Statutární město Opava Moravskoslezský kraj Ministerstvo školství, mládeže a sportu ČR
TJ Slezan Opava Šachy
Šachy - Aktuality
Šachisté železničáři slaví historický úspěch na malém USICu v Kořenově Tisk Email
Čtvrtek, 19 Říjen 2017 16:58

Ve dnech 10. – 13. října proběhl na Lesní chatě v Kořenově malý USIC šachistů-železničářů za účasti šesti zemí. Naši reprezentaci se podařilo opět po delší době dosáhnout historického úspěchu. Po mnoha letech příkoří, kdy jsme povětšinou trpěli za „nedostižnou německou mašinou“, na druhém (případně někdy dokonce i na třetím) místě, jsme konečně na domácí půdě stanuli na pomyslném nejvyšším stupínku a slavně zvítězili!!! Je zajímavé, že nikdo z pamětníků si nedokázal přesně vzpomenout, v kterém roce jsme vlastně naposledy tuto soutěž vyhráli. Víme jen, že se to stalo kupodivu v Německu a to ještě v době, kdy byl ve funkci spolkového kancléře Gerhard Schrőder (1998-2005). Proč si to vlastně takto pamatujeme? No to je jednoduché! Tenkrát se pořadatelům podařil přímo husarský kousek - jako cenu pro vítěze získali pěkný stylový talíř s osobním věnováním přímo od kancléře! Samozřejmě, že ten už byl „předem“ připraven na to, aby se blýskal někde ve vitríně sportovních úspěchů Deutsche Bahn. Jenže ouha! Nakonec bylo všechno jinak a talíř jsme si odvezli domů my... Letos jsme samozřejmě nechtěli připustit obdobnou situaci u nás. A ačkoliv jsme sice neměli od pana Mgr. Bohuslava Sobotky jako první cenu přislíbeno vůbec nic, tak jsme přesto nechtěli, aby si od nás vítězný pohár a pěkné skleněné mašinky odváželi zase na oplátku Němci! Bojovali jsme jako praví čeští lvi a bez ztráty kytičky opanovali první místo.

Náš oddíl měl ve vítězném týmu jednoho zástupce:

Martin Mužík

foto 01

Celý článek...

Umřel Hilarion Souček Tisk Email
Čtvrtek, 12 Říjen 2017 23:43

V požehnaném věku 96 let odešel na věčnost nejstarší opavský šachista. Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční v pátek 13. 10. 2017 ve 13:00 na Městském hřbitově v Opavě.

parte

Přílohy:
Parte.pdf[ ]245 Kb
Poslední úprava Pátek, 13 Říjen 2017 11:36

Přebor mládeže MKŠS v praktickém šachu Tisk Email
Pondělí, 02 Říjen 2017 16:19

Ve Frýdku-Místku proběhl ve dnech 28.-30. 9. 2017 Přebor mládeže MKŠS v praktickém šachu. Hrálo se v 5 kategoriích podle věku:

H+D U10 (24 účastníků)

H+D U12 (16 účastníků)

H+D U14 (14 účastníků)

H+D U16 (12 účastníků)

H+D U20 (8 účastníků)

Turnaje U10 až U14 se hrály samostatně. Turnaj U20 se mohl hrát samostatně, ale kvůli vysokým poplatkům pro FIDE za zápočet uzavřeného turnaje se pořadatelé ho rozhodli připojit k turnaji U16 a tím se hrál společný turnaj švýcarským systémem, ale pořadí v obou turnajích se vyhlašovalo samostatně.

Turnaje v kategoriích U10 až U16 byly především kvalitní přípravou na blížící se Mistrovství Moravy a Slezska mládeže a ligové soutěže mládeže. Turnaj U20 byl krajskou kvalifikací na Polofinále Mistrovství České republiky v kategoriích H18 a H20.

Slezan Opava vyslal na turnaj početnou 10 člennou výpravu doplněnou o 2 trenéry. V kategoriích U10 až U16 jsme turnaj pojali jako oddílovou kvalifikaci na MMaS. V kategoriích U18+U20 jsme chtěli vybojovat postup do Polofinále MČR.

foto 01

David Sobek

Příměstský šachový tábor 2017 Tisk Email
Pondělí, 02 Říjen 2017 11:57

V letošním roce proběhl příměstský šachový tábor ŠO Slezan Opava na konci prázdnin v termínu od 21. do 25. srpna 2017. V pondělí ráno se v klubovně ŠO Slezan Opava sešlo 9 mladých nadějných šachistů a šachistek, kteří se chtěli ještě před začátkem další šachové sezóny zdokonalit v šachové hře, užít si zábavu a najít si nové kamarády se společným zájmem ve hře v šachy. Mezi účastníky byli zkušení hráči, ale i začátečníci, kteří ještě zatím moc šachových zkušeností neměli.

Šachisté z Liptova v Opavě Tisk Email
Pondělí, 25 Září 2017 09:48

Opět po roce se setkali šachisté Opavska a Liptova, tentokrát místem setkání se stal náš region. Do našeho města dorazilo celkem sedm šachistů z různých klubů liptovského regionu. Dorazilo jich jen sedm, protože osmý se na poslední chvíli omluvil a již nebylo možno sehnat náhradníka. Uvítali jsme Petera Jelena (ŠK Krivaň L. Ondrašova), Petera Ambroziho (ŠK Ružomberok), Svatopluka Hoferka ((ŠO Ktk Liptovský Mikuláš), Petera Tvrdoňa (TJ ŠO Lúčky), Pavola Polka (ŠK Ružomberok), Slavomíra Slosiara a Lubomíra Tregera (oba Škm Liptovský Hrádok).