TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Dobří holubi se vracejí!
Dobří holubi se vracejí! Tisk Email
Středa, 30 Září 2020 17:51

Už popáté v řadě mi bylo svěřeno, abych se stal vedoucím výpravy a hrdě nesl barvy našeho klubu do místa, které patří k mým nejoblíbenějším, a to je Frýdek-Místek. Tentokráte výprava čítala 9 členů, přičemž bylo 7 šmoulů a 2 šotci :). Jeli jsme už o den dříve, ale netušili jsme, co nás čeká za nádherný déšť, který nás kropil cestou na opavské nádraží. Když jsme se dokodrcali do Ostravy, tak nám ujel přípoj, nezbylo nic jiného, než pouze čekat a dát si vydatnou večeři. Vypadali jsme jako parta hladovců, která vidí jídlo po delší době, ale jinak byla zábava a naštěstí nám déšť ustal. Pak už se nám jelo snáze a o legraci nebylo nouze, až do chvíle, kdy jsme došli k ubytovně Paskov. Nikdy bych netušil, že proces ubytování může být takový stres, jelikož v jednu chvíli to vypadalo, že budeme hledat jiný nocleh, ale naštěstí všechno dobře dopadlo a my mohli jít spát a načerpat síly do dalšího dne.

Sobota: První den vždycky napoví, v jakém herním rozpoložení jsou jednotliví hráči nebo případně zdali jsou aspoň rozehraní, jelikož se může stát, že případná ztráta bodů zaručí, že v celém turnaji může na přední příčky zapomenout. Tuto nepříjemnou chvíli si vybral Kristián Havel (U20), jelikož v obou partiích prohrál, i když obě byly kvalitnější, než ostatní od našich hráčů, ale soupeři přežili kritické chvíle a poté zavěsili. Tonda Kozelský (U16), Denny Hulva i Ondra Kožiál (oba U12) si zažili u svých partií perné chvíle, které je dovedli do prohraných situací. Nesplnění základních pokynů vedlo k tomu, že hráli rychle, zbrkle, nepřesně a nekompaktně, takže se není čemu divit, že po prvním dni u nich svítila jako první číslo 0, i když Ondra uhrál aspoň jednu remízu.

f1

Tonda je ten sympatický mladík v černém.

David Sobek (U12) a Matěj Šotek (U10) si odehráli svůj standard, který jim zaručil právě 1 bod, ale ani zde jsme nemohli být spokojení s předvedenou hrou a hlavně se spotřebovaným časem. Dominik Klapuch (U16) odehrál zcela odlišné partie, v první získal rychle pěšce a postupně dotlačil svou pozici do vyhrané, kdežto ve druhé partii se vzdal po 7 tazích, jelikož přehodil variantu a musel sklonit krále. Sluníčkem dne se stal Šimon Šotek (U12), který první partii vyhrál vcelku rychle, ale dostal ode mě překvapivě naloženo, jelikož se mi nelíbilo, jak hrál rychle a hlavně kvalita šachu nemusela na další soupeře stačit. Ke druhé partii si vzal evidentně všechny rady k srdci a oplatil Hynku Létalovi porážku z Mistrovství ČR v Rapid šachu, takže se ziskem 2 bodů mohl pomýšlet, že skončí vysoko.


f2

Ondra zkusil hrát v roušce, ale možná by to dopadlo bez ní lépe.

A jak už to bývá, po krásném dni jsme se zvesela kutáleli na večeři, kde si dopřáli někteří i chutné dezerty, pak přišel na řadu první bleskový turnaj, který se hrál tempem 3min + 2s/tah, hrály ho všechny děti + já, jelikož jsem mohl uplatnit a vyzkoušet si v praxi rozhodčího. Nejdříve jsem oprášil Schurigovy tabulky a mohli jsme začít. Turnaj se odehrával v přátelském duchu, ale i zde vzniklo pár sporných situací, které jsem vyřešil ke spokojenosti všech. Konečná tabulka nakonec dopadla takto:

1. bleskový turnaj v šachu ve Frýdku-Místku


Číslo

Jméno

Tonda

Ondra

Matěj

David

Šimon

Denny

Dominik

Martin

Body

Pořadí

1

Tonda

1

0

1

0

0

0

0

2

6.

2

Ondra

0

0

0

0,5

0

0

0

0,5

8.

3

Matěj

1

1

1

0

1

0

0

4

4.

4

David

0

1

0

0

0,5

0

0

1,5

7.

5

Šimon

1

0,5

1

1

0,5

0

0

4

3.

6

Denny

1

1

0

0,5

0,5

0,5

0

3,5

5.

7

Dominik

1

1

1

1

1

0,5

0,5

6

2.

8

Martin

1

1

1

1

1

1

0,5

6,5

1.O třetím místě rozhodlo pomocné hodnocení, kterým bylo nejprve kritérium vzájemný zápas, ve kterém Šimon porazil Matěje.

Neděle: V tento den se už naštěstí počasí trochu umoudřilo, ale i tak docela mrzlo. Nemohli jsme s Kristiánem podcenit situaci, jelikož případné nachlazení kohokoliv z nás mohlo ohrozit celý náš tým. Hrdinou dne se stal Dominik, který vyhrál všechny 3 partie, čímž si zajistil postup na Mistrovství Moravy a Slezska. Jeho výhry se nerodily lehce, ale šel štěstí naproti, hrál dlouho, přidal i více šachové kvality a hlavně si věřil, zkrátka skvělý počin! Dalším premiantem dne se stal Denny, který rovněž sehrál 3 vynikající partie a odnesl si plný počet bodů, což ho najednou katapultovalo do klidných vod tabulky a při troše štěstí ještě mohl pomýšlet na pěkné umístění v turnaji + splnění kvalifikačních podmínek pro MMaS. Třetím do party byl Kris, který si předešlý večer uspořádal myšlenky a přišel k nedělním partiím výborně naladěný, což potvrdil ziskem 2,5 bodů z 3 partií, a to v nejsilnější kategorii.

f3

Denny v plné polní se snaží černými figurami prorazit bílého obranu.

O pěkný výsledek se postaral i Ondra, jelikož si uhrál 2 body a najednou mohl taktéž pomýšlet na splnění kritérií, nutno však podotknout, že 1 z bodů byl kontumační, ale historie se neptá. Šimon prokázal své šachové dovednosti, když přidal do sbírky další 2 body, ale bohužel prohrál se soupeřkou, takže musel čekat na poslední den, zdali si odveze pohár za první místo ve své kategorii. David si vybíral slabší chvíle s těmi silnějšími, takže zisk 1,5 bodů z 3 partií zcela odpovídá hernímu i psychickému rozpoložení. Stejně tak Tonda, kterému se rovněž nevedlo a celkově se mu spíše figurky motaly po šachovnici, avšak zisk 2 bodů z 3 partií tento fakt trochu vyvrací. Každý den přináší mnoho radosti, ale má i své poražené a smutné tváře, tohle se nám vyplnilo u Matěje, kterému ten den nevyšlo vůbec nic a šance na jakékoliv příjemné umístění nebo postup se propadly pro tento rok do neznáma, tak snad příště.

f4

Náš nejmladší účastník turnaje Matěj (vpravo) zvládl mnohé, bohužel šachově to nyní vůbec nevyšlo.Tak nám nenápadně nastal večer a po fantastické večeři jsme se nakonec dohodli, že si zahrajeme ještě jeden bleskový turnaj. Přeci jenom věkové rozpoložení naší výpravy bylo různorodé a tato aktivita je jedna z mála, kde jsme se mohli sejít všichni spolu.2. bleskový turnaj v šachu ve Frýdku-Místku


Číslo

Jméno

Dominik

Šimon

Denny

Tonda

Ondra

Matěj

Martin

David

Body

Pořadí

1

Dominik

0

1

1

1

1

0,5

1

5,5

2.

2

Šimon

1

0

0

1

0

0

1

3

5.

3

Denny

0

1

1

1

0

0

1

4

4.

4

Tonda

0

1

0

1

0

0

0,5

2,5

6.

5

Ondra

0

0

0

0

0

0

0

0

8.

6

Matěj

0

1

1

1

1

0

0,5

4,5

3.

7

Martin

0,5

1

1

1

1

1

1

6,5

1.

8

David

0

0

0

0,5

1

0,5

0

2

7.

Splnil jsem povinnost a dvakrát vyhrál náš klubový turnaj, nebylo to však vůbec jednoduché a mládežníci mi dali docela zabrat. Po turnaji byla večerka, já si ještě s Kristiánem dal filmový večer a těšili jsme se na pondělí, doufali jsme, že domů povezeme několik pohárů a snad i vítězství v kategorii by se mohlo urodit.

Pondělí: Nastal náš den D, nejprve jsme pochválili všechny, jelikož tak vzorně uklizené pokoje jsem delší dobu neviděl, takže jsme opouštěli ubytovnu s vědomím, že jsme nechali pokoje ještě v lepším stavu, než jsme sem přišli.

Kvalifikační podmínky mohli splnit v podstatě všichni, ale často jsme svědky toho, že ten pověstný poslední krůček je nejtěžší. Denny měl 2 šance, aby si uhrál postup, bohužel neproměnil ani jednu, přestože aspoň remízu, která mu stačila, mohl v poslední partii lehce vynutit, budiž mu to poučením do budoucna, že se hraje pomaleji, ale jsme si jistí, že příště už se Denny na MMaS podívá! Dalším do sbírky hráčů, kteří neproměnili své šance, byli Tonda a Ondra. Ondrovi stačil 1 bod z 2 partií a Tonda musel přidat ke svým nynějším bodům ještě 1,5, ale ukázalo se, že pro oba je to nadlidský úkol a museli se dvakrát sklonit před uměním svých soupeřů, i když Tonda připsal aspoň jednu remízu.

Matěj se sice už nemohl probojovat kamkoliv vysoko nebo si uhrát postup, ale poslední den konečně odehrál partie, které snesly k jeho věku přísnější měřítko, za což jsme byli moc rádi, takže celkový zisk 2,5 bodů není až tak strašný, i když očekávání byla větší. Jedním z největších šťastlivců dne se stal David, u kterého rozhodně platilo pořekadlo, že měl více štěstí, než toho rozumu, protože jeho soupeři udělali „všechno možné i nemožné“, aby se na první kvalifikační číslo 4 body dostal. David měl v obou partiích namále, ale soupeři nevyužili chyb, tak ho náš svěřenec porazil a remizoval, ale zároveň si musíme všichni uvědomit, že s podobným výkonem se na MMaS nemůže prezentovat, jelikož by skončil hluboko v poli poražených, což nepřipustíme!

f5

David v bílém hraje za bílé, ale v této partii nakonec hodil bílý ručník do ringu. Celkově hodně bílé, ale kvalifikační kritéria svítí zeleně.

Dominik odehrál v posledním dni 2 vskutku zvláštní partie. V obou stál fantasticky, ale bohužel obě prohrál, takže vidina pěkného umístění a možnost zisku poháru se rozplynula jako pára nad hrncem. Na druhou stranu nám Dominik už šachově vyspěl a věřím, že se v letošní sezoně určitě neztratí. Jen to chce někdy hrát více jednoduše, než hledat těžké tahy, které sice mají něco do sebe, ale člověk ztratí čas a mnohdy i dobrou pozici. Každopádně se ziskem 4 bodů se Dominik dostal taktéž na MMaS a věřím, že tam naváže na své výkony a jeho forma bude kulminovat.

f6

Domča hrající za černé v této partii ještě Ondru Šiguta nepřetlačil, ale díky své píli to dotlačil na MMaS, tak hodně štěstí!

V nejstarší kategorii se děly věci, náš Kristián byl znovu bojovně naladěný a snažil se dostat soupeři pod kůži, aby jim dal pocítit svou moc. Utlačoval je figurkami, vymýšlel plány, jak otrávit soupeři hru a nejlépe ho zbavit jakékoliv protihry. Vysněné 2 body nakonec neuhrál, jelikož Matěj Jaššo ukázkově odehrál věžovou koncovku a museli se shodnout na remíze. Celkový zisk 4 bodů může budit dojem zklamání, je to však hodně ovlivněno prvním dnem, kdy zkrátka Kristián nebyl šachově ještě rozehraný a zvykal si na jiné tempo hry. Sám po turnaji řekl, že vlastně netušil, že hned jeho první partie proti Adamu Pelcovi rozhodne o tom, kdo vyhraje kategorii U20.

f7

Kristián to určitě dotáhne daleko, jeho silná vůle i sebevědomí je zdravým základem úspěchu. Svým výkonem si vybojoval účast na Polofinále, tak jim tam ukaž, zač je toho loket! Jo, nenechte se zmást, že v kategorii byli jenom 2 hráči, zkrátka ostatní se jaksi nedostavili na slavnostní ukončení.

Dlouhodobě se nám ve Frýdku-Místku nedaří získávat poháry, naštěstí se nám objevili v kroužku noví hráči, kteří mají potenciál, aby je sbírali pravidelně. Pěkným úkazem je proto Šimon, který vyhrál šestou partii a v sedmé útočil na konečné absolutní vítězství v kategorii. Jenže zase ho zastavila žena, nejdříve ho až příliš zaujal v páté partii „myší kožíšek“ Daniely Kožušníkové a v sedmé hře ho dostala Valérie Buchtová na své čerstvě upečené buchty, které mu přinesla jako pozornost. Takže celkově skončil za oběma slečnami a nakonec ho přes pomocné hodnocení předstihl, již nám známý Hynek Létal. Zkrátka musíme ještě trochu vypilovat koncové kolo, které už úplně určí, kdo odjede domů spokojený, a kdo ještě více.

f8

Šimon má pohár, druhé místo v chlapecké kategorii v kapse, úsměv na tváři, tak nyní už jen pilně na sobě pracovat, jelikož jenom talent nestačí, ale že by se i mi hodila byť jen špetka od Šimona, o tom žádná!

Tenhle turnaj nám hodně dal, odhalil naše nedostatky, na kterých by se měli hlavně trenéři zamyslet a aplikovat jejich řešení při trénincích. Dále jsme vyzkoušeli další nové tváře a dostali se do povědomí ostatním oddílům. Zcela zásadní průlom nastal v soběstačnosti dětí a jejich disciplíně, zde bych chtěl opravdu poděkovat všem dětem i starším hráčům, že jsme si všichni navzájem pomáhali, sice občas lezli na nervy, ale i to k tomu patří a celkově si myslím, že jsme na dobré cestě, abychom na dalších turnajích svorně reprezentovali náš klub jak šachově, tak výchovně. Chtěl bych hlavně vyzdvihnout chování Matěje Šotka, jelikož v tak malém věku už si dokázal v klidu objednat jídlo, uklízet po sobě, poslouchat atd., opravdu dobrý příklad i pro ostatní a známka kvalitní výchovy. Samozřejmě se sluší říci, že všichni byli vzorní, za což jsme s Kristiánem moc rádi, jelikož nám to ušetřilo hodně vrásek na tváři.

Cesta domů nám utekla rychle, všechno klapalo jako na drátkách, takže příjezd o půl sedmé večer se naplnil. Natěšení rodiče se shledali se svými dětmi a já si mohl s Kristiánem konečně odpočinout po tom velkém vypětí. Říkám vám však narovinu, neměnil bych, jsem šťastný za to, že jsem mohl být se všemi takto na turnaji, jelikož to jsou zážitky k nezaplacení a až budu jednou starý, tak na tohle budu určitě vzpomínat s úsměvem na rtech a pro kluky ještě jednou, rovnou dva palce nahoru!

f9

Velké díky patří Marku Nábělkovi, který pořídil tuto fotografii. Jak jste určitě poznali, tohle ve Frýdku-Místku nenajdete, ale tímto vzdávám hold našim svěřencům, jak jsou skvělí!

Vážení a milí čtenáři, jsme u konce našeho článku, který je opět dlouhý jako pohádka od Šeherezády, ale rád zopakuji svou myšlenku, ti kluci si ho zaslouží, jelikož na sobě dřou, i když ne vždycky se ihned dostaví úspěchy. Já jsem rád, že je mám mnohé v kroužku a taky je mám moc rád a jsou jedním z nejdůležitějších důvodů, proč stále dělám šachy! Tak se všichni mějte a někdy zase brzy, Napočtenou, Váš Martin Rell.


Přílohy:
U10.pdf[ ]54 Kb
U12.pdf[ ]56 Kb
U14-U16.pdf[ ]61 Kb
U20.pdf[ ]55 Kb
Poslední úprava Středa, 30 Září 2020 17:54
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.