TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Jihočeská metropole odolala náporu Šotků!
Jihočeská metropole odolala náporu Šotků! Tisk Email
Pátek, 11 Září 2020 12:36

Na České Budějovice existují pouze dva názory, ten první nám klade na srdce, že v Českých Budějovicích by chtěl žít každý, kdežto ten druhý se opírá o jednoduchou tezi, že toto město nesmíme ani vyslovit. Pokud máte už tak zamotanou hlavu, tak si na to raději sedněte, obě teze totiž vymyslel ten samý autor, jehož jméno je Jára Cimrman. My se vydáme po jeho stopách pomocí Posla z Liptákova.

Na Mistrovství ČR v Rapid šachu (naše kategorie H 10) se snesla temná mračna, hejno netopýrů z daleké provincie chtělo přerušit i tuto akci, ale nepočítali s tím, že si pořadatelé pořídili na hostování Drákulu, takže jsme mohli v pátek 04. 09. vyrazit nejprve autem směr Ostrava a následně vlakem přes Prahu, kde jsme se naštěstí obratně vyhnuli nechvalně proslulému parku „Sherwood“, abychom poté zavolali Bedřichu Smetanovi (slyšel nás!), který nám poslal jako dárek na čas připravenou Vltavu, se kterou jsme, již radostně uháněli směr Tábor, kde nás přepadli Husité, a tak jsme jako trest za prohru museli cestovat do Veselí nad Lužnicí busem.

Poté už nás konečně uvítaly České Budějovice, malebné nádraží, ale kompletně rozkopaná hlavní silnice, takže najít autobusovou zastávku bylo jako hledat jehlu v kupce sena. Autobus měl zpoždění, jelikož na jiné zastávce vznikl požár, inu kam přijede náš klub, tak se zkrátka něco děje! Po 8 hodinách jsme se dokodrcali na vysokoškolské koleje Jihočeské univerzity, kde se nám hned na druhý pokus podařilo najít místnost pro registraci na turnaj. Po úspěšné registraci jsme shlédli náš krásný pokoj 1+0 a šli na večeři. Pokud někdy budete pracovně v Českých Budějovicích nebo jen projíždět, tak vřele doporučuji restauraci U Flíčků, vynikající kvalita jídla i pití + příjemná i ochotná obsluha.

f1

Dobrou chuť :).


Po výborném jídle i dlouhé cestě se příjemně spí, a tak jsme se probudili do slunné soboty, která nám měla trochu napovědět, jak se Šimonu Šotkovi podaří turnaj. Hned v prvním kole nás potkala nepříjemná událost, jelikož doprovod nemohl sledovat partie přímo v hrací místnosti, takže jsem na některé účastníky turnaje koukal pouze přes sklo jako v zoo. Nakonec jsem marnou snahu vzdal a uvelebil se do přilehlého salonku a přemítal u šachovnice, jak to asi dopadne.

První dvě kola dopadla s čistou nulou na našem bodovém kontě, první kolo mat soupeře pěšcem, a to se jen tak nevidí. V druhé partii vlezl Šimon svému soupeři do připravené varianty, a ten jako zkušený pavouček nalákal mušku do sítě, a pak si pochutnal na zasloužené odměně. Stáli jsme před těžkou zkouškou, co budeme dělat dál? Šimon byl zkroušený, ukázalo se, že soupeři nejsou žádná ořezávátka. Nakonec mě napadla kombinace Roberta Fischera a našeho šéftrenéra Marka Nábělka. Asi nebudete první, kteří se mě budou ptát, co mají ti dva spolu společného, ale nyní se jejich určité situace ze života hodily. Šimonovi jsem vysvětlil pojem Fischer Gambit a dále jsme se domluvili na tom, že za černé figury rozehraje Sicilské zahájení přesně ve stylu našeho Marka.

U třetí partie jsem trnul hrůzou a trpěl, 50 vleklých minut jsem přes sklo koukal na šachovnici a tlačil černého do vítězného útoku. Případný neúspěch by se rovnal katastrofě a šance na dobrý výsledek by se rozplynula do ztracena. Nejdříve Šimon chytil dámu, pak svou padající roušku, poté svou visačku a na úplný závěr i soupeřovu ruku, která se mu vzdávala. Ten balvan co mi spadl ze srdce, musel být slyšet i v Opavě. Na oběd se šlo najednou zvesela a dobrá nálada i příjezd dalších dvou Šotků (Matěje a Adama) namíchal ideální kombinaci a Šimon vyhrál odpoledne všechny 3 partie. Nutno podotknout, že vítěznou čtvrtou partii tahal přes hodinu, aby v páté partii zavěsil za 10 minut. Jeho bráška si s ním poté chvilku hrál šachy a já měl možnost potkat 2 známé tváře. Mistr světa v Rapid šachu do 8 let Jiří Bouška a tím druhým je můj oblíbenec Roman Popov, jehož s radostí sleduji od té doby, co jsem měl s ním možnost si zahrát na Mistrovství Evropy v Rapid šachu.

V šesté partii splnil Šimon naši domluvu do puntíku, sebevědomí si nechal na šachovnici, trpělivě si budoval pozici, aby soupeře ze svých spárů už nepustil. 4 body z 6 po prvním dnu byly jako nějaký sen. Ještě den předtím bychom brali 4 body jako minimální hranici, které se musí dosáhnout, ale divoký průběh nám určil, že tento výsledek byl příjemný. Když je dobrá nálada, tak se dělá všechno lépe a zlehka. Následující fotografie je toho důkazem.

f2

Šimon je druhý zleva a Matěj zase druhý zprava :).Sobotní večer jsme využili k pohybovým aktivitám, hlavní náplní byl badminton a dokonce se přidal i tatínek bratří Šotků a opravdu jim to šlo, přestože drželi náčiní poprvé v ruce, ale slíbili mi, že zůstanou u toho šachu. Potom už pouze drobná analýza na naše případné soupeře a hurá do postele, abychom byli řádně vyspaní.

Pošmourná neděle a zadumaný Šimon u snídaně. Moc jsem na něj nemluvil, aby se mohl sám na sebe soustředit, nervozita by se dala krájet, přeci jenom i zisk 2 bodů z 3 partií by při konečném součtu znamenal úžasný výsledek. Rodinná podpora provázela Šimona do sálu, my jsme se poté uchýlili do salonku, zapnuli si online přenos a koukali, jak že to náš svěřenec hraje. Sedmá partie byla dobrou zkušeností do budoucna, jelikož oponent Šimona na něj vytáhnul zahájení přes d4, což ještě Šimon nemá v malíku, takže byl zcela pozičně přehrán a po chybné velké rošádě se soupeři vzdal a nenechal si ukázat velmi dobře připravený mat.

V osmém kole měl Šimon naposledy bílé a hodně si věřil, taky to tak dopadlo. Soupeře zničil do 20 minut, vybral mu všechny pěšce jako v lese houby po dešti a mohl si dojet pro několik dam, naštěstí se poučil z příměstského tábora a raději úspěšně matoval pouze s dámou a věží. Před posledním kolem jsme opět probrali přípravu na soupeře, využili i zavřeného zahájení, ale jakoby Šimon všechno zapomněl a hrál zvláštně, ale to se dalo říci i o jeho soupeři, protože přehlížel lepší tahy a Šimon měl stále šanci, držet se v partii. Jenže postupem času se ukázalo, že Šimon se v takových pozicích zatím necítí a zapomněl na vývin některých figurek, které se potulovaly po šachovnici, a hledali jakoukoliv koordinaci s dalšími, čehož soupeř zdárně využil a taktickým obratem dal na vědomí všem, že to bude on, kdo si odnese celý bod.

Po chutném obědě již následovala odpolední cesta autem zpět do Opavy, která byla velmi příjemná, jelikož Šimon si hrál na Dřímala celou cestu, Matěj se tetelil jako sluníčko na obloze a pan Šotek nás krásně vezl nejrychlejší cestou domů.

Suma sumárum, uhrát 5 bodů na Mistrovství ČR je slušný výsledek, ale neměli bychom se s tím spokojit, jelikož je to pouze odrazový můstek k dalším turnajům. Na nás trenérech je, abychom rozšířili obzory v dalších zahájeních i strukturách nejen u Šimona a celkově si vychovali generaci hráčů, která bude pravidelně hrát takové prestižní turnaje. Samozřejmě i Šimonova nominace a výsledek na turnaji, může být pro někoho jiného motivací a příště může jet zase on/ona, budeme na tom všichni pilně pracovat.

Vážení čtenáři, vážím si toho, že jste si opět přečetli celý článek, doufám, že jste se nejen šachově obohatili a brzy se zase budu těšit, tak Napočtenou, Váš Martin Rell.

 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.