, Slezan Opava na Mistrovství ČR 16. místem z 28 díru do světa šachu neudělal, ale na druhou stranu ani nepropadl. Tým ukázal potenciál, i když citelně chyběl Denny Hulva. Taktéž děkujeme BŠŠ, která nám půjčila Kláru, která odehrála kvalitní turnaj.

Do dalšího roku nás čeká ještě hodně práce a cílem je se opět kvalifikovat na MČR družstev mladších žáků, i když to už bude bez Davida Sobka, který je sice mladík, ale na danou kategorii už „staříků" :). Dalším cílem je, se umístit minimálně do první desítky ne-li pětky, abychom ukázali, že i Slezan Opava má kvalitní mládež.

Turnaj nám jasně ukázal, kde máme šachové mezery, na které aspekty se zaměřit, jak dále pracovat a doufat, že úmorná dřina přinese kýžené ovoce. Úspěch v podobě kvalifikování se na MČR je i případnou návnadou pro další hráče Slezanu, kteří můžou chytit šanci za pačesy a být součástí skvělého týmu. K zamyšlení je samozřejmě i chtění jednotlivých hráčů, jelikož trenér pomáhá hráči, ale samotný hráč musí chtít, až se mu bude chtít, pak bude ještě lepší, tak hodně zdaru a brzy na počtenou, Váš Martin.


Výsledky:

http://chess-results.com/tnr564508.aspx?lan=5&art=0&rd=9


Fotogalerie:

https://www.slezanopava.cz/sachy/fotogalerie/category/46-mcrdruzstevmladsichzaku2021.html

 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.