TJ Slezan Opava, z.s.
podporují v rámci svých dotačních programů:
Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy Jeseník Open 2020 – Krev, pot a slzy
Jeseník Open 2020 – Krev, pot a slzy Tisk Email
Čtvrtek, 27 Srpen 2020 11:58

Zdravím, milí šachoví přátelé! Dovolte, abych zde podal krátkou zprávu o našem devítidenním pobytu v Jeseníku, kde jsme se zúčastnili turnaje Jeseník Open, z našeho klubu ve složení Martin Rell, Dominik Klapuch, Karel Záleský, Robin Olšar a má maličkost.

Několik dní nám také dělal společnost Marek Nábělek, který nehrál turnaj, ale přijel za přírodními krásami Jeseníků a zahrát si doprovodný turnaj v blesku, ve kterém obsadil skvělé druhé místo a potvrdil, že v blitzkách je to pořád stejný zabiják jako zamlada.

F1

z výletu do Rychlebských hor (foto Karel Záleský)Robin a Karel hráli těžší skupinu A. Robin obsadil s výsledkem 5,5/9 dvacáté místo. Na něm je vidět, že jde o opravdového nadšence, po každé partii jsem ho viděl analyzovat se soupeřem vždy se stejným nadšením bez ohledu na výsledek.

Karel uhrál o půl bodu méně a obsadil dvacáté deváté místo, ale byl to právě on, kvůli komu mě napadlo dát do podtitulu tohoto článku slavný citát Winstona Churchilla. Karlův turnaj totiž doslova byl krev pot a slzy, neboť snad jedinou partii nehrál pod čtyři hodiny, naopak vždycky se čekalo na něho, který dohrával jako poslední. A většina jeho partií byly opravdu líté boje. Korunu tomu nasadilo pět a půl hodiny trvající poslední kolo, kdy všichni již čekali na slavnostní zakončení, ale u jedné postranní šachovnice se Karel stále pokoušel uniknout šachům soupeřovy dámy. (Když jsme u těch dam, Karel hrál z devíti partií proti čtyřem dámám, z nichž jedna nebo dvě nebyly zrovna k zahození, proto moje první myšlenka na podtitul tohoto článku byla ‚Sex, drogy a rock ´n´ roll‘. :)))

Zbytek hrál výkonnostně slabší skupinu B. Dominik uhrál velice slušných 5/9 (nikoho nezajímá, že jeden je kontumační :D) a obsadil čtyřicáté páté místo. Na Domčovi je vidět, že ho šachy baví, ale potřebuje nabrat zkušenosti. Většinu turnaje odehrál na vrchním poschodí, kde hrály nižší desky, tak snad příště se již bude pravidelněji objevovat v hlavním sále. Těším se na jeho výkony v soutěžích.

Martin uhrál 5,5/9 a skončil dvacátý třetí. K Martinovi a jeho výkonu mohu říct, že z něj vyzařuje klid a jistota, dokud se mu daří. Když se partie nevyvíjí podle představ, začne odevzdaně gestikulovat, v extrémních případech dokonce napodobovat bušení hlavou proti zdi. Pro diváky velmi vtipná podívaná, pro soupeře však dávka sebevědomí navíc, takže Martinovi doporučuji to omezit. Jinak měl určitě na více bodů, ale potopily ho nabídky na remízu v pozicích, kde stál lépe, ne-li vyhraně. To je škoda, protože se tak sám připravil o šanci na lepší výsledek.

Co se mě týče tak jistě nemohu být spokojený. Skončil jsem jako nasazený - dvacátý šestý, a získal jsem stejně jako Martin 5,5/9. To je o celý bod méně, než minule když jsem byl v Jeseníku, měl jsem tedy určitě vyšší cíle. Nejlepší soupeř, kterého jsem porazil měl 1400, což taky není zrovna terno. Bohužel mé šance na lepší umístění potopila klíčová sedmá partie. Měl jsem 4/6 a kdybych vyhrál tak bych bojoval o přední příčky, prohra by znamenala sestup do pole poražených. Soupeře jsem přehrál a mohl několikrát ‚zavěsit‘, poslední krok jsem ale neudělal, z výhry jsem udělal remízu a z té následně ještě prohru.

Jinak to byl ale úžasný týden plný legrace a spousty super hlášek. Volný čas jsme trávili všelijak – šli jsme na výlet do přírody, hráli jsme tenis, ping pong, poker, bleskové šachy, nebo geniální stolní hru Z pohádky do pohádky, která je poněkud náročnější na nervy, neboť se člověk neustále vrací zpátky. Samozřejmostí bylo doplnit večerní zábavy dobrým vínem a všichni jsme byli spokojení a v dobré náladě.

Rozloučím se ukázkou velmi zvláštního jevu, zdánlivě odporujícího fyzikálním zákonům, jehož svědky jsme byli po posledním kole. Podařilo se nám to zdokumentovat. Jestli takto někdo dokáže postavit pěšce, aniž by ho musel čímkoliv podpírat či přidržovat, má u mě pivo.

F2

Brzy na viděnou.Mirek Janeček


Celkové shrnutí na stránkách pořadatelů vč. odkazů na výsledky, fotografie, videa, partie.

http://www.jesenikopen.cz/cz/clanky/24-jubilejni-30-rocnik-mezinarodniho-sachoveho-turnaje-jesenik-open-jiz-zna-sve-viteze.htmlPoslední úprava Čtvrtek, 27 Srpen 2020 11:59
 

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.